Hogy dolgozhatunk nyugdíj mellett?


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A szabályozás alapvetően nem változott, de kiegészítő módosítások léptek hatályba.


Saját jogú nyugdíjasok munkavégzése

2015. évben nincs jelentősebb változás, illetve kiigazító módosítások lépnek érvénybe mindazokra, akik öregségi nyugdíjban részesülnek a törvény által előírt nyugdíjkorhatárt elérve, illetve azokra, akik még a nyugdíjkorhatárt nem érték el, de különböző ellátásban részesülnek. Erről a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. törvény (a továbbiakban: Tny.) rendelkezik. A korábbiakhoz hasonlóan a 2015-ös évben is lehetőség van arra, hogy a nyugellátásban részesülők emellett munkát vállaljanak, de erre a jog szabályokat állít fel.

A versenyszférában elhelyezkedők korlátlanul dolgozhatnak, míg a közszférában munkát vállalónak el kell döntenie, hogy a nyugdíj folyósítását vagy a munkaviszony létesítésével járó munkajövedelmet választják.

Fontos! Nem változott a Tny. 22/A. §-a, mely szerint a nyugdíj mellett szerzett jövedelem után (ideértve azt a személyt is, akinek nyugellátása szünetel) – legyen ez foglalkoztatás, ill. egyéni vagy társas vállalkozóként végzett kiegészítő tevékenység alapján – járulékfizetés esetén járó nyugdíjnövelés összegét naptári évenként számítják ki, azaz a havi nyugdíjat az év során szerzett jövedelem átlagos havi összegének 0,5 %-val emelik (függetlenül attól, hogy év közben hány napig szerzett jövedelmet a nyugdíjas). Aki a nyugdíj mellett dolgozik tovább, nyugdíjjárulékot köteles fizetni a keresete után a Tbj. 19. § (2) bek. alapján.

Nyugdíj-szüneteltetés korlátozása kikre terjed ki, azt a 83/C. § (1) bek. szabályozza (így: közalkalmazotti- kormányzati szolgálati- állami vezetői- köztisztviselőként vagy közszolgálati ügykezelőként közszolgálati- bírói- igazságügyi alkalmazotti- ügyészségi szolgálati- fegyveres szervnél hivatásos vagy a Magyar Honvédséggel szerződéses vagy hivatásos szolgálati viszonyban áll), vagyis a felsorolt jogviszonyok létesítése esetében 2013. január 1-je után a nyugdíjat szüneteltetni kell.

Ennek értelmében az e jogviszonyban álló személyek illetményük mellett öregségi nyugdíjban nem részesülhetnek, azt a nyugdíjfolyósító szerv a jogviszony fennállásának időtartamára hivatalból – a nyugdíjban részesülő személy bejelentése, illetve az állami adóhatóság által közölt adatok alapján – szünetelteti a Tny. 64. § (3) bek., 83/C. § alapján.

A nyugellátás szüneteltetésének időtartama alatt az érintett nyugdíjasnak minősül.

Az öregségi nyugdíjkorhatárt betöltött nyugdíjasok továbbra is korlátlanul és teljesen szabadon folytathatnak kereső tevékenységet!

A társadalombiztosítási nyugdíjrendszer keretében járó saját jogú nyugellátásokat a Tny. 6. § (1) bek. sorolja fel, tehát elsődlegesen az öregségi nyugdíj, a külön jogszabály alapján járó rehabilitációs járadék (rokkantsági és a baleseti rokkantsági nyugdíj megszűnt) és hozzátartozói nyugellátások mint pl. az özvegyi nyugdíj, vagy az özvegyi járadék tartozik a nyugdíjszolgáltatások körébe.

Öregségi nyugdíj meghatározott életkor elérése és meghatározott szolgálati idő megszerzése esetén járó nyugellátást jelent a Tny. 4. § (1) bek. b) pontja alapján. Az öregségi nyugdíjkorhatár a Tny. 18. § (1) bek. szerinti öregségi nyugdíjkorhatár jelent.

Munkajogi továbbképzés

Négy alkalom alatt áttekintjük a munka törvénykönyve fontos részeit:

A munkaviszony megszüntetése – Dr. Lőrincz György
A munkaviszony létesítése – Dr. Berke Gyula
Az atipikus munkaviszony kérdései – dr. Bankó Zoltán
A munka- és pihenőidő szabályai – dr. Pál Lajos

Bővebb információ és jelentkezés >>

Öregségi teljes nyugdíjas életkortól függetlenül az a nő is, aki legalább 40 év jogosultsági idővel rendelkezik a Tny. 18. § (2a)-2d) bekezdés szerint (együtt öregségi nyugdíjas), de korhatár előttisége miatt a jövedelemkorlát fennáll.

A szolgálati nyugdíjból átalakított öregségi nyugdíj esete azokra vonatkozik, akik 2012 előtt betöltötték 57. életévüket és nem a közszférából szereznek jövedelmet.

Alkalmazásuk során az alábbi járulékkötelezettség merül fel a Tbj. 4. § f) pont és 25. §-a alapján, továbbá a 19. § (4) bek. és 37/A. és 38. §-a alapján

  • munkaviszony ill. díjazás ellenében munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonynál a magánszemélytől 10 %-os nyugdíjjárulék, 4 % egészségbiztosítási járulék kerül levonásra (nyugdíj szüneteltetése esetén 7 % ez utóbbi)
  • kiegészítő tevékenységet folytatónak minősülő (nyugdíjas) egyéni vállalkozó, társas vállalkozó 6930 Ft egészségügyi szolgáltatási járulék – csak egy jogviszonyban kell megfizetni

a. jövedelem esetén 10 %-os a nyugdíjjárulék, ill. evás egyéni vállalkozónál az evalap 10 %-a

b. 36 órás munkaviszony mellett nem kell megfizetni a 6930 Ft egészségügyi szolgáltatási járulékot.


Kapcsolódó cikkek

2024. július 5.

Álláskeresés nyáron? – Itt az idő a nézelődésre!

Bár nem ebben az időszakban a legszélesebb a kínálat a munkáltatói oldalon és lassul a kiválasztás folyamata is, de jellemzően nem húzzák le a rolót a vállalkozások. Igenis van esély álláskeresőként, bár szükség van egy kicsit több türelemre.

2024. július 3.

Profession.hu: beindult az alkalmi munkák szezonja

Beindult az alkalmi munkák szezonja, május második felétől látványosan nőttek az ilyen típusú megbízásokra toborzó álláshirdetések, amelyekben leggyakrabban egyebek mellett felszolgálót, pincért, sofőrt és futárt keresnek – közölte a Profession.hu kedden.

2024. július 3.

Képzési lehetőségekkel lehet megtartani a kifáradt munkavállalókat

A munkavállalók majdnem fele (45%) úgy érzi, hogy az elmúlt évben jelentősen megnőtt a munkaterhelése, kétharmaduk (62%) pedig bizonytalannak érzi helyzetét a munkahelyi változások felgyorsulása miatt. Mindez a készségeik hosszú távú fejlesztésére ösztönzi őket, és 28% akár váltana is munkahelyet egy éven belül – derül ki a PwC Global Workforce Hopes & Fears felméréséből.