Felmondani, azonnal! Hogyan távozhat a leggyorsabban a munkavállaló?


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Legtöbbször egy jobb állásajánlat miatt merül fel a kérdés, hogy a munkavállaló hogyan tud a leggyorsabban szabadulni a fennálló munkaviszonyából. Mit lehet tenni, ha az új helyen pár napon belül kezdeni lehetne? Áttekintjük a lehetőségeket és az elkerülendő buktatókat.


Abból kell kiindulni, hogy eltérő szabályok vonatkoznak a határozott és a határozatlan idejű munkaviszony megszüntetésére. Míg az utóbbi esetben viszonylag egyszerűen kiléphet a jogviszonyból a munkavállaló, a határozott idejű munkaszerződés lejárat előtti felmondása jóval nehezebb.

A határozatlan idejű munkaviszonyát a munkavállaló indokolás nélkül felmondhatja, néhány kivétellel bármikor, ám 30 nap felmondási időt még le kell töltenie. A munkaszerződés (vagy kollektív szerződés) ennél hosszabb felmondási időt is előírhat. A felmondási idő a felmondás közlését követő napon kezdődik, naptári napban van megállapítva, tehát abba nem csak a munkanapok számítanak bele. Sőt, akkor sem hosszabbodik meg a felmondási idő, ha annak tartama alatt a munkavállaló valamilyen okból nem tud munkát végezni (pl. keresőképtelen beteg). E 30 nap letöltése után a munkavállaló tehát szabadulhat a munkaviszonyból.

Ha ennél gyorsabban szeretne váltani, ahhoz már szükséges a munkáltató beleegyezése. Nincs akadálya ugyanis, hogy a felek közös megegyezéssel lerövidítsék a felmondási időt. Erre azonban a munkáltató nem kötelezhető. Megegyezés hiányában megoldás lehet, ha a munkavállaló még fel nem használt szabadságát kiveszi a felmondási idő utolsó napjaiban, és ennyivel is előbb távozhat. Annak ugyanis nincs akadálya, hogy két munkaviszony egyszerre álljon fenn (a most megszűnőben szabadságon van a munkavállaló, az újabban pedig elkezd dolgozni). A szabadság iránti igényt ugyanakkor 15 nappal korábban kell bejelenteni, a munkavállaló pedig évente hét nap szabadsággal rendelkezik. E kereteken felül a szabadság kivételéhez már ismét csak a munkáltató beleegyezése kell (pl. ha a munkavállaló 15 napnál hamarabb, vagy hét napnál több szabadságról szeretne rendelkezni).

 

Nem javasolt megoldás ugyanakkor, ha a munkavállaló a felmondási idő tartamára beteget jelent, majd a keresőképtelensége alatt kezd el dolgozni az új munkahelyén. Bár a keresőképtelenséget munkakörönként kell elbírálni, így elképzelhető, hogy az egyik munkaviszonyban keresőképtelen, míg a másikban nem, ez meglehetőségen ritka eset. A munkáltató jogosult a munkavállaló keresőképtelenségének felülvizsgálatát kezdeményezni, és legalábbis gyanús, ha a „papíron” beteg munkavállaló egy másik munkáltatónál munkába áll.

A munkavállaló felmondási idő nélkül, azonnali hatállyal csak a próbaidő alatt szüntetheti meg a munkaviszonyt, vagy rendkívüli felmondással, amelyhez viszont a munkáltató súlyos szerződésszegése szükséges. Ezért ha a gyors távozást a munkahelyváltás motiválja, az azonnali hatályú felmondás e két esete aligha jöhet szóba.

Ha a munkavállaló határozott idejű munkaszerződést kötött, akkor azt a fentiekhez képest nehezebb felmondania. Túl azon ugyanis, hogy a felmondási idő letöltése ekkor is kötelező, a felmondás ebben az esetben még indokoláshoz is kötött. A felmondás indoka csak olyan ok lehet, amely számára a munkaviszony fenntartását lehetetlenné tenné, vagy körülményeire tekintettel aránytalan sérelemmel járna. Véleményem szerint megfelel ennek a feltételnek, ha a munkavállaló egy sokkal jobb ajánlat miatt szeretné felmondani a határozott idejű munkaviszonyát. E körben nem csak a magasabb munkabért kell mérlegelni, hanem jelentősége lehet a munkába járási idő lerövidítésének, a kedvezőbb munkaidő-beosztásnak, vagy annak, hogy a munkavállaló az új munkahelyen a tanult szakmájában tudna dolgozni, vagy új munkaköre előrelépést, vezetői pozíciót jelentene stb.

[htmlbox mt_kommentar]

 

A felmondási idő letöltése alól tehát általában csak a munkáltató beleegyezésével mentesülhet a munkavállaló. Ha viszont nem tartja tiszteletben a felmondási időt, akkor jogellenes szünteti meg munkaviszonyát, még ha csak egyetlen nappal is rövidíti azt le. Ilyen esetben a munkáltató kártérítést követelhet a munkavállalótól. A törvény szerint a munkáltató a munkavállalói felmondás esetén irányadó felmondási időre járó távolléti díjnak megfelelő összeget, mint átalány kárigényt akkor is érvényesítheti a munkavállalóval szemben, ha az csak a felmondási idő egy részét nem töltötte le, és/vagy ha a munkáltatónak egyébként bizonyítható, tételes kára nincs is. Megelőzendő ezeket a jogvitákat, a feleknek mindenképpen egyeztetnie szükséges, ha a munkavállaló a felmondási idő lejárta előtt szeretne távozni.


Kapcsolódó cikkek

2024. július 3.

Profession.hu: beindult az alkalmi munkák szezonja

Beindult az alkalmi munkák szezonja, május második felétől látványosan nőttek az ilyen típusú megbízásokra toborzó álláshirdetések, amelyekben leggyakrabban egyebek mellett felszolgálót, pincért, sofőrt és futárt keresnek – közölte a Profession.hu kedden.

2024. július 3.

Képzési lehetőségekkel lehet megtartani a kifáradt munkavállalókat

A munkavállalók majdnem fele (45%) úgy érzi, hogy az elmúlt évben jelentősen megnőtt a munkaterhelése, kétharmaduk (62%) pedig bizonytalannak érzi helyzetét a munkahelyi változások felgyorsulása miatt. Mindez a készségeik hosszú távú fejlesztésére ösztönzi őket, és 28% akár váltana is munkahelyet egy éven belül – derül ki a PwC Global Workforce Hopes & Fears felméréséből.