Ismét vásárolt a magyar


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Áprilisban 3,4 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom, amire csaknem 7 éve nem volt példa.


Áprilisban 3,4 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom éves összevetésben, naptárhatástól megtisztított adatok szerint – közölte honlapján a KSH. Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelem esetében 3,3, az üzemanyag-kiskereskedelemben pedig 6,3 százalékkal emelkedett az értékesített mennyiség. A nem élelmiszer-kiskereskedelem értékesítései egy év alatt nem változtak – olvasható a statisztikusok jelentésében. Havi összevetésben az előzetes becslés szerint a növekedés üteme meghaladta az 5 százalékot.

Az adatsort minden várakozást messze felülmúlónak nevezte gyorselemzésében Suppan Gergely; a Takarékbank senior elemzője emlékeztetett: ennél nagyobb mértékben legutóbb 2006. szeptemberében bővült a kiskereskedelmi forgalom.

A fogyasztói bizalom növekedése, a foglalkoztatás bővülése, a 38 éves mélypontra süllyedő infláció magyarázza a jó adatot a közgazdász szerint. Ugyanakkor a rendkívül kedvező havi teljesítmény feltehetően a márciusi télies időjárásnak is köszönhető, ami az előző hónapban visszafogta a vásárlásokat és az üzemanyag-forgalmat egyaránt, így az áprilisi adat részben a márciusi gyenge adatsor korreckiója lehet.

A bérek és nyugdíjak idei reálnövekedése miatt a kiskereskelmi forgalom a korábbi várakozásokhoz képest magasabb szinten stabilizálódhat; az év egészében a bővülés több mint 1 százalékos lehet – írja a Takarékbank elemzője.


Kapcsolódó cikkek

2024. július 3.

Mabisz: megközelítette az egymilliót a szolgáltatás-finanszírozó egészségbiztosítással rendelkezők száma tavaly

Az üzleti alapú szolgáltatás-finanszírozó egészségbiztosítási szerződéssel, illetve az ilyen biztosítási védelemmel rendelkezők száma elérte a 947 ezret tavaly, a biztosítás által fedezett egészségügyi ellátások költsége pedig alig 20 milliárd forintról csaknem 27 milliárd forintra nőtt egy év alatt – közölte a Magyar Biztosítók Szövetsége (Mabisz) hétfőn.

2024. július 3.

Díjkorrekciók és új díjcsomagok a mobilszolgáltatások piacán

Az idei év igen jelentős átrendeződést hozott a mobilszolgáltatások piacán. Az év eleji kisebb-nagyobb mértékű roamingadatkeret-emeléseket követően március elejétől mindegyik jelentős mobilszolgáltató inflációkövető díjkorrekciót vezetett be, majd alig egy-másfél hónapon belül sorra mindhárom szolgáltató teljesen megújította az előfizetéses mobiltelefon-díjcsomagjainak kínálatát, és többségében rövidesen lezárta vagy már bejelentette, hogy lezárja a korábban előfizethető, díjkorrekcióval megemelt havi díjú tarifacsomagjait.

2024. július 3.

A beruházások hatása a kisvállalati adóalapra

Adórendszerünk többféle kedvező szabály, adóelőny révén kívánja ösztönözni a vállalkozásokat különféle beruházások elvégzésére. A társasági adóban következő a képlet; az adózó a számviteli előírások szerint elszámolt értékcsökkenéssel növeli, míg a társasági adó szabályai szerint elszámolt értékcsökkenéssel csökkenti az adózás előtti eredményét, illetve adott esetben a beruházásra tekintettel adóalap-, illetve adókedvezményt érvényesít (pl. fejlesztési tartalékképzés, kis-, és középvállalkozások beruházási adóalap-kedvezménye, fejlesztési adókedvezmény stb.)