Akvizíciós hullám indulhat idén


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Világszerte új lendületet kaptak a vállalati összeolvadások és felvásárlások (M&A) 2020 második felében, és ez a növekedés idén tovább folytatódhat – mutat rá az EY nemzetközi tanulmánya.

A kezdeti visszaesés ellenére, globálisan 2900 milliárd dollárt ért el tavaly a vállalati összeolvadások és felvásárlások együttes értéke. Az elmúlt időszakban felélénkülő tranzakciós piac ezzel a teljesítménnyel a 2008-as világgazdasági válság óta az egyik legjobb eredményt érte el. A legnépszerűbb célpontnak a technológia, média és telekommunikációs szektor bizonyult 2020-ban, ahol összesen 973 milliárd dollár értékben közel hatezer akvizíció valósult meg – derül ki az EY közleményéből.

A koronavírus-járvány okozta gazdasági lassulás és a bevezetett korlátozások különösen az ipari és fogyasztói szektor M&A ügyleteit sújtották, így mindkét területen több mint 15 százalékkal csökkent tavaly az tranzakciók összértéke. Az eddig kivárásra játszó iparági szereplők azonban az év végére egyre aktívabbá váltak, ami a jelek szerint 2021-ben egy újabb felvásárlási hullámot eredményezhet.

ey

„A piaci részesedés növelése mellett jelenleg a régóta halogatott technológiai képességek megszerzése és fejlesztése a fő mozgatórugója az akvizícióknak. A fogyasztói szektorban az egészségügyi veszélyhelyzet miatt rohamosan teret nyerő internetes kereskedelem kényszeríti a cégeket arra, hogy felvásárlások és összeolvadások segítségével jussanak hozzá azokhoz a digitális megoldásokhoz, amikkel meg tudják tartani az egyre inkább online vásárló vevőiket” – hangsúlyozta Dr. Vaszari Péter, az EY Stratégiai és Tranzakciós Tanácsadás Üzletágának vezetője.

Az EY hazai szakértői szerint Magyarországon sem csökkent a tranzakciós piac mérete. Továbbra is aktív, és a nemzetközi trendeknek megfelelően, mind az itthoni, mind pedig a külföldi befektetők érdeklődése növekszik a kedvező lehetőségek iránt. A korlátozások bevezetése előtt megkezdett tárgyalások nagy része már folytatódott. Elsősorban a KKV szektorban tervezett ügyletek előrehaladását hátráltatta a pandémia. A tranzakciós piac továbbra is aktív, és a nemzetközi trendeknek megfelelően, mind az itthoni, mind pedig a külföldi befektetők érdeklődése növekszik a kedvező lehetőségek iránt.

(Adó Online)


Kapcsolódó cikkek

2024. július 1.

Szomszédainknál erősít a piacvezető magyar HR-szolgáltató: felveszi a Prohuman nevet a szerb leánycég

Prohuman néven folytatja tevékenységét Szerbiában a CityScope HR-szolgáltató, amely tavaly került az immár 7 országban működő magyar tulajdonú cégcsoport irányítása alá. Tovább erősödik a Prohuman Szlovéniában is, ahol a két évtizedes szakmai tapasztalattal bíró Slavica Jerebet nevezték ki az ügyvezető igazgatói posztra. A 20 éves, több mint ezer ügyfelet kiszolgáló és mintegy 25 ezer embernek munkát adó Prohuman Group nem titkolt célja, hogy a hazai piacvezető és meghatározó régiós szerep után egész Kelet-Közép-Európa első számú HR-szolgáltatójává váljon.

2024. július 1.

Pénzt és energiát takarítunk meg a korszerűsítéssel – indul az Otthonfelújítási program

A hazai lakóépületek legalább 80 százaléka 1990 előtt épült, a lakásállomány nagyjából 40 százaléka pedig energetikai szempontból rossz kategóriába sorolható, így a lakóingatlanok energiahatékonyságának javítása kiemelt fontosságú – hangsúlyozták az MBH Bank szakértői az Otthonfelújítási program indulása kapcsán tartott sajtótájékoztatón.

2024. július 1.

Rekordévet zárt a Ganz 2023-ban

Több mint másfélszeresére, 71,55 millió euróra nőtt a Ganz Transzformátor- és Villamos Forgógépgyártó Kft. árbevétele 2023-ban. A 2020-ban történő reorganizációt követően a magyar nehézgépgyártó vállalat egy sor energiahatékonysági és gyártástechnológiai fejlesztést indított el, amelynek köszönhetően a társaság új fejlődési pályára állt. A vállalat nemcsak hazai terepen teljesített jól, árbevételének fele az európai piacról származott 2023-ban.