Munkavégzés gyermek után járó ellátások mellett


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Hogyan vállalhat munkát a kismama gyermekgondozási díj, vagy csecsemőgondozási díj mellett? 


Az elmúlt időszakban egyre inkább tendenciává vált, hogy a törvényalkotók segíteni szeretnék a kismamák korai visszaintegrálódását a munkaerőpiacra. Ennek érdekében munkáltatói és munkavállalói oldalon is különböző kedvezmények léptek életbe, amelyek egyre inkább ösztönzik mindkét felet a foglalkoztatásra és a rugalmas munkavégzésre egyaránt. Munkáltatóként legtöbbször különböző kedvezmények segítik elő a kismamák foglalkoztatását, míg szülőként lehetőség van keresőtevékenység mellett is a gyermek születéséhez kötődő ellátások folyósítására, amely sok esetben vonzó, vagy akár elengedhetetlen a családi kassza fenntartásához.

Korlátlan időtartamban lehet dolgozni GYED mellett

Az első fontos változás 2014- ben lépett életbe, amikor bevezetésre került a gyermekgondozási díj (a továbbiakban: GYED) melletti munkavégzés lehetősége. A törvény ezáltal lehetővé tette, hogy a gyermek 1 éves életkorától a kismama bármilyen időtartamú munkát végezhessen. Emellett pedig a gyermekgondozási díj is folyósításra került, a munkabérrel egyidejűleg. 

A legfontosabb változás azonban a fentiek kiegészítéseként ebben az évben született meg. Ugyanis a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. LXXXIII. törvény módosítása által 2016. január 1-jétől a gyermekgondozási díj folyósítása mellett korlátlan időtartamban végezhet munkát a kismama, tehát nem kell kivárni a gyermek egy éves életkorát sem.

 

További pozitívuma volt az év eleji módosításnak, hogy 2016. január 1-jétől már az úgynevezett „diplomás GYED” folyósítása mellett is lehet munkát vállalni. A „diplomás GYED” abban az esetben folyósítható, amennyiben a kismama nem rendelkezik munkahellyel, illetve semmilyen biztosítási jogviszonnyal a szülést megelőző időszakban, azonban felsőoktatási intézmény nappali tagozatos hallgatója. Ennél fogva pedig különösen nagy engedmény a tanulói jogviszony alapján járó GYED esetében a munkaerőpiacra való belépés lehetősége a gyermekgondozási díj folyósítása mellett.

A GYED folyósítása mellett végzett munka esetén fontos figyelembe vennünk azt is, hogy a gyermekgondozási díjat az apa is igényelheti. Ennél fogva érdemes átgondolni, hogy amennyiben mindkét szülő korán visszakényszerül a munka világába, akkor melyikük rendlelkezik magasabb jövedelemmel, mivel az ő részére igényelve a GYED- et jóval nagyobb összeg kerülhet a családi kasszába.

A bejelentésre vonatkozóan fontos tudni, hogy amennyiben a szülő szeretne bármely típusú GYED folyósítása mellett munkát vállalni, vagy eredeti munkakörébe visszatérni, abban az esetben ezt nem szükséges bejelentenie az ellátást folyósító szervnek. Elegendő, ha a munkáltatót tájékoztatja arról, hogy gyermekgondozási díjban részesül, mivel a GYED folyósításában nem okoz változást a munkaerőpiacra való visszalépés.

Ha lemondtunk róla, de mégis kérjük – a GYED továbbfolyósításának kérelme

Abban az esetben, ha a szülő a 2015. december 31. napjáig hatályos jogszabályi előírások alapján a gyermeke első életévének betöltését megelőzően, a munkába állása miatt lemondott a gyermekgondozási díj folyósításáról, 2016. január 01. napjától – függetlenül attól, hogy a gyermek betöltötte-e az első életévét – a munkavégzés mellett a gyermekgondozási díjra való jogosultság még hátralévő időtartamára írásban kérheti az ellátás továbbfolyósítását. A gyermekgondozási díjat a jogosultsági időből még hátralevő időtartamra, a korábban megállapított összegben lehet továbbfolyósítani, azonban kérni kell, mivel automatikusan nem kerül továbbfolyósításra az ellátás.

A továbbfolyósítás iránti kérelmet ahhoz a folyósító szervhez kell benyújtani, ahol – a folyósítás szünetelését megelőzően – legutoljára folyósították a gyed-et, azaz vagy a kormányhivatalhoz, vagy a foglalkoztatónál működő társadalombiztosítási kifizetőhelyhez.

