Munkavégzés vagy nyugdíj szüneteltetés?


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A nyugdíj és rehabilitációs ellátás melletti munkavégzés feltételei 2015-ben.


A korhatár előtti öregségi nyugdíjak tekintetében az öregségi nyugdíjkorhatárt be nem töltött személyeknek járó

  • előrehozott öregségi
  • csökkentett összegű előrehozott öregségi,
  • korkedvezményes pl. a 40 év jogosultsági idő alapján megállapított
  • bányász
  • korengedményes
  • az egyes művészeti tevékenységet folytatókra megállapított
  • a polgármesteri tisztség alapján megállapított
  • az országgyűlési képviselőkre megállapított valamint a
  • szolgálati nyugdíj

tartozik ebbe a körbe, melyet a korhatár előtti öregségi nyugdíjak megszüntetéséről, a korhatár előtti ellátásról és a szolgálati járandóságról szóló 2011. évi CLXVII. törvény szabályoz.

A korhatár előtti ellátás és a szolgálati járandóság keresőtevékenység miatti szüneteltetésére a Tny. 83/B. (1) és (2) bekezdését és 83/C. § (1), (2) és (4) bekezdését kell alkalmazni (kivéve a fegyveres szervvel vagy a Magyar Honvédséggel hivatásos szolgálati viszonyban áll).

Mindezek esetében, akik az öregségi nyugdíjkorhatár betöltése előtt (ideértve a 40 év jogosultsági idővel rendelkező nőt is) öregségi nyugdíjasként a tárgyévben biztosítással járó jogviszonyban állnak (Tbj. 5. § szerint), illetve egyéni vagy társas vállalkozóként kiegészítő tevékenységet folytatnak, és az általuk fizetendő nyugdíjjárulék alapja meghaladja a Tny. 83/B. §-a szerint a tárgyév első napján érvényes kötelező legkisebb munkabér (2015. évben 105.000 Ft) havi összegének 18-szorosát (éves keretösszeg=1.890.000 Ft), az éves keretösszeg elérést követő hónap első napjától az adott tárgyév december 31-éig, de legfeljebb az öregségi nyugdíjkorhatár betöltéséig a nyugdíj folyósítását szüneteltetni kell.

Azaz, amíg a nyugdíjas adott évi keresete nem éri el az ún. éves keretösszeget, a keresete mellett a korhatás előtti nyugdíját, illetve ellátását, járadékát korlátozás nélkül felveheti, és mellette a fizetését, amelyet más munkavállalóhoz hasonlóan adó- és járulékfizetési kötelezettség terhel. [Megjegyzés: decemberi túllépés esetén, a decemberi nyugdíjat vissza kell fizetni.]

Figyelem! Ha a nyugdíjas 2007. december 31-én már korhatár előtti öregségi nyugdíjas volt, akkor a 2012. június 30-át követően szerzett jövedelmére vonatkozik a korlát.

Továbbá az 1954. évben vagy azt megelőzően született személyek esetében, akiknek a szolgálati nyugdíja 2012. január 1-jétől öregségi nyugdíjként került továbbfolyósításra, azokra nem vonatkozik a korlátozás.

Tbj. 5. §-a szerinti biztosítotti körnél, ha ebből származó jövedelem keletkezik, figyelemmel kell lenni az éves keretösszegre az alábbi alkalmazási jogviszonyoknál:

  • munkaviszony {27 %-os szociális hozzájárulási kötelezettség, 1,5 % szakképzési hozzájárulás,összesen: 34, 5 % kifizetőt terhelő járulék – a magánszemélytől pedig 10 %-os nyugdíjjárulék, 7 % egészségbiztosítási járulék, 1,5 % munkaerő-piaci járulékkerül levonásra, ez utóbbit nem kell a megbízás és választott tisztségviselői juttatásoknál figyelembe venni}
  • társas vállalkozónak, egyéni vállalkozónak az adóelőleg-számításánál figyelembe vett jövedelem után kell megfizetni a járulékokat, de legalább a szociális hozzájárulási adót a minimálbér 112,5 %-a után, mely 2015. évben 133 350 Ft; a 10 % nyugdíjjárulékot legalább a 105 000 Ft minimálbér után, ill. a 7 %-ot legalább a minimálbér 150 %-a után, mely 2015. évben 157 500 Ft

evás vállalkozó esetében az evaalap 4 %-a a mértékadó a járulékkötelezettségekre a jövedelem ill. a juttatás vonatkozásában.

