Álláspiaci buktatók – Ezekre a hibákra érdemes odafigyelni


A munkaerő toborzása és kiválasztása mind a munkáltatók, mind a munkavállalók számára komplex és időigényes. Ahogy a munkaerőpiac folyamatosan változik, és a versenyhelyzet fokozódik, kiemelt fontosságú, hogy hatékonyan és minél kevesebb hibával futhasson végig a folyamat.

A toborzás kihívásokkal teli, komplex folyamat

Gyakran előfordul, hogy a munkáltatók nem fogalmazzák meg kellően világosan az álláshirdetésekben az elvárásaikat. Ennek eredményeként a jelentkezők vagy rosszul értelmezik a pozíció követelményeit, vagy egyszerűen figyelmen kívül hagyják azokat. Fontos tehát, hogy az elvárások érthetőek, tömörek és realisztikusak legyenek.Irreális elvárásokAz egyik gyakori hiba a munkáltatók részéről az, hogy túlzottan magasra teszik a lécet a jelöltválasztás során. Nem minden esetben szükséges a legmagasabb képesítéssel és tapasztalattal rendelkező jelöltet keresni. A szakértő szerint fontosabb lehet az alkalmazkodóképesség, a kompetenciák és a nyelvtudás.Gyakori az is, hogy a munkáltatók és a munkavállalók között nem teljesen világos az igény és az elvárás. Ennek eredményeként olyan jelöltek kerülnek kiválasztásra, akik nem tökéletesen illenek az állásra, és rövid időn belül elhagyják a vállalatot. Fontos, hogy mindkét fél részéről reális és pontos elvárások legyenek, valamint lehetőség legyen az első időszakban történő cserére vagy fejlesztésre, ha szükséges. A kompromisszumos megoldások sosem vezetnek jóra” -árulta el Katkics Attila üzleti tanácsadó, HR szakember.Elengedhetetlen a nyílt kommunikációA munkavállalók számára a juttatások kiemelkedően fontosak az állásajánlatok tekintetében. Azonban sokszor előfordul, hogy az anyagiakat nem hangsúlyozzák kellőképpen az álláshirdetésekben. Javasolt előre pozicionálni és nyíltan kommunikálni a bérrel, a munka-magánélet egyensúlyával, a home office munkavégzéssel és a különböző fejlesztésekkel kapcsolatos lehetőségeket.Az ideális megoldás a kompetenciák és a tapasztalat alapján történő jelöltválasztás. Nem csak a papír alapján kell dönteni, hanem figyelembe kell venni a jelölt alkalmazkodóképességét, nyelvtudását és személyiségét is. Olyan jelölteket kell kiválasztani, akik a vállalati csapathoz és kultúrához leginkább illeszkednek. Ez lehetővé teszi a gyorsabb integrációt és hosszú távú munkakapcsolat kialakítását. A cél az, hogy a munkáltatók és a munkavállalók egymásra találjanak a legmegfelelőbb módon, és hosszú távon sikeres munkakapcsolatot alakítsanak ki” – árulta el Katkics Attila üzleti tanácsadó, HR szakember.A sikeres toborzás nemcsak a megfelelő munkaerő megtalálását jelenti, hanem a vállalat hosszú távú sikerét és növekedését is elősegítheti. Ezért érdemes időt és erőforrásokat fektetni a toborzási folyamat optimalizálásába, ha pedig erre nincs elegendő erőforrás, szakértői segítséghez fordulni.

Szerző: Katkics Attila

Forrás: pixabay sajtóanyaga


Kapcsolódó cikkek

2024. május 21.

A GVH hat magyar véleményvezérrel és számos hirdető céggel szemben indított eljárásokat

Az influenszereket követő fogyasztók és a tiszta piaci verseny elősegítése érdekében a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) versenyfelügyeleti eljárásokat indított hat magyar influenszerrel, számos hirdető céggel, közreműködő reklámügynökséggel szemben tisztességtelen kereskedelmi gyakorlat tilalmának feltételezett megsértése miatt – közölte a hatóság kedden.

2024. május 21.

Az üres iroda fenntartása a legdrágább

Az elmúlt időszakban jelentősen átalakultak az irodahasználati szokások, ráadásul belépett a munkaerőpiacra a Z-generáció, amelynek tagjai nagyobb szabadságot, rugalmasságot várnak el az őket foglalkoztató vállalatoktól, valamint az irodákban is élményekre vágynak. Mindez kettős kihívást jelent a megfelelő munkahelyi környezet kialakításával, fenntartásával foglalkozó szakembereknek és a HR-eseknek. Új megközelítésre van szükség, hogy a dolgozók ne kényszerként éljék meg a bejárást, és a lehető legjobb teljesítményt nyújtsák az irodai munkában.