Lehet diszkriminatív a közös megegyezés?


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A Kúria egy közelmúltbeli esete rávilágít, hogy a diszkrimináció tilalma nem „jolly joker”, amelyet bármely munkaviszony megszüntetéssel szemben be lehetne dobni. Közös megegyezésnél már maga a felvetés is fogalmilag kizárt.


Az ügy tényállása szerint a munkavállaló próbaidejét töltötte a munkáltatónál, amikor a munkáltató kezdeményezte a munkaviszony közös megegyezéssel való megszüntetését. Ezt a munkavállaló utóbb arra hivatkozással vélte jogellenesnek, hogy az diszkriminációt valósított meg. Előadta, hogy a munkáltató csak azért kezdeményezte a munkaviszony megszüntetését, mert az édesanyja perben állt a munkáltató egyik üzleti partnerével, és vele szemben több eljárásban pert nyert.

A munkavállaló előadta, hogy műszakvezetője már előre közölte vele, hogy „felsőbb utasításra elbocsátják”, és ez ellen semmit sem tehet. Eredetileg a munkáltató részéről történő „elbocsátásról” volt szó, amely csak az utolsó pillanatban módosult úgy, hogy a munkaviszony megszüntetésére „közös megegyezéssel” került sor. A munkavállaló erről csak utóbb értesült, a változásról senki nem tájékoztatta, csak elé tettek néhány iratot azzal a felszólítással, hogy azokat írja alá, amelyet ő anélkül tett meg, hogy azokat elolvasta volna. A közös megegyezéssel történő munkaviszony-megszüntetés viszont nem állt szándékában, hiszen nem azért hagyta ott a munkaügyi központ által szervezett és támogatott szoftverüzemeltetői tanfolyamot, hogy két héttel munkába állása után „közös megegyezéssel” távozzon a munkáltatótól. A munkavállaló szerint az is a munkáltató jogsértő magatartását támasztja alá, hogy részéről három tanú is jelen volt a közös megegyezés aláírásakor, illetve annak átadásakor.

Az elsőfokú bíróság szerint a perben a munkavállaló igazolta, hogy a munkaviszonyának megszüntetését a munkáltató kezdeményezte, illetve az közös megegyezéssel szűnt meg, amellyel őt hátrány érte. Valószínűsítette, hogy az édesanyja, illetve annak jelenlegi házastársa pereket nyertek a munkáltató üzleti partnerével szemben, e vállalkozás pedig mind üzleti, mind baráti kapcsolatban állt a munkáltatóval, így ez állt a jogviszony-megszüntetés hátterében. A munkáltató az üzleti kapcsolatot elismerte, csak annak terjedelmét vitatta, a munkavállaló pedig mind szórólapokkal, mind tanúvallomással igazolta a kapcsolat fennállását. Egy másik tanú pedig azt valószínűsítette, hogy a munkavállalót édesanyja „fellépése” miatt bocsátották el.

Próbálja ki most ingyenesen a

Munkajog és a Bérszámfejtés Navigátort

A Munkajog Navigátor folyamatábrák segítségével követi végig az egyes jogi eljárásokat a kezdeményezéstől a lezáró lépésekig, míg a bérszámfejtés Navigátor a bérszámfejtési kérdések megválaszolásában lesz biztos támasza.

A folyamatábrákból egy kattintással eléri a kapcsolódó jogszabályokat, iratmintákat, döntvényeket és kommentárokat.

KIPRÓBÁLOM >>

A törvényszék nem osztotta az elsőfokú bíróság álláspontját. Egyrészt megállapította, hogy a munkavállaló által előadottak nem nyertek bizonyítást. A tanúvallomások csak szóbeszédekről, bizonytalan forrásokról tettek említést, illetve a szóban forgó cégek közötti laza üzleti kapcsolat sem indokolja a munkavállaló által előadottak figyelembevételét.