  1. Rehabilitációs és rokkantsági ellátás melletti munkavégzés feltételei a 2011. évi CXCI. törvény alapján (megváltozott munkaképességűek ellátása)

A megszűnt rokkantsági nyugdíj alapján a megváltozott munkaképességre tekintettel megállapított szociális ellátásban részesülő nyugdíjkorhatár alattiak rokkantsági vagy rehabilitációs ellátást kapnak (korhatár felettiek öregségi nyugdíjat), továbbá a bányászok egészségkárosodási járadékot.

  • Az új komplex minősítés szerintirehabilitációs ellátás folyósítását csak akkor kell szüneteltetni, ha az ellátott keresőtevékenységet végez, vagy közfoglalkoztatásban vesz részt és a munkaszerződés szerinti heti munkaideje a 20 órát meghaladja, vagy keresőképtelen.

A rehabilitációs járadékban részesülő, keresőtevékenységet folytató személy állátását akkor kell megszüntetni, ha a járadékban részesülő hat egymást követő hónapra vonatkozó keresetének havi átlaga meghaladja a rehabilitációs járadék összegének kétszeresét és a minimálbér összegét.

A Tny. és a 387/2007. Korm. rendelet szerint a 2011-ig rendszeres szociális járadékban, átmeneti járadékban részesülő, de 2012. január 1-jétől rehabilitációs ellátásban (jogosultság alapján) részesülő személy keresőtevékenysége korlátos, tekintettel arra, hogy hat egymást követő hónapra vonatkozó keresetének, jövedelmének havi átlaga nem haladhatja meg a mindenkori kötelező legkisebb munkabér összegének 80 %-át, ami 2015. évben 504 000 Ft-nál nem lehet több, különben megszűnik az ellátása [33. § (2) bek.].

  • Keresőtevékenységet folytató személy rokkantsági ellátását akkor szüntetik meg, ha három egymást követő hónapon keresztül megszerzett jövedelme meghaladja a minimálbér 150 %-át, ez 2015. évben 157 500 Ft (egyéni és társas vállalkozóknál a garantált bérminimum 150 %-át kell figyelembe venni).

A rehabilitációs és a rokkantsági ellátásban részesülők azonban nem minősülnek nyugdíjasnak, a társas vállalkozás tagjai ill. az egyéni vállalkozó nem minősül kiegészítő tevékenységet folytatónak.


Kapcsolódó cikkek

2024. július 3.

Profession.hu: beindult az alkalmi munkák szezonja

Beindult az alkalmi munkák szezonja, május második felétől látványosan nőttek az ilyen típusú megbízásokra toborzó álláshirdetések, amelyekben leggyakrabban egyebek mellett felszolgálót, pincért, sofőrt és futárt keresnek – közölte a Profession.hu kedden.

2024. július 3.

Képzési lehetőségekkel lehet megtartani a kifáradt munkavállalókat

A munkavállalók majdnem fele (45%) úgy érzi, hogy az elmúlt évben jelentősen megnőtt a munkaterhelése, kétharmaduk (62%) pedig bizonytalannak érzi helyzetét a munkahelyi változások felgyorsulása miatt. Mindez a készségeik hosszú távú fejlesztésére ösztönzi őket, és 28% akár váltana is munkahelyet egy éven belül – derül ki a PwC Global Workforce Hopes & Fears felméréséből.