Gyed munka mellett


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

2014-től nem tiltja a törvény a gyed melletti munkavégzést a gyermek egyéves kora után. Sokaknak vonzó lehet az ellátás megtartása melletti visszatérés a munkába, ezért tekintsük át, milyen munkajogi szabályok alkalmazandóak a visszatérő szülőkre!


A változás alapja az egészségbiztosítási törvény 2014. január 1-jén hatályba lépett módosítása. Eszerint a gyermek egyéves kora után nem kizáró ok a gyermekgondozási díj (gyed) folyósítására, ha mellette a  jogosult díjazás ellenében munkát végez. Így nem kell választania a gyermeket nevelő munkavállalónak, hogy az ellátását veszi-e igénybe, vagy visszatér dolgozni.

Ha a gyermek egyéves már elmúlt, a gyed munka mellett is igénybe vehető. Fontos, hogy ez kedvező változás visszamenőlegesen lépett hatályba, azaz arra is alkalmazni kell, akinek még 2014 előtt állapították meg a gyedet.

Munkajogi szempontból a gyed melletti munkavégzés a következőkkel jár. A gyed idejére igényelt fizetés nélküli szabadság után a munkáltató köteles az eredeti munkaszerződése szerint – azonos munkakörben, munkahelyen – továbbfoglalkoztatni a munkavállalót. Visszatérési szándékát a munkavállaló 30 nappal korábban köteles bejelenteni. Ha ennél hamarabb kíván munkába állni, a munkáltató ezt is elfogadhatja, mindenesetre nem köteles továbbfoglalkoztatni a visszatérő szülőt, csak a bejelentéstől számított 30 nap elteltével.

A visszatérés szempontjából az egyik legfontosabb szempont, hogy a Munka Törvénykönyve csak a gyermekgondozási szabadságon lévő szülőnek biztosít teljes felmondási védettséget. Azaz, ha a kisgyermekes szülő visszatér a munkahelyére, már nem áll felmondási tilalom alatt. Az anyát és a gyermekét egyedül nevelő apát azonban a gyermek hároméves koráig egy bizonyos felmondási korlátozás még megilleti.

Eszerint a munkáltató a munkavállaló magatartása miatt csak akkor mondhat fel, ha az indok már a rendkívüli felmondást is megalapozná. Ez azt jelenti, hogy ebből az okból csak kirívóan súlyos kötelezettségszegés esetén lehet felmondani a munkaviszonyt. Ha a felmondás indoka a munkavállaló képességeivel, vagy a munkáltató működésével függ össze, a felmondás előtt a munkáltatót állás-felajánlási kötelezettség terheli.

Így a felmondás közlése előtt meg kell vizsgálnia, hogy a munkavállaló szerződés szerinti munkahelyén van-e a munkavállaló eredeti munkaköréhez szükséges képességnek, végzettségnek, gyakorlatnak megfelelő betöltetlen másik munkakör. Ha van, úgy a munkavállalónak fel kell ajánlani, hogy a munkáltató e munkakörben foglalkoztatja tovább. Felmondásra csak akkor kerülhet sor, ha ilyen üres munkakör nincs, vagy azt a munkavállaló nem fogadja el.

Nem maradnak tehát védettség nélkül a gyed mellett visszatérő szülők. Észre kell azonban venni e garancia néhány gyenge pontját. Egyrészt, a védettség elsősorban az anyát illeti meg, furcsa módon az apát csak akkor, ha egyedülálló szülő. Nem éppen modern felfogásra vall, hogy a törvény nem a szülők választására bízza, melyikük részesüljön a törvényi védelemben. Másrészt, a bemutatott szabályok csak nehezebbé teszik a felmondás indokolását, de nem zárják ki, hogy a munkáltató a visszatérés utáni legelső napon felmondjon.

