Hogy szabályozza az új Ptk. a hibás teljesítést?


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A Wolters Kluwer Kft. által rendezett Ügyvédreggeli című szakmai konferencián Prof. Dr. Fazekas Judit egyetemi tanár, a Széchényi István Egyetem dékánja tartott előadást a hibás teljesítést érintő kérdésekről, amelyek magánszemélyeket, vállalkozókat egyaránt érintenek. Az előadásról rövid összefoglalót mutatunk be.


Az új Ptk. VI. könyve szabályozza a szerződéses jogviszonyokat, az ebből fakadó jogokat és kötelezettségeket, valamint a szerződésszegés esetköreit. Szerződés alanya lehet természetes és jogi személy is egyaránt, így ezen rendelkezések vonatkoznak akár a magánjellegű, akár a vállalkozási jellegű szerződésekre is.

A Ptk szerint szerződés megszegését jelenti bármely kötelezettség szerződésszerű teljesítésének elmaradása. Nem minden teljesítés jelent ugyanakkor feltétlen mentesülést további kötelezettség alól. Külön szabályozza a Ptk. azt az esetkört, amikor történik teljesítés, de ez nem felel meg a felek közötti szerződésben előírtaknak, így ezen körülmények vezetnek a szerződésszegéshez (2013. évi V. törvény, Hatodik könyv, Második rész, X. cím, XXIV. fejezet).

Mikor valósul meg a hibás teljesítés?

A szerződésben meghatározott kötelezett teljesíti a szerződéses kötelezettségét, de a teljesítés időpontjában az adott szolgáltatás nem felel meg a szerződésben vagy jogszabályban megállapított minőségi követelményeknek, tehát teljesítéskori minőségi problémák merülnek fel.

Az ÚJ Jogtár bemutatja: Ügyvédreggeli 2014.         Készüljünk együtt a Ptk. jelentős változásaira!

2014. 04. 25.:  Engedményezés, tartozásátvállalás, jogátruházás, szerződés átruházás – Dr. Gárdos Péter

2014. 05. 30.:  Kft. változások és az új Ptk – Dr. Kisfaludi András

2014. 06. 27.:  Új cégjogi szabályok – Dr. Hámori Andrea

2014. 09. 12.:  Újdonságok a polgári perjog területén – Dr. Sántha Ágnes

2014. 10. 03.:  Vállalkozási szerződések – Dr. Barta Judit

2014. 11. 07.:   Vezető tisztségviselők felelőssége az új Ptk.-ban – Dr. Gárdos Péter

2014. 12. 05.:   Adásvételi szerződések – Dr. Kisfaludi András

Az egyes előadásokra külön-külön is jelentkezhet!

Helyszín: Hilton Budapest Westend, 1062 Budapest Váci út 1-3.

Kimentési lehetőséget biztosít a törvény azzal, hogy nem minősíti hibás teljesítésnek azt az esetet, amikor a jogosult a hibát szerződéskötés időpontjában ismerte vagy ismernie kellett. A kimentési szabályok miatt a jogosult már szerződéskötéskor körültekintően kell eljárjon.

Fogyasztói szerződések esetén – amelyet immár a Ptk. azzal határozz meg, hogy szerződéses felekként a fogyasztót és vállalkozást emeli ki – semmis az a kikötés, amely a szerződésszegési jogkövetkezmények közül a kellékszavatosság és jótállás kérdéskörében a fogyasztó hátrányára tér el. A hatályos Ptk. megengedi, hogy – amennyiben az eltérést külön nem tiltja – a felek szerződéseikben eltérjenek a jogszabályi rendelkezésektől, de szigorúbb és korlátozottabban módosítható előírásokat tartalmaz fogyasztói szerződések esetén.

A fogyasztókat védi az azon vélelemről való rendelkezés is, amely szerint – ellenkező bizonyításáig – a teljesítést követő hat hónapon belül, a fogyasztó által felismert hibát a teljesítéskor már meglévő hibának kell tekinteni, és erre vonatkozóan immár a hibás teljesítés szabályai alkalmazandóak. Az új Ptk. rendelkezései szerint, az összeszerelés – amennyiben ez felmerül – az alapteljesítésbe tartozik, így az ebből adódó teljesítési hiba is a fentebb leírtak szerint értelmezendő.

Melyek a hibás teljesítés jogkövetkezményei?

