Deloitte: változásokra számíthatnak az oroszországi munkavégzésre készülők


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Véglegesítette a magyar-orosz kormányközi gazdasági együttműködési bizottság a két ország között létrejövő szociális biztonsági megállapodást. Az oroszországi munkavégzésre készülőknek érdemes körültekintően tájékozódniuk a változásokról – figyelmeztetett közleményében a Deloitte.

A magyar-orosz kormányközi gazdasági együttműködési bizottság jövőre Moszkvában tartja a következő ülését, amelyen várhatóan aláírásra kerül az új megállapodás és az egyezmény a hatályba lépést követően kerül alkalmazásra Magyarország és Oroszország kétoldalú kapcsolataiban.

A szociálpolitikai megállapodások és a szociális biztonsági megállapodások szabályozzák például külföldi munkavégzés esetén a társadalombiztosítási kötelezettségeket, az ellátásra való jogosultságot és az igénybevétel szabályait.

A régebbi típusú, ún. szociálpolitikai egyezmények 1970 előtt jöttek létre. A magyar-szovjet egyezmény 1963. július 1-jén lépett hatályba és a magyar-jugoszláv egyezmény mellett jelenleg az egyedüli hatályos szociálpolitikai megállapodása Magyarországnak. A szovjet utódállamok alkalmazási gyakorlata között azonban lehet eltérés, illetve több utódállammal is már új szociális biztonsági egyezményt kötött Magyarország. A magyar-szovjet szociálpolitikai megállapodás az egykori Szovjetunióhoz tartozó országok közül már csak Oroszország és Ukrajna tekintetében alkalmazható. A most véglegesített megállapodás ezt a régi, szociálpolitikai egyezményt váltja fel.

„Bár a társadalombiztosítási ellátásokra vonatkozó egyezmények nem egy modell szerint épülnek fel, általánosságban elmondható, hogy a társadalombiztosítási jogviszonyról, nyugdíjról, egészségügyi ellátásokról is szigorú szabályok mentén rendelkeznek. Az egyezmények egyik alapelve, hogy egy személy, egy időben csak egy országban vehet igénybe társadalombiztosítási ellátásokat, legyen szó akár anyasági ellátásról, akár nyugdíjellátásról” – mutatott rá dr. Baranyi Gábor, a Deloitte Magyarország adó- és jogi osztályának igazgatója.

A szociális biztonsági egyezmények a határokon átívelő munkavégzéssel kapcsolatos jogosultsági kérdéseket is szabályozzák, rövidebb és hosszabb külföldi tartózkodás esetén is.

„A magyar-orosz szociális biztonsági megállapodás rendelkezései egyelőre nem ismertek. Egy tervezett külföldi munkavégzés esetén célszerű figyelemmel kísérni az egyezménnyel kapcsolatos fejleményeket és körültekintően tájékozódni a változásokról” – fűzte hozzá dr. Baranyi Gábor.


Kapcsolódó cikkek

2024. július 3.

Képzési lehetőségekkel lehet megtartani a kifáradt munkavállalókat

A munkavállalók majdnem fele (45%) úgy érzi, hogy az elmúlt évben jelentősen megnőtt a munkaterhelése, kétharmaduk (62%) pedig bizonytalannak érzi helyzetét a munkahelyi változások felgyorsulása miatt. Mindez a készségeik hosszú távú fejlesztésére ösztönzi őket, és 28% akár váltana is munkahelyet egy éven belül – derül ki a PwC Global Workforce Hopes & Fears felméréséből.

2024. július 2.

Munkaszüneti napi munkavégzés

A munkaszüneti napok megbontják a hétköznapok egyhangúságát azzal, hogy – ahogy nevük is sugallja – a munka ezeken a napokon szünetel. Ugyanakkor bizonyos feladatokat minden nap el kell látni, így a munkaszüneti nap nem mindenki számára jelenti a munkavégzési kötelezettség tényleges szünetelését, őket e tekintetben az aznapi munka magasabb díjazása kompenzálja.