A felmondás időzítése tehát nem, csak az indokolás alapossága vitatható. Sajnos a tapasztalatok azt mutatják, hogy hosszabb távollét után nem nehéz kimutatnia a munkáltatónak, hogy a munkavállaló eredeti munkaköre már megszűnt, a munkahelyen pedig nincs másik betölthető megfelelő munkakör. Végül, az új munkakör elfogadásával minden más munkakörülmény is változhat. Például, a munkáltatónak nincs olyan kötelezettsége, hogy az eredeti szerződés szerinti bért garantálja az új munkakör mellett is.

Számviteli változások 2014
  • Először alkalmazzuk a mikrogazdálkodói beszámolót
  • A hibajavításokkal kapcsolatos gyakorlati tudnivalók
  • Milyen változásokat kell figyelembe vennünk a 2014-es üzleti évben?
  • Milyen hatása van  az új Ptk. hatályba lépésének  a számvitelre?

Értesüljön az újdonságokról, tegye fel kérdéseit szakértő előadóinknak dr. Andor Ágnesnek és Tomcsányi Erzsébetnek, jöjjön el 2014. február 25-én szakmai konferenciánkra!

A továbbképzésen való részvétel mérlegképes könyvelőknek, vállalkozási szakterületen, számviteli témakörben 8 kreditpontot ér.

Helyszín: Best Western Hotel Hungária, 1074 Budapest Rákóczi út 90.

Bővebb információk és jelentkezés itt

A munkavállaló a visszatérését követő 60 napon belül megkapja a korábbi évekről bent ragadt szabadságát. Ez sok esetben igen komoly mérték is lehet, hiszen a törvény szerint a munkavállalót a szülési szabadságra és a gyermekgondozási szabadság első hat hónapjára is megilleti a szabadság, ami önmagában egy évnyi igénybe nem vett szabadságot jelent. Ha a munkaviszony megszüntetésre kerül, a fel nem használt szabadságot pénzben kell megváltani.

A gyermek hároméves koráig a szülő azt is kérheti, hogy a munkáltató őt az eredeti munkaideje felének megfelelő részmunkaidőben foglalkoztassa. A munkáltató a munkavállaló kérést semmilyen indokból nem utasíthatja vissza, amíg az a munkaidő felezésére irányul a gyermek hároméves koráig.

A részmunkaidőre áttérést a munkavállaló nem csak a szerződése szerinti munkakörére kérheti, hanem ha a fentiek szerinti állásfelajánlás utáni új munkakörben szeretne részmunkaidőben dolgozni, annak sincs akadálya. E lehetőség mérlegelése kapcsán persze arra is gondolni kell, hogy a munkaidő felére csökkentése a munkaidő mértékével összefüggő díjazások (pl. a havibér) feleződésével is járnak.


Kapcsolódó cikkek

2024. július 5.

Álláskeresés nyáron? – Itt az idő a nézelődésre!

Bár nem ebben az időszakban a legszélesebb a kínálat a munkáltatói oldalon és lassul a kiválasztás folyamata is, de jellemzően nem húzzák le a rolót a vállalkozások. Igenis van esély álláskeresőként, bár szükség van egy kicsit több türelemre.

2024. július 3.

Profession.hu: beindult az alkalmi munkák szezonja

Beindult az alkalmi munkák szezonja, május második felétől látványosan nőttek az ilyen típusú megbízásokra toborzó álláshirdetések, amelyekben leggyakrabban egyebek mellett felszolgálót, pincért, sofőrt és futárt keresnek – közölte a Profession.hu kedden.

2024. július 3.

Képzési lehetőségekkel lehet megtartani a kifáradt munkavállalókat

A munkavállalók majdnem fele (45%) úgy érzi, hogy az elmúlt évben jelentősen megnőtt a munkaterhelése, kétharmaduk (62%) pedig bizonytalannak érzi helyzetét a munkahelyi változások felgyorsulása miatt. Mindez a készségeik hosszú távú fejlesztésére ösztönzi őket, és 28% akár váltana is munkahelyet egy éven belül – derül ki a PwC Global Workforce Hopes & Fears felméréséből.