Ha a szülő időközben munkáltatót váltott, és a jelenlegi foglalkoztatója társadalombiztosítási kifizetőhelyet működtet, akkor a kérelmét a jelenlegi foglalkoztatójánál lévő kifizetőhelyhez kell benyújtania. Abban az esetben, ha a jelenlegi munkáltatójánál nem működik kifizetőhely, a kérelmét a jelenlegi munkáltatója székhelye szerint illetékes kormányhivatalhoz kell benyújtani.

Amennyiben a szülőnek rendelkezésére áll, a kérelemhez csatolni kell: 

  • a gyermekgondozási díj megállapításáról szóló határozat másolatát.
  • a gyermekgondozási segély folyósításának megszüntetéséről szóló határozat másolatát.

Munkavégzés csecsemőgondozási díj mellett

Fontos megjegyezni, hogy a csecsemőgondozási díj (a továbbiakban: CSED) melletti munkavégzést a törvény továbbra sem engedi. A CSED – amely ezt megelőzően a terhességi gyermekágyi segély nevet viselte – folyósítását legkorábban a gyermek várható születését megelőzően 4 héttel lehet kérni, ennél fogva innentől számított 168. napig nem végezhet keresőtevékenységet a szülő. Ez alól azonban van kivétel.

 

Ugyanis a nevelőszülői foglalkoztatást a törvény kiveszi a keresőtevékenységre vonatkozó tiltás alól. Így a nevelőszülő részére a csecsemőgondozási díj abban az esetben is folyósításra kerül, amennyiben nevelőszülősége által keresőtevékenységet folytat. Azonban egyéb esetekben a CSED folyósítása nem lehetséges, amennyiben a kismama munkát is végez ebben az időszakban.

GYESE és GYET, további ellátások engedik a munkavégzést

A gyermekgondozást segítő ellátás (a továbbiakban: GYESE) a gyermekgondozási segélyt (GYES- t) váltotta fel, tehát a GYED megszűnését követően, a gyermek három éves korától igényelhető. Ennél fogva a GYESE folyósítása alatt a törvény alapján korlátlan időtartamban lehet munkát vállalni. Amennyiben a GYESE a gyermek megszületését követően már folyósításra kerül, abban az esetben a gyermek fél éves koráig nem folytathat keresőtevékenységet a szülő.

A GYET- re, vagyis a gyermeknevelési támogatásra az a szülő és az a gyám – ide nem értve a gyermekvédelmi gyámot és a kizárólag egyes gyámi feladatok ellátására kirendelt nevelőszülőt – jogosult, aki saját háztartásában három vagy több kiskorú gyermeket nevel. A gyermeknevelési támogatás a legfiatalabb gyermek 3. életévének betöltésétől a 8. életévének betöltéséig jár. A GYET- ben részesülő személy végezhet munkát, azonban a kereső tevékenysége nem haladhatja meg a heti harminc órát. Lehetséges a GYET folyósítása melletti időkorlátozás nélküli munkavégzés is, azonban kizárólag akkor, ha az a szülő otthonában történik. 


Kapcsolódó cikkek

2024. július 5.

Álláskeresés nyáron? – Itt az idő a nézelődésre!

Bár nem ebben az időszakban a legszélesebb a kínálat a munkáltatói oldalon és lassul a kiválasztás folyamata is, de jellemzően nem húzzák le a rolót a vállalkozások. Igenis van esély álláskeresőként, bár szükség van egy kicsit több türelemre.

2024. július 3.

Profession.hu: beindult az alkalmi munkák szezonja

Beindult az alkalmi munkák szezonja, május második felétől látványosan nőttek az ilyen típusú megbízásokra toborzó álláshirdetések, amelyekben leggyakrabban egyebek mellett felszolgálót, pincért, sofőrt és futárt keresnek – közölte a Profession.hu kedden.

2024. július 3.

Képzési lehetőségekkel lehet megtartani a kifáradt munkavállalókat

A munkavállalók majdnem fele (45%) úgy érzi, hogy az elmúlt évben jelentősen megnőtt a munkaterhelése, kétharmaduk (62%) pedig bizonytalannak érzi helyzetét a munkahelyi változások felgyorsulása miatt. Mindez a készségeik hosszú távú fejlesztésére ösztönzi őket, és 28% akár váltana is munkahelyet egy éven belül – derül ki a PwC Global Workforce Hopes & Fears felméréséből.