A végelszámolás munkajogi következményei


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Mikor beszélhetünk a munkáltató jogutód nélküli megszűnéséről? Mi az alapvető különbség a végelszámolási és a felszámolási eljárás között? Van-e a munkáltatónak tájékoztatási kötelezettsége a munkavállalói irányában a végelszámolási és felszámolási eljárást megelőzően? A jogutódlás nélkül történő megszűnés esetében a felmondási idő és végkielégítés szabályai eltérőek-e az általánostól? Mi történik a határozott idejű munkajogviszonyokkal, ha munkáltató hamarabb szűnik meg, mint a határozott idő letelte? Jelen írásunkban ezen kérdések megválaszolására vállalkozom.


Sorozatunk első részében a munkáltatói jogutódlási kérdéseket vizsgáltuk meg gyakorlati szempontból. Mostani kitekintésünk a munkáltató jogutód nélküli megszűnésére fókuszál. A munkáltató gazdasági társaság felszámolás, illetve végelszámolás útján szűnhet meg jogutód nélkül. A kettő közötti elsődleges különbséget az adja, hogy a munkáltatónak van-e elegendő fedezete tartozásainak kielégítésére, így például a munkabérek és egyéb járandóságok rendezésére. Amennyiben igen akkor végelszámolás útján minden igény kielégítésével, vagyis többek között a munkavállalói járandóságok megfizetésével szűnik meg a munkaviszony. A munkáltató felszámolására pedig azért kerül sor, mert a munkáltató fizetésképtelen, ennek következtében a munkabérek és egyéb járandóságok kielégítése is kérdésessé válhat.

A munkáltató tájékoztatási kötelezettsége

Amikor a folyosói pletykák arról szólnak, hogy a munkáltató „be fog zárni”, vagy meg fog szűnni, érdemes a munkáltatói oldalon elejét venni a találgatásoknak, annak ellenére, hogy nincsen a hatályos Munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (a továbbiak) alapján kötelező érvényű tájékoztatási kötelezettsége a munkáltatónak a munkavállalók irányában. Azonban a jogok gyakorlása és a kötelezettségek teljesítése során, mind a munkáltató, mind a munkavállaló a jóhiszeműség és a tisztesség elvének megfelelően köteles eljárni, ezért a hivatkozott alapelv mentén elvárható a munkáltató részéről az érdemi tájékoztatás nyújtása a munkavállalók részére.

Természetesen némileg áttekinthetőbb lehet a munkaügyi helyzet, ha munkáltatónál üzemi tanács, illetve szakszervezet működik, mert ez esetben konzultáció és a tájékoztatás a megfelelő fórumokon megtörténik, illetve meg kellene, hogy történjen.

A munkaviszony megszűnése a felszámolási és a végelszámolási eljárásban

A gyakorlati tapasztalatok azt mutatják, hogy a munkáltatók azokban az esetekben, amikor nehéz gazdasági helyzetük miatt, felszámolási eljárás későbbi lefolytatása várható, gazdasági okra történő hivatkozással már jóval korábban, felmondás, illetve közös megegyezés alapján szüntetik meg a munkaviszonyokat.  Illetve végelszámolási eljárások során gyakoribbnak tekinthető az az eljárás, hogy a munkaviszonyokat a végelszámolást megelőzően szintén felmondás és közös megegyezés útján szüntetik meg a munkáltatói megszűnést megelőzően.

Munkajogi kérdés-válasz szolgáltatás

Használja kérdés-válasz szolgáltatásunkat és kérdezzen szakértőinktől, akik egyénre szabott segítséget nyújtanak az Ön számára 5 munkanapon belül.
A kérdezési lehetőség mellett hozzáférést biztosítunk adatbázisunkhoz is, ahol több száz munkajogi kérdés-válasz közül böngészhet.
A szolgáltatást a munkajog.hu portál felületén keresztül éri el, ahol többféle csomagajánlat közül is választhat.

Részletes információ >>

Ennek ellenére érdemes megvizsgálni, hogy milyen igények merülhetnek fel egyáltalán a munkavállaló részéről, ha a jogutód nélküli megszűnés bekövetkezne, és ez szüntetné meg a munkaviszonyt a jogszabály erejénél fogva. Vagyis milyen járandóságokkal számolhat a munkavállaló, ha a jogutód nélküli megszűnés, mint tény szüneti meg a jogviszonyát. Ami arra figyelemmel érdekes, hogy ez esetben külön jogviszony megszüntető okirat kiadása nem is szükséges, a munkavállaló részére a munkaviszony megszüntetéséhez tartozó okiratokat kell csak kiadni, azaz a különböző munkáltatói igazolásokat.

A munkavállalót, a munkáltató jogutód nélküli megszűnésekor, a munkáltatói felmondás esetében meghatározott felmentés idejére járó távolléti díjnak megfelelő összeg illeti meg. Tehát a munkavállaló a felmondási idejének felére vonatkozóan jogosult távolléti díjra. (Mt. 63. § (2) bek.) Kivéve, ha munkabérre egyébként sem lenne jogosult, azaz fizetés nélküli szabadság, vagy keresőképtelen állomány esetében a felmondási időre járó távolléti díj nem illeti meg a munkavállalót.