Az új Ptk-ban a hibás teljesítés miatti jogkövetkezmények rendszere teljesen megváltozott, új elem is került bele. A jogszabály az alábbiakról rendelkezik:

Kellékszavatosság

Visszterhes ügyletek esetére egy objektív helytállási kötelezettség. A jogosult választása szerint kijavítást vagy kicserélést igényelhet, kérheti az ellenszolgáltatás arányos leszállítását vagy a szerződéstől elállhat. A törvény szabályozza, hogy a jogosult mely feltételekkel tudja kellékszavatossági igényét érvényesíteni, például a jelentéktelen hiba esetén tiltja az elállást. A jogosult a választott kellékszavatossági igényét megváltoztathatja, egyikről áttérhet a másikra, de az áttéréssel okozott költséget a kötelezettnek meg kell fizetnie. A bíróság a jogosult – kellékszavatossággal kapcsolatos – kérelméhez nincs kötve, de nem kötelezheti a feleket olyan kellékszavatossági jog teljesítésére, amely ellen mindegyik fél tiltakozik.

Határidőket tekintve, változtak az előírások: igényérvényesítésre nincs jogvesztő határidő, a korábbi teljesítéstől számított hat hónap helyett egy év lett, fogyasztói szerződések esetén két év (kivétel használt dolog, ott egy év), ingatlan esetén teljesítéstől számított öt év. A dolog kicserélésével vagy kijavítással érintett részére a kellékszavatossági igény elévülése újból kezdődik.

Termékszavatosság

Új jogintézmény. Hibás teljesítés esetére rendeli a gyártó szavatossági kötelezettségét, bizonyos feltételek mellett. Nincs közvetlen kapcsolat a gyártó és a fogyasztó között, mégis lehetőség van a fogyasztónak a gyártóval szemben fellépni. Termékszavatosság körében a jogszabály gyártónak tekinti a a termék előállítóját és forgalmazóját is.

Kimentési lehetőséget is megfogalmaz a törvény, amennyiben a terméket nem üzleti tevékenység vagy önálló foglalkozás keretében gyártották, forgalmazták, ha a termék hibája a forgalomba hozatalának időpontjában a tudomány és a technika állása szerint nem volt felismerhető, valamint, ha termék hibáját jogszabály vagy kötelező hatósági előírás alkalmazása okozta. Tulajdon-átruházás esetén a termékszavatosságot az új tulajdonos tudja érvényesíteni a gyártóval, forgalmazóval szemben.

Új zálogjogi szabályok és a hitelbiztosítéki nyilvántartás

Bármilyen ingóságon fennálló követelés csak a hitelbiztosítéki nyilvántartásba való bejegyzéssel zálogosítható el. Az új Ptk. kiemeli, hogy ebbe a nyilvántartásba kell bejegyezni a tulajdonjog fenntartásával történő eladást, a lízing- továbbá a faktoring szerződéseket is.

Értesüljön az új szabályokról, tegye fel kérdéseit szakértő előadóinknak, Dr. Parti Tamásnak, a Budapesti Közjegyzői Kamara elnökének és Dr. Gárdos Péter ügyvédnek. Jöjjön el 2014. április 15-én szakmai konferenciánkra!

Helyszín: Best Western Hotel Hungária, 1074 Budapest Rákóczi út 90.

Bővebb információk és jelentkezés itt

Ettől eltérő intézmény a termékfelelősség, amelynél ha a termék kárt okozott, akkor a termékkárért a gyártó felel. Termékkárként határozza meg a Ptk. a hibás termék által okozott halál, testi sérülés vagy egészségkárosodás miatt bekövetkezett kárt, valamint a hibás termék által más dolgokban okozott, a kár bekövetkeztekor ötszáz eurónak az MNB devizaárfolyamán átszámolt forintértéknél magasabb összegű kárt, ha a károsodott dolog szokásos rendeltetése szerint magánhasználat vagy magánfogyasztás tárgya, és azt a kár elszenvedője is ilyen célra használta. Termékfelelősség körében gyártónak kell tekinteni azt a személyt is, aki a terméket az Európai Gazdasági Térség területére behozta (importáló).

A Ptk. meghatározása szerint, a termék akkor hibás, ha nem nyújtja azt a biztonságot, amely általában elvárható, és itt figyelemmel kell lenni a termék rendeltetésére, használatára, termékkel kapcsolatos tájékoztatásra, a termék forgalomba hozatalának időpontjára, a tudomány és a technika állására. Kimentési lehetőséget ez esetben is felsorol a törvény, viszont károsulttal szemben a gyártó felelősségének korlátozása vagy kizárása semmis. A károsult igényét, e jogcímen, a kárról való tudomásszerzést követő három év alatt terjesztheti elő, a gyártót pedig termékfelelősség címén kötelezettség a forgalomba hozataltól számított tíz évig terheli.

