Nehéz toborozni a toborzókat


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Kihívás előtt a HR szakma, tízből egy toborzó a felmondását tervezi, így a fluktuáció jelenti az egyik legnagyobb problémát a HR vezetők számára, derült ki a Trenkwalder és a DTC Solutions közös iparági kutatásából.

A Recruiter Felmérés eredményei alapján az iparág vezetői számára a legnagyobb feladatot a munkatársak megtartása jelenti majd, ugyanis megkérdezettek 36 százaléka a következő két éven belül a szakma elhagyására készül. A kutatás egy másik markáns megállapítása, hogy a toborzók 53 százaléka valamilyen mértékben elégedetlen a fizetésével.

Budapesten keresnek a legjobban

A toborzási területen dolgozó több mint 400 megkérdezett válaszaiból kiderült, hogy már rövid távon, alig néhány év tapasztalat megszerzésével is jelentősen emelkednek a juttatások. A kezdők átlagosan 392 ezer forintos bruttó alapbérével szemben a három-négy éves tapasztalattal rendelkezők ennek az összegnek már közel másfélszeresével, 576 ezer forintos havi alapbérrel számolhatnak.

toborzók

Kezdőként, illetve néhány éves tapasztalattal személyzeti szolgáltató cégeknél magasabb az alapbér, ugyanakkor 3-4 év, vagy annál több tapasztalat birtokában a vállalati oldalon dolgozók már akár több mint harmadával nagyobb alapjuttatással kalkulálhatnak, mint a tanácsadó cégekben foglalkoztatott toborzók. Ennek oka az, hogy a szolgáltatók jóval nagyobb arányban alkalmazzák a teljesítményhez kötött mozgóbért, amellyel együtt a tapasztaltabb kollégák átlagosan 10-15 százalékkal nagyobb bérrel számolhatnak, mint vállalati kollégáik.

Területi bontásban is jelentős eltérések mutatkoznak az alapbér tekintetében: míg Kelet-Magyarországon átlagosan havi 530 ezer forint, Nyugat-Magyarországon 592 ezer forintot, Budapesten és környékén pedig 646 ezer forint bruttóval számolhatnak a toborzással foglalkozó szakértők.

A keleti régiókban még nem zajlott le a szakosodás

„A HR szakemberek több mint fele, 53 százaléka nyilatkozott úgy, hogy valamilyen szinten elégedetlen a jelenlegi fizetésével – mondta Hamrák Viktor, a Trenkwalder szolgáltatási igazgatója. – A megkérdezettek 36 százaléka jelezte, hogy két éven belül a toborzástól eltérő tevékenységet szeretne folytatni. A keleti országrészben dolgozó, az országos átlagtól 16 százalékkal elmaradó alapbérrel rendelkező toborzók körében kisebb mértékű a várható fluktuáció: a válaszadók 32 százaléka tervezi, hogy váltani fog. Ezek az adatok komoly kihívás elé állítják a HR szakma vezetőit, az egyik legfontosabb feladat, a munkatársak megtartása lesz a következő években”

Jellemző adat a területi eltérésekre az is, hogy a nyugati és a középső régiókban jóval nagyobb mértékű a szakosodás, egy toborzó átlagosan két-három szakterületre specializálódik, ami lényegesen növeli a munkája hatékonyságát. A keleti régiókban ez a fajta szakosodás még nem zajlott le ilyen mértékben, egy tanácsadó átlagosan 5-6 területtel is foglalkozik.

(Adó Online)


Kapcsolódó cikkek

2024. július 26.

4,2 százalékos a munkanélküliség

Idén júniusban a 15-74 éves foglalkoztatottak átlagos létszáma az előző év azonos időszakához képest lényegében nem változott, 4 millió 768 ezret tett ki. A munkanélküliek száma 210 ezer, a munkanélküliségi ráta 4,2 százalék volt.

2024. július 24.

A magyarok a bér alapján választanak munkahelyet

A munkavállalóknak globálisan állásuk hosszú távú biztonsága a legfontosabb szempont a munkahely kiválasztásánál, Magyarországon viszont a bérezés áll az első helyen – derül ki a Boston Consulting Group (BCG), a Stepstone Group, valamint a The Network és magyar partnere, a Profession.hu közös nemzetközi kutatásából. A mesterséges intelligencia térnyerése jól láthatóan átrajzolja a munkavállalói attitűdöket.

2024. július 24.

Több, mint 10 százalékkal nőttek a reálkeresetek

Májusban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 652 000 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 448 700 forint volt. A bruttó átlagkereset 14,8, a nettó átlagkereset 14,6, a reálkereset pedig 10,4 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest – jelentette szerdán a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).