A másodfokú bíróság az ügy érdemét érintő jogi kérdésben annak tulajdonított jelentőséget, hogy a jogviszony megszüntetésére közös megegyezéssel került sor. Ilyen esetben vélelem szól amellett, hogy a megegyezés még akkor is mindkét fél akaratát tükrözi, ha azt valószínűleg az egyik fél kezdeményezte. A jogviszony közös megegyezéssel történő megszüntetése esetén az esélyegyenlőség sérelme fel sem merülhet. A munkavállaló az a hivatkozása, hogy a közös megegyezéses megszüntetést tartalmazó okiratot aláírás előtt el sem olvasta, nem jelentős, tekintettel arra, hogy az annak hiányában történő aláírás kizárólag a saját kockázatára történhetett. Emellett a munkavállalónak volt ideje átgondolni a jogviszony megszüntetését, mivel szóban a munkáltatói kezdeményezés már pénteken elhangzott, az okirat aláírására pedig csak a következő héten szerdán került sor. 

A Kúria végül az ügy eldöntése körében az alábbiakat hangsúlyozta. A tényállásból világos, hogy a felek közös megegyezéssel szüntették meg a munkaviszonyt. Az a tény, hogy a munkavállaló az aláírást megelőzően nem olvasta el az abban foglaltakat, nem róható a munkáltató terhére, aki ugyanis nem zárta el a munkavállalót a megállapodásban írtak megismerésétől. A munkáltató részéről részt vevők létszámára utalás szintén nem jelent jogellenességet, hiszen ez a munkáltató munkaszervezési kérdése, a munkavállaló pedig maga sem állított a munkatársak részéről megnyilvánuló erőszakos fellépést vagy egyéb jogsértő magatartást. A munkaviszony közös megegyezéses megszüntetése eleve kizárja e körben az egyenlő bánásmód követelményének megsértését. Önmagában az, hogy a munkáltató kezdeményezte a közös megegyezéses jogviszony-megszüntetést, jogellenesség megállapítására nem ad alapot (BH2015.259.).

Amint arra a Kúria is utalt, a munkavállaló megtámadással kifogásolhatta volna, hogy a közös megegyezés nem a valódi akaratát tükrözi. A megtámadást viszont nem alapozza meg, hogy önhibájából nem olvasta el az okiratot. A megtámadás alapja valamilyen akarathiba lehet, így az, hogy valamely lényeges körülmény tekintetében tévedésben volt, feltéve, ha tévedését a másik fél okozta vagy felismerhette, vagy a másik fél jogellenesen megfenyegette. Az esetben ilyen körülményekre a munkavállaló nem hivatkozott.

Az egyenlő bánásmód sérelme azt jelenti, hogy az egyik fél a másikkal valamely védett tulajdonsága miatt „bánik” hátrányosan. Ez a „bánásmód” lehet magatartás, intézkedés, feltétel, mulasztás, utasítás vagy gyakorlat, de biztosan nem lehet a két fél közös akaratán alapuló megegyezés. Mivel a közös megegyezés valódi akaraton alapulását a munkavállaló nem tudta alappal vitatni, annak jogellenessége nem volt megállapítható.


Kapcsolódó cikkek

2024. július 3.

Profession.hu: beindult az alkalmi munkák szezonja

Beindult az alkalmi munkák szezonja, május második felétől látványosan nőttek az ilyen típusú megbízásokra toborzó álláshirdetések, amelyekben leggyakrabban egyebek mellett felszolgálót, pincért, sofőrt és futárt keresnek – közölte a Profession.hu kedden.

2024. július 3.

Képzési lehetőségekkel lehet megtartani a kifáradt munkavállalókat

A munkavállalók majdnem fele (45%) úgy érzi, hogy az elmúlt évben jelentősen megnőtt a munkaterhelése, kétharmaduk (62%) pedig bizonytalannak érzi helyzetét a munkahelyi változások felgyorsulása miatt. Mindez a készségeik hosszú távú fejlesztésére ösztönzi őket, és 28% akár váltana is munkahelyet egy éven belül – derül ki a PwC Global Workforce Hopes & Fears felméréséből.