Jól pörögnek a vállalatfelvásárlások Magyarországon


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A legerősebb vállalatfelvásárlási aktivitás a fogyasztói, a pénzügyi és az energia ágazatot érintette Magyarországon, ahol jelentősen megnőtt a magyar befektetői aktivitás – derül ki a Deloitte M&A piaci tanulmányából.

A világban a tranzakciós aktivitást markánsan befolyásolta a pandémia, az év első két negyedévében már a 2008-as világválsághoz hasonlítható mélypontot idézett a helyzet. A piac azonban az év második felében korrigált, így az év egészében a 2017-es szintet teljesítette a tranzakciós érték tekintetében. 2021 első negyedéve ismét rekordot döntött: 2020 első negyedévéhez képest kétszeresére nőtt a tranzakciós összérték, de a 2019-es értéket is számottevően meghaladta – olvasható a könyvvizsgáló és tanácsadó cég közleményében.

Nem publikus az ár

Közép-kelet-európai régiós viszonylatban 2019-ben két évnyi csökkenő tendenciát követően rekordmennyiségű, 421 tranzakciót bonyolítottak le, amely 21 százalékos növekedést jelentett 2018-hoz képest. 2020-ban a tranzakciós aktivitás 20 százalékkal csökkent, a negyedik negyedében viszont már megközelítette a 2019-es negyedik negyedévit, 2021 első negyedévében pedig 6 százalékkal nőtt a tranzakciók száma az egy évvel korábbihoz képest.

A fogyasztói, a pénzügyi és az energia ágazat vezérelte magyarországi tranzakciós aktivitás 2020-ban is nőtt, 32 tranzakciót jegyeztek, míg 2019-ben 31-et.

vállalatfelvásárlás

A közlemény szerint Csomor Csaba, a Deloitte magyarországi pénzügyi tanácsadás üzletágának igazgatóhelyettese kifejtette: a 2020-ban történt tranzakciók csupán töredékénél publikus a tranzakciós ár, ezek közül kiemelkedik a Magyar Takarékszövetkezeti Bank, az MKB Bank és a Budapest Bank fúziója, ahol a tranzakció eredményeképp létrejövő Magyar Bankholding becsült konszolidált értéke 744 milliárd forint.

Magas a belföldi tranzakció aránya

Az év másik meghatározó tranzakciója lett volna az Aegon biztosító érdekeltségének értékesítése a Vienna Insurance Group AG (VIG) számára 830 millió euróért, ez az ügylet azonban nem zárulhatott le, mert a magyar hatóságok nem járultak hozzá a vevő áprilisi tájékoztatása szerint. A pénzügyi szektor harmadik jelentős tranzakciója volt a Diófa Alapkezelő Zrt. 89,85 százalékos tulajdonrészének megvásárlása az Indotek Group által. A Deloitte mind a három tranzakcióban tanácsadóként működött közre – írták.

A közlemény 2020 további számottevő tranzakciójának nevezi a Waberer’s International Nyrt. részvényei 24 százalékának megvásárlását az Indotek Csoport által a Mid Europa Partners-től, a Sága Zrt. felvásárlását a Master Good Kft. által, a Gallicoop Zrt. felvásárlását, valamint a BioTechUSA – Scitec Nutrition tranzakciót, amelynek következtében a Scitec Nutrition újra magyar tulajdonba került.

A Deloitte kiemeli, hogy a magyarországi M&A piacon az elmúlt 2 évben kifejezetten magas volt a belföldi tranzakciók részesedése, 2019-ben a tranzakciók 55 százaléka, míg 2020-ban 44 százaléka esetén magyar vállalat vásárolt fel egy másik hazai szereplőt. A hazai befektetők mellett számottevő a nyugat-európai befektetők érdeklődése is, míg a befektetők mintegy 9 százaléka érkezik az európai térségen kívülről.

A közlemény szerint a közép-kelet-európai régióban és Magyarországon is érzik a vállalatfelvásárlási piac élénkülését, így erős aktivitásra számítanak a következő időszakban is, nemcsak az intézményi szereplők, hanem a magántulajdonú vállalatok esetén is.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. május 21.

Töretlen tendencia – csökkenő cégszám, csökkenő alapítási kedv

Csökkent a cégszám áprilisban is az OPTEN adatai szerint. Kétezer alatt az új vállalkozások száma. Minden második vállalkozás felszámolással szűnt meg. Az új eljárások során öt cégből négy felszámolással vagy kényszertörlési eljárással érintett.

2024. május 17.

Így működnek majd a távfelügyelt boltok

A közelmúltban jelentették be, hogy rövidesen Magyarországon is elindulnak az első úgynevezett „hibrid” boltok, melyek nappal a ma ismert formában, a megszokott nyitvatartási időn kívül pedig személyzet nélküli üzemmódban várják a vásárlókat. A lehetőség technikai feltételeiről, illetve a használatának módjáról a megoldást fejlesztő Laurel Kft. május 15-i retailkonferenciáján közöltek részleteket.