Határozott vagy határozatlan idejű a munkaviszony?


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A határozott idejű munkaviszony tartama az öt évet nem haladhatja meg. Ennek lejártát követően a munkavállaló továbbfoglalkoztatása esetén felmerül a kérdés, hogy mi történik ilyenkor a munkaviszonnyal? Átalakulhat-e határozatlan idejűvé vagy az érvénytelenség jogkövetkezményeit alkalmazva, megszüntetésre kerül? 


A régi Mt. ezt a kérdést úgy rendezte, hogy a 79. § (6) bekezdése kifejezetten kimondta, hogy a „A határozott idejű munkaviszony határozatlan idejűvé alakul, ha a munkavállaló az időtartam lejártát követően legalább egy munkanapot, közvetlen vezetője tudtával tovább dolgozik.” Az új Mt. azonban ilyen szabályt nem tartalmaz. A határozott idejű munkaviszony maximális tartamát (öt év) ugyan előírja, de a továbbfoglalkoztatás kérdését nem rendezi, „szankcionálja”. Ilyen esetben több lehetőség is felvetődhet.

Az új Mt. indokolása rögzíti, hogy a törvény elhagyja a korábbi Mt. 79. § (6) bekezdésének rendelkezését. Kiemeli, hogy a munkaszerződést írásba kell foglalni, így abban az esetben, ha a munkavállaló határozott időre létesített munkaviszony megszűnését követően továbbra is munkát végez, a felek között érvénytelen munkaszerződés áll fenn, amely esetre a törvény az általános szabályt rendeli alkalmazni és ennek megfelelően a 29. § értelmében az érvénytelen megállapodás alapján létrejött jogviszonyt munkáltató köteles azonnali hatállyal megszűntetni, feltéve, hogy az érvénytelenség okát a felek nem hárítják el.

A fenti, a miniszteri indokolásban kifejtett álláspont azonban véleményünk szerint megkérdőjelezhető.

Munkaviszonyt ráutaló magatartással is létre lehet hozni, ez esetben a munkaszerződés írásba foglalásának elmaradása miatti érvénytelenségre csak a munkavállaló, a munkába lépést követő harminc napon belül hivatkozhat. Ha a munkavállaló az érvénytelenségre nem hivatkozik, akkor úgy kell tekinteni, hogy a munkaviszony (határozatlan időre) érvényesen létrejött. Ezt a szabályt alkalmazva levezethető, hogy ha a munkavállalót a határozott idejű munkaviszony lejártát követően akár egy nappal is tovább dolgozik, akkor a munkaviszony határozatlan idejűvé alakul át.

Az érvénytelenség kérdésénél felvetődik a részleges érvénytelenség lehetősége is. Mivel a határozott idejű munkaviszony az öt évet nem haladhatja meg, így a munkaviszony hosszabb tartamú fennállása esetén vizsgálni kell a felek akaratát, illetve azt, hogy az érvénytelen rész nélkül megkötötték volna-e a szerződést. Ha nem sikerül bizonyítani a teljes szerződés érvénytelenségét, akkor az csak a határozott idejű munkaviszonyra vonatkozó rendelkezés tekintetében érvénytelen. A megállapodás érvénytelen része helyett a munkaviszonyra vonatkozó általános szabályt kell alkalmazni, tehát ilyen esetben a munkaviszonyt határozatlan idejűnek kell tekinteni.

Emellett, ha figyelembe vesszük azt a tényt, hogy az uniós jog egyértelmű célja – a gazdasági realitások figyelembe vétele mellett – a határozatlan idejű munkaviszony, mint szokásos, általános munkavégzési forma lehetőség szerinti támogatása, aligha valószínű, hogy az uniós jogalkotó feltehető akarata az lett volna, hogy az irányelv szerinti időtartam elteltét követően a munkaviszony megszüntetésre kerüljön.

A miniszteri indokolás nem a törvény része, így nem kötelező. Nyilvánvaló, hogy befolyásolja a joggyakorlatot, azonban ennek ellenére nem tekinthető olyan „szentírásnak”, mint a törvény. Önmagából abból a törvényi rendelkezésből, hogy „a határozott idejű munkaviszony tartama az öt évet nem haladhatja meg” az a következtetés, mely szerint az öt év eltelte után az érvénytelenség következményét kell alkalmazni, éppúgy levonható, mint az a következtetés, hogy a munkaviszony ilyenkor határozatlan idejűvé alakul. A végső következtetést majd a bírói gyakorlat fogja levonni, melyre egyrészt nyilván hatással lesz a miniszteri indokolás is, de éppúgy hatással lehet a korábbi joggyakorlat, és egyéb tényezők, pl. az uniós jog is.

A szerzők: Dr. Fodor T. Gábor, Dr. Menyhárt Anna, Konta Éva a Fodor T. Gábor & Partnerei Ügyvédi Iroda tagjai.


Kapcsolódó cikkek

2024. július 3.

Profession.hu: beindult az alkalmi munkák szezonja

Beindult az alkalmi munkák szezonja, május második felétől látványosan nőttek az ilyen típusú megbízásokra toborzó álláshirdetések, amelyekben leggyakrabban egyebek mellett felszolgálót, pincért, sofőrt és futárt keresnek – közölte a Profession.hu kedden.

2024. július 3.

Képzési lehetőségekkel lehet megtartani a kifáradt munkavállalókat

A munkavállalók majdnem fele (45%) úgy érzi, hogy az elmúlt évben jelentősen megnőtt a munkaterhelése, kétharmaduk (62%) pedig bizonytalannak érzi helyzetét a munkahelyi változások felgyorsulása miatt. Mindez a készségeik hosszú távú fejlesztésére ösztönzi őket, és 28% akár váltana is munkahelyet egy éven belül – derül ki a PwC Global Workforce Hopes & Fears felméréséből.