Javulóban a magyar munkavállalók hangulata


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az elmúlt időszakban tapasztalt jelentős áremelkedések egyelőre nem befolyásolták a munkaerőpiaci folyamatokat, a magyar munkavállalók érzékelhetően optimistábban ítélik meg az egzisztenciális helyzetüket, mint három vagy hat hónappal korábban – közölte kedden a BNP Paribas Cardif biztosító cég a Mediánnal közös munkaerőpiaci kutatásának eredményeit.

Kiss Márk István, a BNP Paribas Cardif Biztosító vezérigazgatója a közleményben kifejtette: az elmúlt három-hat hónapban némi javulás mellett alapvetően stabilizálódott a munkavállalók hangulata, ami annak is köszönhető, hogy ebben az időszakban érdemben nem változott a munkanélküliségi ráta.

A felmérés alapján képzett BNP Paribas Cardif Munkaerőpiaci Stabilitási Index 75 ponton állt az első negyedévben, amely az előző negyedévhez képest nem változott, míg az előző év azonos időszakához viszonyítva 3 ponttal esett.

A felmérésből kiderült, hogy a válaszadók 44 százalékának a háztartása legfeljebb három hónapot tudna átvészelni a fő kereső állásvesztése esetén, ami az előző negyedévhez képest 4 százalékpontos, a bázisidőszakhoz viszonyítva 3 százalékpontos csökkenés. A válaszadók 31 százaléka ennél hosszabb, 4 hónap és egy év közötti időszakot is át tudna vészelni, ami a tavalyi első negyedévhez képest 5 százalékpontos emelkedést mutat. Minden ötödik dolgozó (21 százalék) jelezte, hogy egy évet is képes lenne átvészelni ilyen esetben.

A megkérdezettek 73 százaléka úgy vélte, hogy a cég, ahol dolgozik még több mint öt évig biztosan megmarad. Mindez éves összevetésben 2 százalékpontos esés, az előző negyedévhez képest viszont 2 százalékpontos emelkedést jelent. Azzal kapcsolatban azonban kevésbé optimisták a válaszadók, hogy állásuk elvesztése vagy felmondás esetén milyen könnyen találnának a képzettségüknek megfelelő új állást. Ez a részmutató 62 ponton állt, ami az előző negyedévhez képest 1 pontos emelkedést, az egy évvel korábbi bázisidőszakhoz viszonyítva 1 pontos csökkenést jelent.

A felmérés szerint minden harmadik munkavállaló hajlandó lenne olyan típusú biztosítást kötni, ami a munkahely elvesztése esetén pénzügyi segítséget nyújt. A válaszadók 23 százaléka jelezte, hogy már rendelkezik ilyen típusú biztosítással – derül ki a jelentésből. A BNP Paribas Cardif Biztosító a Mediánnal közösen 2014-ben alkotta meg az indexet, amely azt méri, mennyire stabil a munkaerőpiac a munkavállalók szemszögéből. Az index 1200 fő személyes megkérdezésén alapul, a minta életkor, nem, iskolai végzettség és településtípus szerint reprezentálja a felnőtt magyar népességet.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. május 21.

A GVH hat magyar véleményvezérrel és számos hirdető céggel szemben indított eljárásokat

Az influenszereket követő fogyasztók és a tiszta piaci verseny elősegítése érdekében a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) versenyfelügyeleti eljárásokat indított hat magyar influenszerrel, számos hirdető céggel, közreműködő reklámügynökséggel szemben tisztességtelen kereskedelmi gyakorlat tilalmának feltételezett megsértése miatt – közölte a hatóság kedden.

2024. május 21.

Az üres iroda fenntartása a legdrágább

Az elmúlt időszakban jelentősen átalakultak az irodahasználati szokások, ráadásul belépett a munkaerőpiacra a Z-generáció, amelynek tagjai nagyobb szabadságot, rugalmasságot várnak el az őket foglalkoztató vállalatoktól, valamint az irodákban is élményekre vágynak. Mindez kettős kihívást jelent a megfelelő munkahelyi környezet kialakításával, fenntartásával foglalkozó szakembereknek és a HR-eseknek. Új megközelítésre van szükség, hogy a dolgozók ne kényszerként éljék meg a bejárást, és a lehető legjobb teljesítményt nyújtsák az irodai munkában.