Idén a cégek éves összevetésben 17 százalékkal kevesebb állást hirdettek meg


A gazdasági mutatók a cégek tavalyi várakozásaihoz képest kedvezőtlenebbül alakultak, ezért visszafogták a munkaerő-toborzását: 2023 első kilenc hónapjában 17 százalékkal kevesebb állást hirdettek meg az előző év azonos időszakához képest – közölte a Profession.hu kedden.

Az állásportál ugyanakkor arra is rámutatott, hogy ezzel párhuzamosan jelentősen nőtt a munkavállalói aktivitás: 59 százalékkal többen jelentkeztek a meghirdetett munkákra mint 2022 első kilenc hónapjában.

Az egy hirdetésre jutó magas átlagos jelentkezésszám egyrészt azzal magyarázható, hogy az infláció miatt megnőtt a munkakeresési kedv a jobb fizetés reményében, másrészt az elérhető, betöltésre váró állások száma csökkent. A kínálat emiatt munkáltatói szempontból bővült, míg a munkavállalók helyzetét vizsgálva valamelyest csökkent.

A közlemény szerint mivel a magyarországi cégek jelentős része tavalyhoz képest óvatosabb az új toborzásokat illetően, így egyre fontosabbá válik a meglévő munkaerő megtartása. Most a megnövekedett munkavállalói aktivitás mellett viszont ez egyre nehezebb feladatot jelent.

Arra is kitértek, hogy idén jelentősen több cég hajtott végre béremelést, a munkavállalók elismerése és megtartása érdekében. A közlemény idézte Tüzes Imrét, a Profession.hu üzletfejlesztési igazgatóját, aki elmondta a bérezés továbbra is a vezető munkavállalói preferenciák között szerepel, annak az álláshirdetésben való feltüntetése mérhető, közvetlen versenyelőnyt jelenthet a vállalatnak. Ezt egyre többen ismerik fel, ez pedig megmutatkozik a bérinformációt tartalmazó hirdetések arányának változásában: 2019 után tartósan 5 százalék körül mozgott a bérezést tartalmazó álláshirdetések aránya, amely 2022 májusára 12 százalékra, majd egy évvel később már 20 százalékra emelkedett.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. május 21.

A GVH hat magyar véleményvezérrel és számos hirdető céggel szemben indított eljárásokat

Az influenszereket követő fogyasztók és a tiszta piaci verseny elősegítése érdekében a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) versenyfelügyeleti eljárásokat indított hat magyar influenszerrel, számos hirdető céggel, közreműködő reklámügynökséggel szemben tisztességtelen kereskedelmi gyakorlat tilalmának feltételezett megsértése miatt – közölte a hatóság kedden.

2024. május 21.

Az üres iroda fenntartása a legdrágább

Az elmúlt időszakban jelentősen átalakultak az irodahasználati szokások, ráadásul belépett a munkaerőpiacra a Z-generáció, amelynek tagjai nagyobb szabadságot, rugalmasságot várnak el az őket foglalkoztató vállalatoktól, valamint az irodákban is élményekre vágynak. Mindez kettős kihívást jelent a megfelelő munkahelyi környezet kialakításával, fenntartásával foglalkozó szakembereknek és a HR-eseknek. Új megközelítésre van szükség, hogy a dolgozók ne kényszerként éljék meg a bejárást, és a lehető legjobb teljesítményt nyújtsák az irodai munkában.