Adócsökkentés a kiúthoz


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Egy adócsökkentés nem tudja a megrendelések hiányát pótolni, de tud olyan jövőképet nyújtani a vállalkozásoknak, amely segíthet ezt a néhány évet átvészelni

Egy adócsökkentés nem tudja a megrendelések hiányát pótolni, de tud olyan jövőképet nyújtani a vállalkozásoknak, amely segíthet ezt a néhány évet átvészelni – mondta Burány Sándor, a Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztérium államtitkára a Magyar Vállalkozásfinanszírozási (MV) Zrt. kkv-roadshow-jának utolsó, budapesti állomásán. Ugyanakkor nem mindegy, hogy egy adócsökkentés során milyen adószerkezet alakul ki.

Nálunk az élőmunka terhei voltak kiugróak, így ezeket kellett orvosolni. A hosszabb távú cél az, hogy a pénzügyi stabilitás mellett versenyképesebb legyen a gazdaság. Az szja csökkentése közvetetten, míg a járulékok mérséklése és az eho eltörlése közvetlenül javítja a vállalkozások helyzetét. Ugyanakkor a jövő évi költségvetés bevételi oldalán vannak bizonytalanságok – ismerte el. Változatlan struktúrában több pénzt elvonni már a szolgáltatási szint csökkenése nélkül nem lehet – fejtette ki Palócz Éva, a Kopint-Tárki igazgatója. A szakértő szerint a további adócsökkentések jelentik a kitörési pontot, ez viszont a nagy gazdasági rendszerek alapvető átalakításával lehetséges. A kiszámítható, transzparens gazdaságpolitika pedig a versenyképesség alapja lehetne – fűzte hozzá.

A mikro-, kis- és közepes vállalkozások finanszírozásának javítása érdekében jött létre az Európai Unió Jeremie programja, amelynek hazai implementálása egy évbe telt – mondta Benke Ákos, az MV Zrt. vezérigazgatója. Ezzel elsőnek számítunk az unión belül – emelte ki.

A magyar kkv-k egynegyede használ csak banki kölcsönt jelenleg, míg nyugaton 80-85 százalék ez az arány. Számos kkv működik, fejlődőképes, mégsem bankképes, mivel nincs hitelmúltjuk, hiányzik a biztosítékuk, a kis hitelösszegek miatt magas a relatív tranzakciós költség. Ezen igyekszik segíteni az állam azzal a 200 milliárd forintnyi összeggel, amely fejlesztési forrásként a következő évekre rendelkezésre áll.

Forrás: Világgazdaság Online


Kapcsolódó cikkek

2024. június 25.

Megjelent a NIS2-törvény IT-követelményeket tartalmazó rendelete

Június 24-én hatályossá vált a kiberbiztonsági tanúsításról és a kiberbiztonsági felügyeletről szóló „Kibertan törvény” IT követelményrendszerét tartalmazó kormányrendelete. A NIS2 törvényhez kapcsolódó végrehajtási rendelet megjelenése egyformán jelentős lépés a jogszabállyal érintett cégek, a leendő auditorok és a tanácsadók számára is. A 120 oldalas dokumentum pontosan tartalmazza ugyanis azokat a követelményeket, amelyek alapján az érintett cégek felkészülése/felkészítése már elindítható, valamint a 2025-ben induló hatósági kiberbiztonsági audituk pedig megtervezhetővé válik. A Grant Thornton nemzetközi üzleti- és adótanácsadó cég szakértői a következőkben segítséget nyújtanak a rendelet értelmezésében.

2024. június 25.

Július 1-től hatályos a kötelező visszaváltási rendszer

2024. július 1-től már nem hozhatók forgalomba kötelezően visszaváltási díjas, azaz a DRS (Deposit Refund System) hatálya alá tartozó termékek az előírt MOHU regisztráció nélkül. A 2024. június 30-ig forgalomba hozott termékek –kifutó jelleggel – továbbra is forgalomban maradhatnak, de nem gyűjthetők vissza a DRS rendszerben, hanem csak szelektív hulladékként. A csekély mennyiséget forgalomba hozó gyártók azonban továbbra is mentesülnek a DRS kötelezettségek alól – tájékoztat a Niveus Consulting Group.