Jótállás

Korábban a szerződési biztosítékoknál volt meghatározva, de mivel ez a hibás teljesítés egy jogkövetkezménye, az új Ptk. már a szerződésszegés rendelkezési közzé helyezte át.

A teljesítésért jótállást szerződésben lehet vállalni, illetve jogszabály írhat elő (pl. tartós fogyasztási cikkek, lakásépítés körében) ilyen kötelezettséget, és a kötelezett e feltételek szerint köteles helytállni a hibás teljesítésért. A kötelezett mentesül viszont a jótállási kötelezettsége alól, amennyiben a hibáról bebizonyítja, hogy az a teljesítés után keletkezett. Tulajdon-átruházás esetén, a jótállásból eredő jogokat az új tulajdonos érvényesítheti a jótállást vállaló kötelezettel szemben. A bizonyítás a kötelezettet terheli – kellékszavatosságnál volt egy vélelem.

Kártérítési igény

Az új Ptk. szerint magasabb szintű kártérítési felelősség, amely – bár enyhébb formában – de az ingyenes szerződések esetén is fennáll.

Általános szabályként írja elő a törvény, hogy aki a szerződés megszegésével a másik félnek kárt okoz, köteles azt megtéríteni. Felelősség alól mentesülés feltétele, annak bizonyítása, hogy a szerződésszegést ellenőrzési körén kívül eső, a szerződéskötés időpontjában előre nem látható körülmény okozta, és nem volt elvárható, hogy a körülményt a fél elkerülje vagy a kárt elhárítsa.

Kártérítés esetén, amennyiben az természetben megoldható, akkor a termékszavatosság kap elsődlegességet, és az erre vonatkozó szabályokat kell alkalmazni (javítás, csere).
Ingyenes szerződések esetében enyhébb a felelősség megállapításának esete: csak a szándékosan okozott, felróható károkat kell megtéríteni, illetve azt a kárt amelyet lényeges információ elmaradása okozott.

Igény kumulációra nincs lehetőség: egyszerre nem lehet szerződésen kívüli vagy szerződés alapján történő szabályok szerint kártérítést érvényesíteni. Amennyiben a szerződés szerinti szabályok megállapíthatóak, akkor azt kell választani. Az elévülésre az általános szabályok az irányadóak.

Jogszavatosság

Csak visszterhes átruházásra vonatkozó kötelezettség, amely körében biztosítani kell, hogy a jogosult tulajdonjogát, más jog gyakorlását vagy követelés megszerzését harmadik személy joga ne korlátozza. Ez esetben a kötelezettet fel kell szólítani, hogy tehermentesítés érdekében a szükséges lépéseket tegye meg. Ha a kötelezett jóhiszemű volt, akkor a szerződéskötéshez kapcsolódó károkat kell megtérítse. Nem illetik meg a jogszavatossági jogok a jogosultat, ha szerződéskötéskor tudta vagy tudnia kellett, hogy korlátozástól mentes tulajdonjogot, jogot vagy követelést nem szerezhet, kivéve, ha ezekért a kötelezett kifejezetten szavatosságot vállalt.

Az előadás, valamint a fentebbi rendelkezések összegzéseként kiemelendő, hogy az új Ptk. hatálya alatt még fontosabbá váltak a szerződéskötéskor ismert körülmények, ezáltal a szerződésben megfogalmazandó lényeges ismérvek, és ezekre nemcsak vállalkozást érintő szerződésekben, hanem általánosságban is célszerű nagy figyelmet fordítani.


Kapcsolódó cikkek

2024. július 5.

A BYD és az Ayvens együttműködik az európai elektromos átállás folyamatában

Szándéknyilatkozatot írt alá a BYD kínai elektromosjármű-gyártó és az Ayvens nemzetközi flottakezelő szolgáltató arról, hogy együttműködnek az új energiákkal hajtott személyautók és könnyű haszonjárművek terjesztésének érdekében az európai piacon – tájékoztatta a BYD PR Hungary szerdán közleményben.

2024. július 5.

KSH: 5,2 százalékkal csökkent az ipari termelés

Májusban az ipari termelés volumene 5,2, munkanaphatástól megtisztítva 4,9 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. 2024. májusban az export euróban számított értéke 8,8, míg az importé 9,0 százalékkal maradt el az előző év azonos időszakitól.