Brexit: Johnson a tagállamokkal is egyezkedne


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A brit miniszterelnök kulcsfontosságú kérdésekben még mindig nagyon messze vannak egymástól az álláspontok, de folytatódnak a megbeszélések annak kiderítésére, hogy „mit lehetne még tenni” a megállapodás érdekében.

Boris Johnson vasárnap este a BBC televíziónak nyilatkozva megismételte ugyanakkor: az Egyesült Királyságnak arra kell felkészülnie, hogy az EU-val folytatott kereskedelme januártól, a jelenlegi átmeneti időszak lejárta után ausztráliai típusú feltételrendszer alapján folytatódik.

Ausztrál típusú típusú esetek

A brit kormány által a lehetőségek között eddig is rendszeresen emlegetett „ausztráliai típusú” kereskedelmi feltételrendszer valójában azt jelentené, hogy az Egyesült Királyság és az EU kereskedelme januártól a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) általános szabályrendszere alapján folytatódna, ez viszont vámok megjelenésével járna a jelenleg akadálytalan kereskedelmi forgalomban.

Johnson a BBC-nek adott nyilatkozat előtt Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság elnökével tartott telefonos megbeszélést.

A rövid egyeztetés után Londonban és Brüsszelben kiadott közös közlemény szerint a két vezető azt tartja felelősségteljes megoldásnak, ha megteszi a megállapodás eléréséhez még szükséges lépéseket.

Ennek érdekében Johnson és von der Leyen arra utasította a két tárgyalóküldöttséget, hogy folytassák a tárgyalásokat, és igyekezzenek feltérképezni, hogy még ebben a késői időszakban is elérhető-e a megállapodás.

Boris Johnson azonban a vasárnapi BBC-interjúban kijelentette: az Egyesült Királyság az elmúlt években „hatalmas előkészületeket tett” arra az esetre, ha kereskedelme a WTO-szabályok szerint folytatódna az EU-val. Hozzátette: bárhogy is végződnek a tárgyalások, az Egyesült Királyság „nagyon-nagyon jól elboldogul majd”.

Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy London semmiképpen sem hagyja ott a tárgyalásokat, „hiszen amíg élünk, remélünk”.

Az Európai Bizottsággal kell tárgyalni

Johnson kijelentette: Ursula von der Leyennel tartott vasárnapi megbeszélésén megismételte azt az ajánlatát, hogy ha a megállapodáshoz ez szükséges, ő nagyon szívesen ellátogat egyes EU-tagállamok fővárosaiba.

A brit kormányfő ezt a lehetőséget rövid időn belül másodszor veti fel. Előzőleg a tárgyalások menetéről tett csütörtöki sajtónyilatkozatában közölte, hogy személyesen is hajlandó elutazni Brüsszelbe, Párizsba, Berlinbe „és bárhová” a megállapodás érdekében.

Egybehangzó brit sajtóértesülések szerint azonban ezt a javaslatot az EU elvetette, azzal az érvvel, hogy a jövőbeni kétoldalú viszonyrendszerről csak az Európai Bizottsággal lehet tárgyalni, az egyes tagállamokkal külön-külön nem.

A vasárnapi BBC-interjúban Boris Johnson kijelentette, hogy kulcsfontosságú kérdésekben még mindig nagyon messze vannak egymástól az álláspontok. Hozzátette: olyan megállapodás nem lehetséges, amely az Egyesült Királyságot az Európai Unió szabályozói vonzáskörében tartja.

Az egyik legnagyobb globális politikai-gazdasági kockázatelemző csoport, az Eurasia Group londoni részlege vasárnap este ismertetett gyorsértékelésében közölte: a legutóbbi fejlemények alapján az eddig 55 százalék helyett 65 százalékra taksálja annak esélyét, hogy a brit kormány és az EU tárgyalásai megállapodással zárulnak.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. június 17.

Július elsején indul az otthonfelújítási program

Július elsején indul az otthonfelújítási program, hosszabb futamidővel és többféle tevékenységre igényelhető támogatás – közölte az Energiaügyi Minisztérium és a Nemzetgazdasági Minisztérium.

2024. június 17.

Vegyes képet mutat a középkorúak keresetének alakulása

Vegyes képet mutat a bevételek alakulása a 30-59 éves korosztályban: a válaszadók 52 százaléka növekedésről számolt be, közel 35 százalékuknál nem történt változás, 13 százalékuknak pedig kevesebb jutott az elmúlt egy év során – áll a K&H biztos jövő felmérésében.

2024. június 14.

Még mindig sokan mondanak le a nyaralásról

Nagyon vegyes a kép az utazási tervek terén. Összességében javult a középkorúak utazási helyzete, és akik terveznek nyaralást, azok többet szánnak erre a K&H biztos jövő index szerint, de a koronavírus járvány utáni időszakhoz képest még mindig visszafogottnak mondható az utazási kedv. Ráadásul még mindig sokan vannak, akik a pénzhiány miatt nem tudnak hosszabb vakációt beiktatni: a válaszadók 71 százalékánál ez az indok. Ez az arány nem sokkal alacsonyabb a tavalyi 77 százaléknál, viszont még mindig jóval meghaladja a tavalyelőtti 58 százalékos arányt.