Fizetés nélküli szabadság az év végén – mikor szabályos?


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Karácsony után az év végéig számos munkáltató szünetelteti tevékenységét, amely időre a munkavállalók szabadságot kapnak. Ám ha a munkavállaló fizetett szabadsága már elfogyott, sokszor fizetés nélküli szabadság alkalmazására kerül sor. A gyakorlatban felmerülő kétségek miatt tekintsük át, melyek a fizetés nélküli szabadság alkalmazásának szabályai!


Mivel a munkáltatót foglalkoztatási kötelezettség terheli, hangsúlyozni kell, hogy a fizetés nélküli szabadságot a munkáltató egyoldalúan nem rendelheti el. A munkáltatónak tehát nem csak joga megkövetelni, hogy munkavállalója a szerződésében vállalt órák erejéig rendelkezésére álljon, de kötelessége is munkával ellátni a munkavállalót erre az időre. Ezért a fizetés nélküli szabadsághoz minden esetben szükséges az érintett munkavállaló egyéni beleegyezése.

Az erről szóló megállapodást nem kell a munkaszerződésbe foglalni, hanem külön okiratban is elkészíthető, amely tartalmazza a fizetés nélküli szabadság időtartamát és egyéb körülményeit (pl. a munkáltató milyen előzetes értesítési határidővel kötelezheti a munkavállalót munkavégzésre a fizetés nélküli szabadság eredetileg tervezett lejárta előtt). Annak sincs akadálya, hogy a munkáltató valamilyen díjazást erre a távollétre is fizessen a munkavállalónak.

Tévhit, hogy fizetés nélküli szabadság alkalmazására csak akkor kerülhet sor, ha a munkavállaló már kimerítette az éves rendes szabadságát. Ettől eltérően, a felek bármikor megegyezhetnek abban, hogy a munkavállaló fizetés nélküli szabadság miatt mentesül munkavégzési és rendelkezésre állási kötelezettsége alól. Ezt a megállapodást mindkét fél kezdeményezheti, az év során bármikor, és a „szüneteltetés” időtartama sem korlátozott, az csupán megállapodás kérdése.

 

Nő, a profit!

ÚJ! Női erőforrás menedzsment kézikönyv

Rendelje meg most!

A fizetés nélküli szabadság lejárta után a munkavállalót az eredeti munkaszerződése szerint kell tovább foglalkoztatni, a jogviszony tehát jogfolytonosan fennmarad. Mivel ez alatt az idő alatt a munkavállalónak járulékalapot képező jövedelme nincs, a munkavállalónak számolnia kell azzal, hogy erre az időre nem is minősül biztosítottnak és szolgálati időt sem szerez. Bármilyen alacsony jövedelem folyósításával azonban biztosítottá válik, ám ha nem kapja meg legalább a minimálbért, szolgálati időt csak a minimálbér és a havi jövedelme arányában fog szerezni.

A fizetés nélküli szabadság további hátránya, hogy az nem számít munkában töltött időnek a szabadságra való jogosultság szempontjából. Az ezen időszakra eső időarányos szabadságra való jogát tehát elveszíti a munkavállaló. Emellett a végkielégítésre való jogosultság szempontjából sem kell figyelembe venni azt az egybefüggően legalább harminc napot meghaladó tartamot, amelyre a munkavállalót munkabér nem illette meg.

Miközben a felek bármikor megállapodhatnak fizetés nélküli szabadságban, a munka törvénykönyve bizonyos esetekben a munkavállaló kérelmére kötelező teszi ennek biztosítását. Ide tartozik a szülési és gyermekgondozási szabadság, a beteg hozzátartozó otthoni ápolására kért szabadság és a tényleges önkéntes tartalékos katonai szolgálatteljesítés tartamára járó szabadság. A munkavállaló sérülékeny helyzetére tekintettel ezek alatt az időszakok alatt a munkavállaló felmondási védelem alatt áll.

A munkáltató által kezdeményezett fizetés nélküli szabadság tehát számos hátránnyal járhat a munkavállaló részére. A munkavállaló a megállapodás aláírásával lényegében gesztust tesz munkáltatója felé. Éppen ezért ilyen kérést csak a legszükségesebb esetben célszerű a munkavállaló felé tenni – jól kommunikálva annak indokait -, akkor, ha ez a munkáltató működőképessége fenntartásához szükséges, és ez az alku a további üzemelés záloga.


Kapcsolódó cikkek

2024. július 5.

Álláskeresés nyáron? – Itt az idő a nézelődésre!

Bár nem ebben az időszakban a legszélesebb a kínálat a munkáltatói oldalon és lassul a kiválasztás folyamata is, de jellemzően nem húzzák le a rolót a vállalkozások. Igenis van esély álláskeresőként, bár szükség van egy kicsit több türelemre.

2024. július 3.

Profession.hu: beindult az alkalmi munkák szezonja

Beindult az alkalmi munkák szezonja, május második felétől látványosan nőttek az ilyen típusú megbízásokra toborzó álláshirdetések, amelyekben leggyakrabban egyebek mellett felszolgálót, pincért, sofőrt és futárt keresnek – közölte a Profession.hu kedden.

2024. július 3.

Képzési lehetőségekkel lehet megtartani a kifáradt munkavállalókat

A munkavállalók majdnem fele (45%) úgy érzi, hogy az elmúlt évben jelentősen megnőtt a munkaterhelése, kétharmaduk (62%) pedig bizonytalannak érzi helyzetét a munkahelyi változások felgyorsulása miatt. Mindez a készségeik hosszú távú fejlesztésére ösztönzi őket, és 28% akár váltana is munkahelyet egy éven belül – derül ki a PwC Global Workforce Hopes & Fears felméréséből.