Csökkent az építőipari termelés, lassult a mezőgazdasági felvásárlási áremelkedés


Márciusban az építőipari termelés volumene a nyers adatok szerint 9,8 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól, amiben szerepet játszott a bázisidőszaki magas kibocsátás is – jelentette hétfőn a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Márciusban 21,9 százalékponttal lassult a mezőgazdaság termelői árak emelkedése: a felvásárlási árak átlagosan 5,1 százalékkal voltak magasabbak, mint egy évvel korábban a februári 27,0 százalékos emelkedéssel szemben – derül ki ugyancsak a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adataiból.

Az épületek építésének termelése 13,2, az egyéb építményeké 1,6 százalékkal csökkent. A szezonálisan és munkanaphatással kiigazított indexek alapján az építőipar termelése 1,2 százalékkal kisebb volt a februárinál.

Az építőipari ágazatok közül az épületek építésében 21,8, az egyéb építmények építésében 0,9, a speciális szaképítésben 4,6 százalékkal kisebb lett a termelés. A megkötött új szerződések volumene 31,8 százalékkal esett vissza a 2022. márciusi bázishoz képest. Az épületek építésére kötött szerződéseké 3,6 százalékkal emelkedett, az egyéb építmények építésére vonatkozóké 54,1 százalékkal visszaesett.

Az építőipari vállalkozások március végi szerződésállományának volumene 27,9 százalékkal kisebb volt az egy évvel korábbinál. Az épületek építésére vonatkozó szerződéseké 9,0, az egyéb építményekre vonatkozóké 39,4 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakihoz viszonyítva.

Az év első három hónapjában az építőipari termelés 9,2 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest. Az első negyedévben az építőipar termelői árai – egyes építőanyagok jelentős drágulása miatt – 24,1 százalékkal nőttek az előző év azonos időszakához viszonyítva. Leginkább, 25,5 százalékkal a legnagyobb súlyú, speciális szaképítésben, az épületek és az egyéb építmények építése vonatkozásában pedig 23,8 és 22,0 százalékkal nőttek az árak. Az áremelkedéseket elsősorban a költségek növekedése, különösen egyes építőanyagok jelentős drágulása okozta.

Az előző negyedévinél 4,8 százalékkal voltak magasabbak az építőipar árai – közölte a KSH.

lassult a mezőgazdasági felvásárlási árak emelkedése márciusban

21,9 százalékponttal lassult a mezőgazdaság termelői árak emelkedése: a felvásárlási árak átlagosan 5,1 százalékkal voltak magasabbak, mint egy évvel korábban a februári 27,0 százalékos emelkedéssel szemben – derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adataiból.

A növénytermesztési és kertészeti termékek ára átlagosan 7,1 százalékkal alacsonyabb volt a tavaly márciusinál, ami 23,6 százalékpontnyi lassulást mutat a februári 16,5 százalékos dráguláshoz viszonyítva. Az élőállatok és álltai termékek felvásárlási árának éves emelkedése márciusban is 37,3 százalékos volt, ám ez is 17,3 százalékponttal kisebb emelkedés a februári 54,6 százaléknál.

A növényi és kertészeti termékek között a burgonya és a zöldségfélék kivételével, minden csoportban a tavaly márciusi szint alá estek a felvásárlási árak. A gabonafélék felvásárlási ára átlagosan 6,5 százalékkal elmarad a tavaly márciusitól, a gyümölcsök 1,5 százalékkal, az ipari növények felvásárlási ára pedig 31,5 százalékkal lett alacsonyabb. Ez rendre 28,8 százalékpont, 21,0 százalékpont, illetve 24,9 százalékpont lassulás a februári árszinthez képest.

A búza felvásárlási ára 17,3, a kukoricáé 1,8 százalékkal állt alacsonyabban az idén, mint tavaly márciusban. Az ipari növények körében a napraforgó és a repcemag 36,7, illetve 40,2 százalékkal olcsóbb mint tavaly márciusban, míg a dohány felvásárlási ára a KSH szerint ugyanúgy 8,0 százalékkal magasabb az egy évvel korábbinál, mint februárban volt.

A zöldségfélék ára 30,0, a burgonyáé 43,7 százalékkal magasabb a tavaly márciusinál, ám ez is 0,2, illetve 13,6 százalékponttal mérsékeltebb éves emelkedés a februárinál. A paradicsom felvásárlási ára 22,0 százalékkal, az uborkáé 31,1 százalékkal, a karfiolé 22,5 százalékkal, a sárgarépáé 24,3 százalékkal, a káposztáé 17,4, a salátáé 16,8 százalékkal volt magasabb a tavaly márciusinál.

Az élő állatok és állati termékek átlagos felvásárlási ára 38,0, illetve 36,0 százalékkal haladja meg a tavaly márciusit, ám ez is jelentős, 17,6, illetve 16,7 százalékpontos fékeződés a februári éves dráguláshoz viszonyítva – derül ki az adatokból. A vágósertések felvásárlási árának éves emelkedése a februári 79,7 százalékról 36,3 márciusra százalékra mérséklődött, a vágómarha 21,5 százalékkal drágább a tavaly márciusi áránál, 2,0 százalékpont lassult az emelkedés.

A baromfiárak emelkedése átlagosan 4,5 százalékponttal 43,5 százalékra lassult, a tej felvásárlási ára egy év alatt 38,3 százalékkal emelkedett márciusra, ami 17,4 százalékponttal kisebb a februári drágulásnál, a tojás ára márciusban 66,3 százalékkal volt magasabb a tavalyinál, de februárban még 95,4 százalékkal volt drágább.

Az első negyedévben a mezőgazdasági felvásárlási árak átlagosan 17,8 százalékkal voltak magasabbak a tavalyi év azonos időszakához viszonyítva, míg akkor 33,9 százalékos volt az éves áremelkedés üteme.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. április 18.

Duna House: az illetékmenteség is a csok plusz egyik előnye lehet

A teljes visszafizetést tekintve több tízmillió forintot is megspórolhat az, aki a csok plusz támogatott hitelkonstrukciót és az ezzel járó illetékmentes ingatlanvásárlási lehetőséget választja – hívta fel a figyelmet csütörtökön kiadott elemzésében a Duna House.

2024. április 18.

Együttműködést kötött a VOSZ és az eMAG a kkv-k online értékesítésére

Partnerségi megállapodást írt alá a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) és az eMAG Magyarország az e-kereskedelmi know-how, valamint a magyar kis- és középvállalatok (kkv) online értékesítési csatornáinak fejlesztésére a régióban – közölte az eMAG csütörtökön.

2024. április 18.

A Bosch csoport növelte árbevételét csökkenés a Danone-nál

A Bosch csoport 2023-ban növelte árbevételét és eredményét, sikeresen folytatja növekedési stratégiáját – emelte ki csütörtökön Stefan Hartung, a Robert Bosch GmbH igazgatóságának elnöke a vállalat éves eredményeit ismertetve. A Danone francia élelmiszer- és italgyártó bevétele éves szinten 2,5 százalékkal, 6,79 milliárd euróra csökkent az idei első negyedévben – áll a cég honlapján.