A hét kérdése: védőszemüveg


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Irodai dolgozók védőszemüveg juttatásával kapcsolatos a kérdés: milyen feltételekkel lehet, vagy kell adni, milyen adminisztrációs feltételeket kell teljesíteni az adómentes juttatáshoz?


Ha a számítógépes munkahely, képernyő előtt végzett munka meghaladja a műszakonkénti 4 órát akkor képernyő előtti munkavégzésről beszélhetünk.

A képernyő előtti munkavégzés és a számítógépes munkahely, monitor előtti munkavégzés főbb kockázatai:

– Látásromlást előidéző tényezők

– Pszichés (mentális) tényezők

– Fizikai állapotromlást előidéző tényezők

Az 50/1999. (XI. 3.) EüM rendelet 3. paragrafusa előírja, hogy a fenti kockázatokat a munkáltatónak folyamatosan vizsgálnia kell, és ha szükséges, minél előbb be kell avatkoznia.

A munkáltató jogszabályi kötelezettsége, hogy foglalkozás-egészségügyi orvoshoz küldje a munkavállalót, és kezdeményezze a munkavállalón a szem és látásvizsgálat elvégzését:

– A számítógépes munkahely, képernyő előtti munkavégzés munkakör betöltése előtt,

– ezt követően legalább kétévenként,

– amennyiben olyan látási panasza jelentkezik, amely a képernyős munkával hozható összefüggésbe.

Képernyő előtt műszakonként legfeljebb 6 órát szabad dolgozni.

A munkaadó oldalán a fentiek szerinti minimálisan szükséges szemüveg juttatása a Tao. törvény 3. számú melléklet B) részének 3. pontja alapján – mint a vele munkaviszonyban álló magánszemély részére személyi jellegű egyéb kifizetésként elszámolt összeg – a vállalkozási tevékenység érdekében felmerült költségként számolható el. Továbbá, mivel a minimálisan szükséges szemüveg jogszabály által előírt védőeszköznek, egészségvédelmi eszköznek minősül, az Szja. törvény 1. számú mellékletének 8.8. alpontja alapján adómentes juttatásnak minősül.

XIII. Magyar Munkajogi Konferencia

 

Előjelentkezési akció!

Ha október, akkor Visegrád! Megkezdődött az előjelentkezés a XIII. Magyar Munkajogi Konferenciára. December 31-ig még a 2015-ös áron jelentkezhet a jövő évi rendezvényre.

 

További információ és jelentkezés >>

A juttatás adómentességének feltétele, hogy munkavállalónként a fentiekben említett, képernyő előtti éleslátáshoz minimálisan szükséges szemüveget juttassák a munkavállaló számára. A juttatás nem terjedhet túl ezen a minimális követelményen.


Kapcsolódó cikkek

2024. július 1.

Szomszédainknál erősít a piacvezető magyar HR-szolgáltató: felveszi a Prohuman nevet a szerb leánycég

Prohuman néven folytatja tevékenységét Szerbiában a CityScope HR-szolgáltató, amely tavaly került az immár 7 országban működő magyar tulajdonú cégcsoport irányítása alá. Tovább erősödik a Prohuman Szlovéniában is, ahol a két évtizedes szakmai tapasztalattal bíró Slavica Jerebet nevezték ki az ügyvezető igazgatói posztra. A 20 éves, több mint ezer ügyfelet kiszolgáló és mintegy 25 ezer embernek munkát adó Prohuman Group nem titkolt célja, hogy a hazai piacvezető és meghatározó régiós szerep után egész Kelet-Közép-Európa első számú HR-szolgáltatójává váljon.

2024. június 28.

4,3 százalékos a munkanélküliség

Májusban a 15-74 éves foglalkoztatottak átlagos létszáma az előző év azonos időszakához képest 36 ezerrel, 4 millió 749 ezer főre nőtt. A munkanélküliek száma 212 ezer fő, a munkanélküliségi ráta 4,3 százalék volt – jelentette pénteken a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

2024. június 28.

A jogaikkal nem pusztán élő, hanem visszaélő munkavállalók helyzete

A munkajog egyik alapvető célja, hogy a munkáltatóhoz képest alapvetően sérülékenyebb helyzetben lévő munkavállalók számára megfelelő védelmet biztosítson. A munkajogi garanciák erdejében azonban könnyű letérni a kitaposott ösvényről, így időnként előfordul, hogy a munkavállaló jogait nem rendeltetésüknek megfelelően, azon túlterjeszkedve, visszaélésszerűen gyakorolja.