Az USA újabb kínai termékekre vet ki büntetővámot


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az amerikai kormány a terveknek megfelelően bevezeti további kínai portékákra 16 milliárd dollár értékben a 25 százalékos vámtarifákat – erősítette meg kedden, helyi idő szerint a kora esti órákban Robert Lighthizer, az Egyesült Államok kereskedelmi főtárgyalója.

A bejelentés nem keltett meglepetést, hiszen egy korábban nyilvánosságra hozott döntés megerősítéséről van szó.

Áprilisban az amerikai kormány közölte, hogy 50 milliárd dollár értékben kíván kivetni védővámokat 1333 kínai árucikkre. A bíráló állásfoglalások hatására júniusban 515 terméket törölt erről a listáról, és július 6-án érvénybe is léptette a 34 milliárd dollár értékű 818 kínai termék védővámját. A védővámokkal sújtott termékek listáját júniusban 284 árucikkel egészítette ki, és a kedd esti bejelentés szerint ezekből – évi 16 milliárd dollár értékű – 279 terméket vámoltat meg.

Elemzők szerint az idén márciusban kirobbant kereskedelmi vita várhatóan tovább mélyül majd: Washington ugyanis további 200 milliárd dollár értékű kínai termékre kíván 25 százalékos védővámot kivetni. Sőt, Donald Trump elnök már azt is meglebegtette, hogy kész valamennyi kínai importterméket védővámmal sújtani.

Az Egyesült Államokba tavaly csaknem 524 milliárd dollár értékben érkezett kínai importáru.

Peking az amerikaival egyenértékű vámot vetett ki az Egyesült Államokból származó amerikai termékekre. A kínai importvámok elsősorban az amerikai mezőgazdaságot sújtják.

Washington azzal vádolja Pekinget, hogy nem nyitja meg kellőképpen a piacait az amerikai termékek előtt, az amerikai-kínai vegyesvállalatokat arra használja fel, hogy hozzájusson az amerikai csúcstechnológiákhoz, és amerikai szellemi termékeket lop.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. július 1.

Szomszédainknál erősít a piacvezető magyar HR-szolgáltató: felveszi a Prohuman nevet a szerb leánycég

Prohuman néven folytatja tevékenységét Szerbiában a CityScope HR-szolgáltató, amely tavaly került az immár 7 országban működő magyar tulajdonú cégcsoport irányítása alá. Tovább erősödik a Prohuman Szlovéniában is, ahol a két évtizedes szakmai tapasztalattal bíró Slavica Jerebet nevezték ki az ügyvezető igazgatói posztra. A 20 éves, több mint ezer ügyfelet kiszolgáló és mintegy 25 ezer embernek munkát adó Prohuman Group nem titkolt célja, hogy a hazai piacvezető és meghatározó régiós szerep után egész Kelet-Közép-Európa első számú HR-szolgáltatójává váljon.

2024. július 1.

Pénzt és energiát takarítunk meg a korszerűsítéssel – indul az Otthonfelújítási program

A hazai lakóépületek legalább 80 százaléka 1990 előtt épült, a lakásállomány nagyjából 40 százaléka pedig energetikai szempontból rossz kategóriába sorolható, így a lakóingatlanok energiahatékonyságának javítása kiemelt fontosságú – hangsúlyozták az MBH Bank szakértői az Otthonfelújítási program indulása kapcsán tartott sajtótájékoztatón.

2024. július 1.

Rekordévet zárt a Ganz 2023-ban

Több mint másfélszeresére, 71,55 millió euróra nőtt a Ganz Transzformátor- és Villamos Forgógépgyártó Kft. árbevétele 2023-ban. A 2020-ban történő reorganizációt követően a magyar nehézgépgyártó vállalat egy sor energiahatékonysági és gyártástechnológiai fejlesztést indított el, amelynek köszönhetően a társaság új fejlődési pályára állt. A vállalat nemcsak hazai terepen teljesített jól, árbevételének fele az európai piacról származott 2023-ban.