A magyar pénzügyi vezetők kevésbé pesszimisták


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A magyar pénzügyi vezetők kevésbé pesszimisták régiós társaiknál a saját országuk gazdasági növekedésének megítélésében – közölte a Deloitte könyvvizsgáló és adótanácsadó legújabb felmérésének adatai alapján.

A felmérés szerint régiós pénzügyi vezetők 60 százaléka gondolja azt, hogy országában a GDP növekedése 2021-ben nem lesz nagyobb 1,5 százaléknál, miközben Magyarországon mindössze 53 százalék véli ezt.

Magyarországon a megkérdezett vezetők 17 százaléka 1,6 és 2,5 százalék közötti gazdasági növekedésre számít, 30 százalék szerint pedig ennél is magasabb lehet a GDP-adat.

A régióban tavalyhoz képest 32 százalékponttal több pénzügyi vezető, a megkérdezettek 68 százaléka számít a munkanélküliségi ráta növekedésére. Magyarországon e területen is valamivel jobbak a várakozások, itt a pénzügyi szakértők 63 százaléka számít a munkanélküliség emelkedésére – ismertette a könyvvizsgáló.

Régiós szinten mérséklődnek a képzett munkaerő hiányával kapcsolatos aggodalmak: 16 százalékponttal 33 százalékra esett vissza azok aránya, akik tartanak a munkaerőhiánytól – mutattak rá a közleményben.

Az egyik legnagyobb kihívás 2021-ben a régióbeli pénzügyi vezetők számára a felmérés szerint a külföldi és a hazai kereslet csökkenése, a megkérdezettek 40 százaléka számít az export iránti igény visszaesésére, 52 százalék pedig úgy gondolja, hogy a határokon belül szűkül a piac.

A felmérésben részt vevők válaszai szerint a következő évben a felvásárláson keresztüli költségcsökkentésre és terjeszkedésre fognak fókuszálni a vállalatok.

A pénzügyi vezetők bizalmi indexe jelenleg 10 százalékon áll a tavalyi 9 százalékhoz képest – jelezték, utalva arra, hogy ez még mindig távol van a járvány előtti eredménytől.

Az évente készülő felmérésben a Deloitte a közép-európai térség legbefolyásosabb vállalatainak pénzügyi vezetőit kérdezi aktuális terveikről és véleményükről. A jelentés eredményei 17 ország 590 pénzügyi vezetőjének véleményét tükrözik.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2020. augusztus 24.

Augusztusban romlottak a gazdasági várakozások

A GKI konjunktúraindex dinamikus emelkedése az áprilisi mélypont után megtorpant augusztusban; a járvány okozta áprilisi zuhanásnak a felét dolgozták le a gazdasági szereplők az elmúlt négy hónapban. Augusztusban a fogyasztói várakozások kissé romlottak, az üzletiek alig változtak – közölte a GKI Gazdaságkutató.
2020. március 23.

GKI: romlottak az üzleti várakozások

Márciusban meglepően kevéssé csökkent a GKI konjunktúraindexe, az üzleti várakozások kissé romlottak, a fogyasztóiak változatlanok maradtak – közölte a GKI Gazdaságkutató Zrt.