Mekkora a munkaerőhiány?


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Élénk vita folyik a munkaerőhiány mértékéről és a lehetséges megoldásokról egyaránt. Összevont lapszemlénkben számokat és megoldási javaslatokat idézünk.


A munkaerőpiac problémái ma sokkal súlyosabbak, mint a válság előtt voltak – nyilatkozta a Népszabadságnak Lakatos Péter, a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének (MGYOSZ) alelnöke. Míg 1953-ban 206 ezer gyerek született, 1998-ban mindössze 124 ezer. Előbbi csoport tagjainak nagy része mostanában vonul nyugdíjba, utóbbiak pedig előbb-utóbb belépnek a munkaerőpiacra. Ez közel 50 ezerrel, a kivándorlás további 30-40 ezerrel csökkenti évente a hazai potenciális munkaerőbázist – idézett demográfiai adatokat Lakatos Péter.

A magyar gazdaságban korántsem általános a munkaerőhiány, az inkább egy-egy területet érint súlyosan. Ilyen az autóipar és a kereskedelem, az utóbbiban folyamatosan romlottak a dolgozók munkafeltételei – mondta a lapnak Hárs Ágnes, a Kopint-Tárki vezető kutatója. Úgy vélte: a válság éveiben közmunkára becsatornázott pénzt most másféle eszközökre kellene költeni, és nagy szükség volna valódi egyeztetéseken alapuló bértárgyalásokra az állam, a munkáltatók és a munkavállalók között. A nyilvántartott álláskeresők létszáma 307 ezer fő, a közfoglalkoztatottaké pedig több mint 220 ezer – idézett még egy statisztikai adatot a kutató.

Próbálja ki a HR Jogtárat!

Két hétig ingyenesen kipróbálhatja az új HR Jogtár Plusz adatbázist

A regisztrált ügyfelek az adatbázis teljes tartalmához hozzáférést kapnak az exportálás és nyomtatás lehetőségének igénybevétele nélkül.

Regisztráció, részletek >>

A Magyar Nemzet is kiemelten foglalkozik szerdai számában a munkaerő-piaci helyzettel. A lap szerint a KSH legfrissebb jelentése nem támasztja alá, hogy a magyar gazdaságnak külföldi vendégmunkásokra volna szüksége. A KSH szerint ugyanis az idei első negyedévben a versenyszférában 36 ezer volt a betöltetlen álláshely, míg a költségvetési intézményeknél további 14 500. Ágazatokra lebontva a legtöbb üres állás a kereskedelemben, az autójavításban és adminisztratív területen volt. E szektorokban a betöltetlen státusok száma összességében megközelítette a 8000-et. Csaknem 3000 embert keresnek a kommunikációs szektorban, 2500-at járműgyártási, míg 2400-at szállítási és raktározási munkakörbe.

Rolek Ferenc, Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége (MGYOSZ) másik alelnöke a lapnak ugyanakkor úgy nyilatkozott, hogy a KSH számai vélhetően nem tükrözik a valós helyzetet. Becsléseik szerint ugyanis 100, de akár 200 ezer üres álláshely is lehet a versenyszférában, ha beleszámoljuk azokat, amelyeket a munkaadók már meg sem hirdetnek. Sokan vélhetően így tesznek, mert tudják, úgysem találnak megfelelő embert.

Kordás László, a Magyar Szakszervezeti Szövetség vezetője a Magyar Nemzetnek azt mondta, valójában 40-50 ezer körül lehet a betöltetlen álláshelyek száma, mert sok cég nem bajlódik a bejelentéssel, inkább megkeresi a piaci alapon működő munkaerő-közvetítőket.


Kapcsolódó cikkek

2024. július 3.

Profession.hu: beindult az alkalmi munkák szezonja

Beindult az alkalmi munkák szezonja, május második felétől látványosan nőttek az ilyen típusú megbízásokra toborzó álláshirdetések, amelyekben leggyakrabban egyebek mellett felszolgálót, pincért, sofőrt és futárt keresnek – közölte a Profession.hu kedden.

2024. július 3.

Képzési lehetőségekkel lehet megtartani a kifáradt munkavállalókat

A munkavállalók majdnem fele (45%) úgy érzi, hogy az elmúlt évben jelentősen megnőtt a munkaterhelése, kétharmaduk (62%) pedig bizonytalannak érzi helyzetét a munkahelyi változások felgyorsulása miatt. Mindez a készségeik hosszú távú fejlesztésére ösztönzi őket, és 28% akár váltana is munkahelyet egy éven belül – derül ki a PwC Global Workforce Hopes & Fears felméréséből.