Adójogi és szakmai versenyben a bérszámfejtők


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Első ízben hirdették ki Magyarország tíz legjobb bérszámfejtőjének névsorát, miután november 14-én lezajlott az I. Országos Bérügyviteli Bajnokság döntője. Az esemény jelentőségét az adja, hogy a havonta változó jogszabályi környezethez és a humánügyvitelt érintő évi 10-12 törvénymódosító csomag több száz változásához is szinte azonnal alkalmazkodnia kell a hazai bérügyviteli dolgozóknak. A NAV, a Budapesti Gazdasági Főiskola és a NEXON közös, hagyományteremtő versenye felhívja a figyelmet a bérügyviteli szakma presztízse és vállalatirányítási jelentősége között húzódó szakadékra. A három szervező a díjátadón szándéknyilatkozatot is aláírt.


Nyolcszáznál is többen vettek részt a NEXON, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV), valamint a Budapesti Gazdasági Főiskola (BGF) közös, idén először megrendezett I. Országos Bérügyviteli Bajnokságán. A NEXON által biztosított összesen kétmillió forint összdíjazású, ötfordulós megmérettetésre az ország minden tájáról érkeztek gyakorló bérügyvitelisek, hogy tudásukról számot adva vívjanak ki a jelenleginél jóval nagyobb elismerést az elmúlt 15-20 évben alaposan átalakult szakmának. Minderről a szervezők számoltak be a díjátadóval egybekötött sajtótájékoztatón. Az eseményen a NEXON ügyvezetője, Ocskay Szilárd, a NAV alelnöke, Varga Árpád, valamint a BGF rektor-helyettese, Ferkelt Balázs szándéknyilatkozatot írt alá, amelyben kezdeményezték, hogy a bérügyviteli szakmában is megszerezhető legyen a mesterfokozat; emellett kinyilvánították, hogy a versenyt a jövőben is szeretnék megrendezni, amelyre – szervező partnerként – egyúttal meghívják a Magyar Kereskedelmi és Iparkamarát.

Bár a munkabérek kifizetésének akár egy-két napos csúszása címlapokra képes repíteni egy céget, azt a bérszámfejtőkön kívül kevesen tudják, hogy az adók és járulékok területén a már meglévő rendkívül összetett rendelkezések mellett is szinte havonta születik egy-egy újabb jogszabály, módosítás. A bérügyviteli szakembereknek emellett a humánügyvitelt érintő évi 10-12 törvénymódosító csomag több száz változásához is szinte azonnal kell tudniuk alkalmazkodni, miközben a számfejtésben és a kötelező hatósági adatszolgáltatásokban elkövetett tévedésekért esetenként akár sok millió forintos büntetést rónak ki a vállalatokra.

A 2013 júniusában meghirdetett első bérszámfejtő versenyt a hazai bérügyvitel piacvezető szolgáltatója, a NEXON annak érdekében hirdette meg a NAV-val, valamint a BGF-fel közösen, hogy a bérszámfejtés szakmai presztízse és gazdasági, vállalatirányítási jelentősége javulhasson hazánkban. A szervezők célja, hogy a verseny legjobb 100 résztvevője számára átadott elismerő tanúsítvány országosan elismert értéket jelentsen a hazai munkaerőpiacon.

2013. december 5: Adónap

ART, SZJA, ÁFA, JÁRULÉKOK, TAO – Mindent megtudhat a 2014-től hatályos adó- és járulékváltozásokról!

Időpont: 2013. december 5.

Helyszín: Best Western Hotel Hungária, 1074 Budapest Rákóczi út 90.

Program:

  • 09.00-10.00     Az adózás rendjéről szóló törvény változásai      
  • 10.15-11.45     Személyi jövedelemadó változásai          
  • 13.00-14.00     Járulékok változásai                  
  • 14.00-15.30     Általános forgalmi adó változásai          
  • 15.45-16.45     Társasági adó változásai  

Előadók:

  • Dr. Vámosi-Nagy Szabolcs ügyvéd, adószakértő, c. egyetemi tanár ELTE jogi kar
  • Dr. Németh Nóra tanácsos, NAV
  • Dr. Kovács Ferenc adószakértő
  • Sike Olga főosztályvezető-helyettes, NAV
  • Széll Zoltánné szakmai főtanácsadó, NAV

További információk és jelentkezés itt

A bajnokság részleteiről szólva Ocskay Szilárd, a NEXON ügyvezetője a díjátadón tartott sajtótájékoztatón elmondta, a bérügyviteli bajnokságra több mint nyolcszázan jelentkeztek. A hagyományteremtő versenyre bárki benevezhetett, aki otthonosan mozog a bérügyvitel világában, emellett kellő affinitást érzett magában, hogy megmérettesse a szakmai tudását.

Az ügyvezető szerint a verseny jó alkalmat teremt arra, hogy a bérügyvitel láthatatlan „hősei” színre lépjenek, és a közvélemény előtt nyilvánvalóvá váljon: lelkiismeretes és szakszerű munkájuk nélkül nincs sikeres vállalat, intézmény. A NEXON a kezdeményezéshez csatlakozott adóhivatallal, valamint a főiskolával közösen szeretné felhívni a közvélemény figyelmét erre a fontos, de sokszor nem kellően elismert szakmára. A verseny egyben megmérettetési és tanulási lehetőséget ad a szakembereknek –Ocskay Szilárd emlékeztetett továbbá arra, a versenyt három évvel ezelőtt, kezdetben még egyfajta házibajnokságként hirdették meg saját, illetve partnercégeik dolgozóinak; két év elteltével viszont úgy érezték, eljött az ideje, hogy idén országos megmérettetést hirdessenek, melyre a szakma bármely képviselője benevezhet.

