Alapanyag- és munkaerőhiány a vállalkozások legnagyobb kihívása


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Bár továbbra sem enyhül a munkaerőhiány Magyarországon, a járvány alatt megjelenő, majd az orosz-ukrán konfliktus kitörése után tovább súlyosbodó alapanyaghiány már majdnem ugyanannyi cégnek jelent problémát. A harmadik legtöbb kihívást okozó tényező az árfolyamváltozás – derült ki a K&H kkv bizalmi index eredményeiből.

Már szorosan felzárkózott az alapanyaghiány a munkaerőhiány mögé a cégeket akadályozó tényezők között, derült ki a K&H kkv bizalmi index első negyedéves eredményeiből, amely a magyarországi mikro-, kis- és középvállalkozások várakozásait vizsgálja. 2020 első negyedévében még csupán 4 százalékuknak jelentett problémát, a járvány óta akadozó ellátási láncok, illetve az orosz-ukrán konfliktus miatt azonban egyre nő a jelentősége.

A háború ráerősített a hiányra

Egyértelmű trend, hogy az alapanyagok beszerzése egyre több gondot okoz a kkv-knak. 2020 utolsó negyedévében vált kétszámjegyű kihívássá, most pedig már 5 százalékponttal, 21-ről 26 százalékra nőtt a problémával küzdő kkv-k aránya. Eközben a cégek működését leginkább akadályozó tényezők közül a munkaerőhiány 5 százalékponttal kevesebb cégnek jelent gondot, az árfolyamváltozás pedig 2 százalékpontot emelkedett. Ha a tendencia folytatódik, az anyaghiány az év második felére akár a munkaerőhiánynál is súlyosabb akadályozó tényezővé válhat” – emelte ki Rammacher Zoltán, a K&H kkv marketing és értékesítés támogatás vezetője.

Az anyaghiány a járvány előtt viszonylag keveseknek okozott problémát, azonban az ellátási láncokban jelentkező problémák 2020 negyedik negyedévére közel megháromszorozták az ezzel küzdő vállalkozások arányát. Mivel a szállítási gondok továbbra sem enyhültek, egy újabb év alatt ez az érték is megduplázódott. Az orosz-ukrán konfliktus elhúzódása és az ezzel kapcsolatos gazdasági intézkedések pedig még tovább erősíthetik az akadályozó tényező szerepét.

Az infláció óvatosságra késztet

A kereskedőknél a cégek 42 százaléka küzd anyaghiánnyal, az iparban, építőiparban pedig a vállalkozások 40 százaléka. Ez a két szektor számos alapanyaggal, késztermékkel dolgozik, ezért érthető, hogy nekik okozzák a legnagyobb gondot az ellátásilánc-problémák. Az agráriumban 16 százalék, a szolgáltatóknál pedig 12 százalék az ellátási nehézségekkel küzdő kkv-k aránya.

A munkaerőhiánnyal küzdő kkv-k aránya csökkenő tendenciát mutatott a járvány sújtotta időszak első felében, ám a helyzet enyhülésével újra növekedni kezdett. Jelenleg ismét mérséklődés tapasztalható, a magas infláció ugyanis óvatosságra készteti a cégeket. A forint gyengélkedése azonban komoly probléma: az idei első negyedév végén a kkv-k 24 százaléka jelölte meg az árfolyamváltozást akadályozó tényezőként, ami 2 százalékpontos növekedés az előző év végéhez képest.

(Adó Online)


Kapcsolódó cikkek

2024. június 24.

Július elsejéig lehet jelentkezni a Családbarát Munkahely pályázatra

Az idei évtől kis-, közép- és nagyvállalatok, költségvetési, civil és egyházi szervezetek is jelentkezhetnek a Családbarát Munkahely pályázata, amivel szinte a munkáltatók teljes spektrumát sikerült lefedni – mondta a Kulturális és Innovációs Minisztérium családügyekért felelős helyettes államtitkára, Beneda Attila az M1 aktuális csatorna hétfő reggeli műsorában.

2024. június 24.

Konszolidáció és az Excel: Mikor éri meg szintet lépni?

Az utóbbi években kétségkívül soha nem látott módon felértékelődött a vállalatok alkalmazkodóképessége az új, illetve változó körülményekhez. Ráadásul ennek az alkalmazkodásnak a kulcsa sokszor a gyorsaság és a rugalmasság. A vállalatoknak emiatt folyamatosan értékelniük kell meglévő rendszereiket, folyamataikat, és ez alól nem jelentenek kivételt a konszolidációs, illetve csoportbeszámolási rendszerek sem. A PwC szakmai cikke:

2024. június 21.

A kisgyermekes szülők érdekében indított versenyfelügyeleti eljárást a GVH

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) versenyfelügyeleti eljárást indított a szlovákiai EC Global SVK s.r.o. vállalkozással szemben tisztességtelen kereskedelmi gyakorlat tilalmának feltételezett megsértése miatt; a GVH gyanúja szerint a cég a weboldalán reklámozott, jellemzően kisgyermekes szülőknek ajánlott termékek esetében megtéveszti a fogyasztókat az egészségre és gyógyhatásra vonatkozó állításokkal.