Nagyot nőtt a fogyasztás


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Szeptemberben 4,5 százalékosra gyorsult a kiskereskedelmi forgalom éves növekedési üteme az augusztusi 2,5 százalékról. A kiigazítatlan index 5,0 százalékos emelkedést jelez – jelentette az első becslés alapján szerdán a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).


A naptárhatástól megtisztított adatok szerint a márciusi forgalom 5,1, az első negyedévi 6,7 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. A kiskereskedelmi forgalom növekedése ezzel 21. hónapja töretlenül folytatódott.

A KSH megjegyezte, a márciusi forgalom volumenének értékelésekor figyelembe kell venni, hogy a vasárnapi zárva tartás a hónap közepén lépett hatályba, aminek hatása csak hosszabb időszak adataiból lesz majd kimutatható.

A naptárhatással kiigazított adatok szerint az élelmiszertermékek fogyasztása márciusban 3,7 százalékkal nőtt az előző havi 3,3 százalékos emelkedés után. A nem élelmiszerjellegű termékek kereslete 6,0 százalékra lassult a februári 8,6 százalékról, az üzemanyag forgalom pedig 8,5 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest a februári 11,1 százalékos rekordnövekedést követően.

Az első negyedévben az élelmiszerfogyasztás 4,3 százalékos, a nem élelmiszerjellegű termékek értékesítésének 8,9, az üzemanyag fogyasztás 9,6 százalékos naptárhatástól megszűrt növekedését mérte első becslése szerint a KSH.

A márciusi kiskereskedelmi forgalom alakulására vonatkozó második becslését május 28-án közli a KSH.

(MTI)

Szeptemberben 4,5 százalékosra gyorsult a kiskereskedelmi forgalom éves növekedési üteme az augusztusi 2,5 százalékról. A kiigazítatlan index 5,0 százalékos emelkedést jelez – jelentette az első becslés alapján szerdán a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

 Idén szeptemberben az élelmiszerkereslet az augusztusi visszaesés után 2,4 százalékkal volt magasabb az egy évvel korábbinál, míg a nem élelmiszer jellegű cikkek eladása 5,9 százalékos növekedést ért el. Az üzemanyag-fogyasztás is megélénkült, 7,6 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit az augusztusi 4,3 százalékos éves összevetésű növekedés után.

Az idén az első kilenc hónapban 5,1 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom volumene a naptárhatástól megtisztított adatok szerint az egy évvel korábbihoz képest, a kiigazítatlan mutató 5 százalékos növekedést mutat.

A kumulált adatokat azonban torzítja, hogy az első félévben nem összehasonlíthatók az élelmiszerforgalomra vonatkozó adatok, mert 2013. július 1-jétől átalakult a dohánytermékek kiskereskedelmének szerkezete és változás következett be a kiskereskedelmi adatok forrásában is, mivel azóta a mintavételes eljárás helyett rendelkezésre állnak a Nemzeti Dohánykereskedelmi Nonprofit Zrt. teljes körű adatai. Így január-szeptemberben az élelmiszer-kiskereskedelmi forgalom 5,4 százalékkal nőtt. A módszertani torzítás nem érinti viszont a nem élelmiszer jellegű cikkek és az üzemanyag-fogyasztás forgalmát, amelyek egyaránt 4,9 százalékkal emelkedtek.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. július 3.

Második lengyelországi kötvénykibocsátását hajtotta végre a Cordia

Második kötvénykibocsátását hajtotta végre a Varsói Értéktőzsde (WSE) Catalyst platformján a Cordia-csoporthoz tartozó Cordia Polska Finance, amely 120,4 millió zloty értékben adott el 3,5 éves futamidejű, változó kamatozású kötvényeket, amelyek mind az intézményi, mind a magánbefektetők körében népszerűek voltak – közölte a Futureal-csoporthoz tartozó Cordia lakóingatlan-fejlesztő szerdán.

2024. július 3.

Mabisz: megközelítette az egymilliót a szolgáltatás-finanszírozó egészségbiztosítással rendelkezők száma tavaly

Az üzleti alapú szolgáltatás-finanszírozó egészségbiztosítási szerződéssel, illetve az ilyen biztosítási védelemmel rendelkezők száma elérte a 947 ezret tavaly, a biztosítás által fedezett egészségügyi ellátások költsége pedig alig 20 milliárd forintról csaknem 27 milliárd forintra nőtt egy év alatt – közölte a Magyar Biztosítók Szövetsége (Mabisz) hétfőn.

2024. július 3.

Díjkorrekciók és új díjcsomagok a mobilszolgáltatások piacán

Az idei év igen jelentős átrendeződést hozott a mobilszolgáltatások piacán. Az év eleji kisebb-nagyobb mértékű roamingadatkeret-emeléseket követően március elejétől mindegyik jelentős mobilszolgáltató inflációkövető díjkorrekciót vezetett be, majd alig egy-másfél hónapon belül sorra mindhárom szolgáltató teljesen megújította az előfizetéses mobiltelefon-díjcsomagjainak kínálatát, és többségében rövidesen lezárta vagy már bejelentette, hogy lezárja a korábban előfizethető, díjkorrekcióval megemelt havi díjú tarifacsomagjait.