A kezdetben ötszáz nevezővel, majd idővel mintegy nyolcszáz fősre duzzadt bajnokság első fázisa négy feladatsorból állt, melyeket a NEXON e-learning keretrendszerében havonta oldottak meg a versenyzők. A júniusban indult és október 20-áig tartott négyhónapos online fázisban a regisztráltak 62 százaléka oldotta meg a feladatokat; a versenyzők ez idő alatt összesen 400 pontot szerezhettek. Az eredmények alapján a döntőbe a legalább 303 pontot elért versenyzők tudtak bekerülni. A döntősök átlagpontszáma 327 pont volt. A bajnokságban legtöbb pontszámot elérő 100 résztvevő a NAV, a BGF és a NEXON képviselői által aláírt, szakmai kiválóságot igazoló tanúsítványt kap. Az első száz közé való bekerülés alsó ponthatára 225 pont volt, az átlagpontszámuk pedig 283.

A verseny záróakkordja a november 14-én megtartott döntő volt – ezúttal már a versenyzők személyes részvétele mellett. Erre az eseményre az online fordulóban elért összesített pontszámok alapján a legjobb harminc versenyző jutott be; a döntőn végül 28-an jelentek meg és mérték össze a tudásukat. Az utolsó forduló a maximális 100-hoz képest 55 pontos átlaggal zárult, ám a végső sorrend az öt fordulóban elért összesített eredmények alapján állt össze.

Az eredményhirdetés és a díjátadás november 21-én volt, amikor is első ízben kihirdették a Bérügyvitel Bajnoka cím nyertesét, Füleki Magdolnát, emellett kiosztották az értékes nyereményeket. (Az első tíz helyezett további névsora: Kocsiné Almási Ágnes, Pataki Adrienne, Nagy Zoltánné, Kocsy Viktória, Varjú Alexandra, Iglódi Zsuzsanna, Weiner Ágnes, Darázs Csaba és Pető Sándorné.) A bruttó kétmillió forint összdíjazású bajnokság nyertesei pénzbeli, valamint tárgyi jutalomban részesültek. Azoknak a résztvevőknek, akik szakirányú felsőoktatási intézmények hallgatói és kiemelkedő eredményt értek el a versenyben, a NEXON ösztöndíjat, továbbá féléves gyakornoki munkahelyet biztosít. A bajnokságban legtöbb pontszámot elérő száz résztvevő emellett a NAV, a BGF és a NEXON képviselői által aláírt, szakmai kiválóságot igazoló tanúsítványt kap.

KERETES: A HR-t támogató informatikai háttér

A jogszabályi változásdömping mellett az infokommunikációs fejlődés is alapvetően átszabta ezt a területet. Az okos eszközök, a mobil kütyük elterjedése, az informatikát szolgáltatássá alakító technológiák, az ún. SaaS szolgáltatások, új lehetőségeket és új szemléletet nyitottak a HR területén. A HR egyre több cégnél vált a vezetők számára az üzleti tevékenység meghatározó részévé, a munkatársak számára pedig új élményt nyújtó szolgáltató központtá. A mobilitás és az ügyfélélmény ma már nem csak a HR vezetők kiváltsága, hanem a teljes munkavállalói kör részére biztosítható.

Mindezek együttesen tették indokolttá a HR üzleti funkciók és a dolgozói önkiszolgáló rendszerek továbbfejlesztését, amelyekben a NEXON az immár 4. generációs fejlesztésével az élen jár. A cég most megjelenő új HR portálja segítségével a munkavállalók a számukra megfelelő időpontban intézhetnek adminisztratív ügyeket, beoszthatják a szabadságukat, kitölthetik a szükséges formanyomtatványokat, nyilatkozatokat nem terhelve ezzel munkáltatójuk HR-szervezetét. Az elektronikus bérjegyzék, a cafeteria-ügyintézés, a belső kommunikáció szintén az egységes portálon keresztül történhet. A NEXON dolgozói önkiszolgáló felülete segítségével az adatokat gazdaságosabban és gyorsabban lehet kezelni, növelhető a HR belső szolgáltatói megítélése, a cég üzleti hatékonysága.


Kapcsolódó cikkek

2024. július 5.

Álláskeresés nyáron? – Itt az idő a nézelődésre!

Bár nem ebben az időszakban a legszélesebb a kínálat a munkáltatói oldalon és lassul a kiválasztás folyamata is, de jellemzően nem húzzák le a rolót a vállalkozások. Igenis van esély álláskeresőként, bár szükség van egy kicsit több türelemre.

2024. július 3.

Profession.hu: beindult az alkalmi munkák szezonja

Beindult az alkalmi munkák szezonja, május második felétől látványosan nőttek az ilyen típusú megbízásokra toborzó álláshirdetések, amelyekben leggyakrabban egyebek mellett felszolgálót, pincért, sofőrt és futárt keresnek – közölte a Profession.hu kedden.

2024. július 3.

Képzési lehetőségekkel lehet megtartani a kifáradt munkavállalókat

A munkavállalók majdnem fele (45%) úgy érzi, hogy az elmúlt évben jelentősen megnőtt a munkaterhelése, kétharmaduk (62%) pedig bizonytalannak érzi helyzetét a munkahelyi változások felgyorsulása miatt. Mindez a készségeik hosszú távú fejlesztésére ösztönzi őket, és 28% akár váltana is munkahelyet egy éven belül – derül ki a PwC Global Workforce Hopes & Fears felméréséből.