Amennyiben a munkavállaló munkaviszonya 3 évnél hosszabb ideje áll fenn és nem volt harminc napot meghaladó olyan időszak a munkaviszonya alatt, amelyre vonatkozóan munkabér nem járt részére, végkielégítés is megilletheti a törvényi mérték szerint. A végkielégítésre jogosító időtartam szempontjából így például, a 30 napot meghaladó keresőképtelen állomány nem számítható be, azaz ha éppen ezzel az időtartammal együtt lenne meg a három év, akkor pont nem jogosult a munkavállaló végkielégítésre.  Azonban szülési szabadság és a gyermek ápolása, gondozása céljából igénybe vett fizetés nélküli szabadság a végkielégítésre jogosító időtartam számításába beleértendő, ahogyan az önkéntes tartalékos katonai szolgálatteljesítés három hónapot meg nem haladó tartama is. Speciális szabály, hogy a jogutód nélküli megszűnés esetében, a végkielégítésre való jogosultság viszonylatában a munkáltató jogutód nélküli megszűnésének időpontja lesz az irányadó. Tehát, ha a jogutód nélküli megszűnés időpontjában lesz a munkavállaló munkaviszonya például öt év tartamban fennálló, akkor az öt évhez tartozó két havi távolléti díjnak megfelelő végkielégítésre lesz jogosult a munkavállaló.

Lényeges kitérni arra, hogy a határozott idejű munkaviszony megszüntetésére is lehetőség van felszámolási,- illetve csődeljárás tartama alatt felmondás útján, ez esetben a felmondás általános szabályai érvényesülnek, azaz a munkaviszony időtartamához igazodik mind a felmondási idő, mind pedig az esetleges végkielégítés mértéke. Fontos, hogy az így közölt felmondás esetében, felmondási idő tartama nem lehet hosszabb, mint a munkaszerződés szerinti határozott idő lejárta. (Mt. 69. § (5) bek.)

A vezetőkre vonatkozó speciális szabályok

A munkáltató hitelezőinek védelme érdekében speciális szabály vonatkozik a munkáltató vezetőjére, vagyis például az ügyvezetőre, ha a munkaviszonyának felmondására a csődeljárás vagy felszámolási eljárás megkezdését követően került sor. Ebben az esetben az ügyvezetőt a munkaviszony megszűnésére tekintettel megillető díjazásból a munkáltató maximum hat havi távolléti díjnak megfelelő összeget köteles megfizetni az esedékességekor, az ezen felüli összeget kizárólag a csődeljárás befejezésekor vagy megszüntetésekor, vagy a felszámolási eljárás befejezésekor kell megfizetni. (Mt. 210. § (3) bek.)

A végelszámolási és felszámolási eljárásra vonatkozó speciális munkajogi előírások

A végelszámolási eljáráshoz tartozóan, a vonatkozó jogszabályi rendelkezések nem tartalmaznak releváns munkajogi elemeket, a fent ismertetett munkaviszony lezáráshoz tartozó rendelkezéseken felül.

Azonban folyamatban lévő felszámolási eljárásban a felszámoló veszi át a munkáltató irányítását, ebben a speciális időszakban számos munkajogi intézmény nem alkalmazható, így például a felszámolási eljárás ideje alatt már nem alkalmazhatóak a versenytilalmi megállapodásra, illetve tanulmányi szerződésre vonatkozó Mt-beli rendelkezések. A jogviszonyok megszüntetése kapcsán lényeges, hogy a munkaviszony a felszámolási eljárás során a munkáltató személyében bekövetkező változásra hivatkozással is megszüntethető munkáltatói felmondással, illetve elegendő indok lehet a munkaviszony munkáltatói felmondásához az esetlegesen készenléti jellegű munkakörre létrejött megállapodás munkavállaló általi felmondása. Továbbá a felszámolási eljárásban történő jogutódlási helyzetben sem alkalmazhatóak az Mt. munkáltatói jogutódlásra vonatkozó rendelkezései. (Mt. 36. § (2) bek.)


Kapcsolódó cikkek

2024. július 3.

Profession.hu: beindult az alkalmi munkák szezonja

Beindult az alkalmi munkák szezonja, május második felétől látványosan nőttek az ilyen típusú megbízásokra toborzó álláshirdetések, amelyekben leggyakrabban egyebek mellett felszolgálót, pincért, sofőrt és futárt keresnek – közölte a Profession.hu kedden.

2024. július 3.

Képzési lehetőségekkel lehet megtartani a kifáradt munkavállalókat

A munkavállalók majdnem fele (45%) úgy érzi, hogy az elmúlt évben jelentősen megnőtt a munkaterhelése, kétharmaduk (62%) pedig bizonytalannak érzi helyzetét a munkahelyi változások felgyorsulása miatt. Mindez a készségeik hosszú távú fejlesztésére ösztönzi őket, és 28% akár váltana is munkahelyet egy éven belül – derül ki a PwC Global Workforce Hopes & Fears felméréséből.