Jövő tavasszal indulhat a beruházási hitel


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az újfajta konstrukciót a megbízhatónak minősülő Széchenyi kártyatulajdonos cégek akár ingatlanfedezet nélkül is igényelhetik.

A válságidőszakban fel kellene gyorsítani a beruházási hitel és a Tőke unió program indítását – mondta lapunknak Krisán László, a KA-VOSZ Zrt. vezérigazgatója. Hiszen – tette hozzá – a kis- és középvállalkozásoknak most minden korábbinál nagyobb szükségük van segítségre, nemcsak azért, hogy fejleszteni tudjanak, hanem hogy minél kevesebb áldozattal túléljék a krízist.
Szerinte amikor a banki források beszűkülnek és egyre nehezebb hitelhez jutni, nem kell új dolgokat kitalálni. Támaszkodni lehet a kkv-kal napi kapcsolatban lévő, a szektorról sok információval rendelkező és az igényeiket ismerő szervezetekre, illetve azok programjaira. Továbbra is hinni kell a vállalkozókban, és olyan hitelt kell kitalálni, amely nemcsak olcsó, de gyorsan és egyszerűen hozzáférhető – fogalmazott a vezérigazgató.

A Széchenyi Kártyára épülő beruházási hitelről szólva Krisán László elmondta, az a Jeremie mikro- és az MFB kisvállalkozói hitele kombinációjaként a Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztérium támogatásával jön létre. A megemelt összegű mikrohitel kiváló alapot szolgáltat a jellemzően 5–50 millió forint közötti, alacsony kamatozású, tízéves futamidejű konstrukcióhoz, amelyet a megbízhatónak minősülő Széchenyi kártyás vállalkozások akár ingatlanfedezet nélkül is igényelhetnek. Az új hiteltípust a Széchenyi Kártyához hasonlóan a területi kereskedelmi és iparkamarák, valamint a VOSZ irodahálózatában lehet majd igényelni, várhatóan 2009 tavaszától. Mint megtudtuk, az indításhoz szükséges pénzügyi szolgáltató cég a KA-VOSZ és a Garantiqa Pont Tanácsadó (GPT) Zrt. közös társasága lesz, alapítása folyamatban van.

A Tőke unió program – mint arról korábban beszámoltunk – arra épül, hogy a különböző finanszírozási formák felerősíthetik egymást, a mögé tett garancia pedig katalizátorként működhet a hitelezés során, különösen azóta, hogy a bankok kockázatviselési hajlandósága a nemzetközi pénzügyi válság miatt drámaian csökkent. A kockázati tőkével megerősített vállalkozó hitelképessége növekszik, s az ennek eredményeként megnyílt hitellehetőségeket önrészként felhasználva addig nem is remélt EU-forrásokat nyerhet el. A programot ennek megfelelően öt cég – a Garantiqa Pont Tanácsadó Zrt., a KA-VOSZ Pénzügyi Szolgáltatásokat Közvetítő Zrt., a Garantiqa Kockázati Tőkealap-kezelő Zrt. és a Garantiqa Hitelgarancia Zrt., valamint a GPT és a KA-VOSZ által újonnan megalapítandó pénzügyi vállalkozás – menedzseli, de szükség esetén a finanszírozói oldalról bevonnak bármely bankot vagy kockázatitőke-társaságot.
A program lényege, hogy a vállalkozók hamarosan az ország 120 településének 208 pontján az EU-s források hatékony lehívását is elősegítő, egyablakos ügyintézés keretében szaktanácsadást és részletes terveket kapnak tervezett forrásbevonásukhoz, sőt, fel is kutatják számukra a kölcsönt nyújtó hitelintézeteket, a befektetésre kész kockázatitőke-társaságokat, valamint segítenek eligazodni az uniós pályázatok között, azaz a szerződések megkötéséig „kézen fogva” vezetik a vállalkozót, és minden forrás mögött ott áll a Garantiqa készfizető kezességvállalása. Ha az ügyfél a kapott javaslatot elfogadja, a tanácsadó elindítja a forrásszerzést, s ha kell, pályázatot ír, hitelkérelmet fogalmaz meg, tárgyal a kockázatitőke-alapokkal, vagyis a szerződéskötésig menedzseli a konstrukciót.

Forrás: Világgazdaság


Kapcsolódó cikkek

2024. június 13.

A celebek ideje lejárt? Így változik a vásárlói magatartás 2024-ben

Egyre tudatosabb vevők, kevésbé hatnak már rájuk a hagyományos vásárlásösztönző reklámok. A celebek szintén kezdik elveszíteni a befolyásolási képességüket, már a véleményvezérekre is csak akkor hallgatnak igazán a követőik, ha szakmai érvekkel keresik a figyelmüket – derül ki az EY legfrissebb, 30 országban több mint 23 000 fogyasztó megkérdezésével készült nemzetközi kutatásából.

2024. június 13.

Magyarországon is megnőhet a vállalati visszaélések száma a globális gazdasági lassulás miatt

Egyre több hazai cég lép fel tudatosan a szervezeten belüli korrupció ellen. A világgazdaság lassulása azonban olyan pénzügyi nyomást helyez a vezetőkre és munkatársakra is, ami miatt az etikus működés melletti törekvések ellenére is könnyebben követnek el szabálysértést – mutat rá az EY 53 országban, köztük Magyarországon összesen 5464 munkavállaló és igazgatósági tag bevonásával készült nemzetközi kutatása.

2024. június 13.

Az MNB 45 millió forintos bírságot szabott ki egy szlovákiai cégre

Az MNB 45 millió forint bírságot szabott ki a révkomáromi (Szlovákia) székhelyű Trust Komarno s.r.o.-ra felügyeleti engedély nélküli követelésvásárlás miatt, és azonnali hatállyal megtiltotta a jogosulatlan tevékenység további folytatását, valamint feljelentést is tesz – közölte a Magyar Nemzeti Bank (MNB) csütörtökön.