Visszaesett a turizmus májusban


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Kevesebb vendég több pénzt költött a szálláshelyeken májusban, mint egy évvel korában. A KSH jelentése.

Májusban a külföldi vendégek 1,6 százalékkal kevesebb vendégéjszakát töltöttek el a magyarországi kereskedelmi szálláshelyeken, a belföldiek által eltöltött éjszakák száma 3,4 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest, így a szálláshelyek vendégforgalma 2,4 százalékkal mérséklődött – jelentette csütörtökön a Központi Statisztikai Hivatal.

A szezonális- és naptárhatással kiigazított adatok szerint a külföldi vendégforgalom 1,0, a belföldi 0,5 százalékkal csökkent.

A kereskedelmi szálláshelyek árbevétele 50 milliárd forintot tett ki, ami 8,8 százalékkal haladta meg a tavaly májusi értéket, ezen belül a szállásdíjbevétel 30 milliárd forint volt, 9,1 százalékkal emelkedett.

Májusban a külföldi vendégek száma 1,3 százalékkal csökkent 2018 májusához képest. A szálláshelyekre érkezett 555 ezer vendég összesen 1,4 millió vendégéjszakát töltött el. A belföldi vendégek száma 0,7 százalékkal 586 ezerre nőtt, az általuk eltöltött vendégéjszakák száma 1,2 millióra csökkent. A KSH elemzése szerint a vendégéjszakák számának csökkenésében szerepet játszhatott, hogy tavaly a pünkösdi hosszú hétvége májusban volt.

Májusban a szállodák szobakihasználtsága 64,3 százalékos volt.

Széchenyi Pihenőkártyával a kártyatulajdonosok 3,8 százalékkal többet, 2,1 milliárd forintot fizettek a kereskedelmi szálláshelyeken.

A január-májusi időszakban a kereskedelmi szálláshelyek 0,5 százalékkal kevesebb vendégéjszakát regisztráltak mint egy évvel korábban. A külföldi vendégek azonos számú (5,3 millió), a belföldi vendégek 1,1 százalékkal kevesebb (4,7 millió) vendégéjszakát töltöttek a kereskedelmi szálláshelyeken. A szállodák szobakihasználtsága 0,1 százalékponttal, 55,4 százalékra csökkent.

A kereskedelmi szálláshelyek folyó áron 7,6 százalékkal több, 184 milliárd forint bruttó árbevételt értek el.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. július 3.

Mabisz: megközelítette az egymilliót a szolgáltatás-finanszírozó egészségbiztosítással rendelkezők száma tavaly

Az üzleti alapú szolgáltatás-finanszírozó egészségbiztosítási szerződéssel, illetve az ilyen biztosítási védelemmel rendelkezők száma elérte a 947 ezret tavaly, a biztosítás által fedezett egészségügyi ellátások költsége pedig alig 20 milliárd forintról csaknem 27 milliárd forintra nőtt egy év alatt – közölte a Magyar Biztosítók Szövetsége (Mabisz) hétfőn.

2024. július 3.

Díjkorrekciók és új díjcsomagok a mobilszolgáltatások piacán

Az idei év igen jelentős átrendeződést hozott a mobilszolgáltatások piacán. Az év eleji kisebb-nagyobb mértékű roamingadatkeret-emeléseket követően március elejétől mindegyik jelentős mobilszolgáltató inflációkövető díjkorrekciót vezetett be, majd alig egy-másfél hónapon belül sorra mindhárom szolgáltató teljesen megújította az előfizetéses mobiltelefon-díjcsomagjainak kínálatát, és többségében rövidesen lezárta vagy már bejelentette, hogy lezárja a korábban előfizethető, díjkorrekcióval megemelt havi díjú tarifacsomagjait.

2024. július 3.

A beruházások hatása a kisvállalati adóalapra

Adórendszerünk többféle kedvező szabály, adóelőny révén kívánja ösztönözni a vállalkozásokat különféle beruházások elvégzésére. A társasági adóban következő a képlet; az adózó a számviteli előírások szerint elszámolt értékcsökkenéssel növeli, míg a társasági adó szabályai szerint elszámolt értékcsökkenéssel csökkenti az adózás előtti eredményét, illetve adott esetben a beruházásra tekintettel adóalap-, illetve adókedvezményt érvényesít (pl. fejlesztési tartalékképzés, kis-, és középvállalkozások beruházási adóalap-kedvezménye, fejlesztési adókedvezmény stb.)