Cégvilág

2013. május 31.

Átlagon felüli a hazai élelmiszer-drágulás

Magyarországon 5 százalékkal nőtt az átlagár az élelmiszerüzletekben az első negyedév során, a tavalyi hasonló periódushoz képest. Európában a drágulás átlagos mértéke 3 százalék. Ezt a 3 százalékot hazánk mellett további hat fejlett európai országban haladta meg az áremelkedés átlagos mértéke. Többek között ezt állapítja meg a Nielsen jelentése az élelmiszerek, háztartási vegyiáruk és kozmetikumok 2013. első negyedévi kiskereskedelmi trendjeiről.

2013. május 31.

Szélesebb állami kezesség a kkv-szektornak

A kormány szerdai döntése értelmében a mikro-, kis- és középvállalkozások a jövőben egyszerűbben, szélesebb költségvetési garanciadíj támogatás mellett juthatnak hitelezői forrásokhoz – közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM).

2013. május 29.

Hiánycikk a jó munkaerő

A magyar cégek 35 százaléka nehezen talál megfelelő munkaerőt, a legnehezebben betölthető állások listáját a szakmunkások vezetik, majd a mérnökök és értékesítők következnek – derül ki a Manpower munkaerő-piaci szolgáltató idei tehetség felméréséből, amely 42 ország adatait összegzi.

2013. május 29.

Még több pénzt pumpál a gazdaságba az MNB

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa 50 százalékkal, 750 milliárd forintra emelte meg a júniusban induló növekedési hitelprogram első két pillérének keretösszegét – jelentette be Matolcsy György jegybankelnök szerdai sajtótájékoztatóján. Az első pillér keretösszege 70 százalékkal 425 milliárd forintra, a második pilléré 30 százalékkal 325 milliárd forintra emelkedik.

2013. május 28.

Tovább csökkent az alapkamat

Szerdától 4,5 százalék az alapkamat. A forint meg sem rezdült, év végére 4 százalék alatt lesz a ráta.

2013. május 28.

Bevezetik az e-útdíjat

Elfogadta a parlament hétfőn a megtett úttal arányos díjat előíró törvényt. Az e-útdíjat a 3,5 tonnánál nagyobb össztömegű tehergépkocsik után kell megfizetni az autópályákon, autóutakon és a főutakon július elseje után.

2013. május 27.

Csaló pénztárgép-árusoktól óv az NGM

Nincs még engedélyezett, online kapcsolatra alkalmas pénztárgép, így aki hasonlót árul, az megtéveszti vásárlóit – közölte a nemzetgazdasági tárca. A minisztérium a csalók leleplezésére buzdít.

2013. május 27.

E-útdíj: kompenzálnák a fuvarozókat

Négyelemű csomaggal kompenzálná a fuvarozókat az e-útdíj bevezetése után a kormány, melynek lényegi eleme a súlyadó csökkentése lehet. A díjat háromféleképpen lehet majd kifizetni, és az élő állat-, valamint a terményszállítás díjmentes lehet.

2013. május 23.

Megoldhatja a belső gondokat a vezetői számvitel

A vezetői számvitelt az adott vállalkozás alakítja ki, a hatékonyabb tervezés érdekében jövőbeni adatokat és információkat is felhasználva. A cégeket leginkább belső gondok gyötrik, ezt oldhatja meg a vezetői számvitel alkalmazása – derül ki az RSM DTM blogbejegyzéséből.

2013. május 23.

Hódít az OTP a vállalati piacon

A legtöbb céges bankszámlát az OTP-nél nyitották az elmúlt időszakban, az összes takarékszövetkezet együtt a második lenne, míg a következő három helyen szinte holtversenyben áll három pénzintézet, a CIB, az Unicredit és a K&H – derül ki a Céginfo.hu adataiból.

2013. május 22.

Nőttek a reálbérek

A bérek vásárlóereje 2,2 százalékkal nőtt márciusban. Éves szinten 2,5 százalékos lehet a bővülés.

2013. május 22.

Inflációkövető béremelést ajánlanak

Az ágazati és helyi bértárgyalásokon arra kell törekedni, hogy 2013-ban éves szinten minden kereseti kategóriában biztosítsák a nettó keresetek reálértékének megőrzését – tartalmazza a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórumának (VKF) országos bérajánlása. A megállapodásban konkrét szám nem szerepel.

2013. május 17.

NGM: a turizmus lélegeztetője a SZÉP-kártya

Mivel a belföldi turizmus további ösztönzésre szorul a munkáltatókat arra kell ösztönözni, hogy több, a SZÉP-kártyához hasonló juttatást adjanak a munkavállalóknak – mondta Horváth Viktória turisztikáért felelős helyettes államtitkár a Balaton Fejlesztési Tanács pénteki ülésén Balatonfüreden.

2013. május 17.

Évek óta nyereségképtelen a vendéglátóipar

A nyár közeledtével érdemes megvizsgálni, milyen helyzetben vág neki a főszezonnak vendéglátóipar. A Bisnode csoport elemzése érdekes következtetésre jut: a vendéglátást főtevékenységként végző cégek összesítve évről évre tetemes mínuszt termelnek, míg a tíz legnagyobb árbevételű cég mindegyike nyereséget ért el 2011-ben. A szektor fizetési magatartása sem átlagos. A szállítók ma már a korábbi években megszokottnál hamarabb szeretnének a pénzükhöz jutni, a bedőlési arányt nézve, pedig az ágazat a legrosszabbak közé sorolható. Arra azonban van megoldás, hogy ne az utolsó pillanatban derüljön ki a fizetőképtelenség, így pedig megelőzhető, hogy a bedőlő cégek a többieket is magukkal rántsák.

2013. május 15.

Enyhébb a gazdasági visszaesés

A vártnál jobb növekedési adatot közölt a KSH: a gazdaság 0,9 százalékkal zsugorodott az első negyedévben. Az ipar gyengélkedik.

2013. május 14.

Pénztárgép-csere: tartható a határidő

A NAV nem bünteti azokat, akik önhibájukon kívül nem tudják határidőre lecserélni pénztárgépeiket – mondta az adóügyi helyettes államtitkár.