Nincs még új egészségügyi államtitkár


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Lépésről lépésre halad az Ágazati Kollektív Szerződés tárgyalása – közölte az EMMI egészségügyért felelős államtitkársága kedden, kiemelve egy olyan megállapodási elemet, amely még június végén született meg. Zombor Gábor egészségügyi államtitkár augusztus 31-i hatállyal mondott le, s nincs még hír utódja kinevezéséről.


Szeptember 18-án folytatódtak a tárgyalások az Egészségügyért Felelős Államtitkárság és az ágazati reprezentatív szakszervezetek, valamint a kamarák között az Ágazati Kollektív Szerződésről – olvasható az EMMI közleményében. A kommüniké szerint a tárgyaláson a jelen levő szakszervezetek és köztestületek részéről elhangzott, jelentős eredmény, hogy a korábbi 6 hónapos munkaidőkeret 3 hónapra csökkent az ÁEEK fenntartású intézményekben, ugyanakkor fontosnak tartják a műszakok átadás-átvételére fordított időkeret meghatározását. 

A munkajog.hu június végén megírta, hogy az államtitkárság és az ágazati szakmai szervezetek  megállapodtak abban, hogy a jövőben a túlmunkák és túlórák nyilvántartását és dokumentálását is egységesítik és a jelenlegi 6 hónapos elszámolási időt 3 hónapra csökkentik.

Bár az államtitkárság közleménye szerint a tárgyalás „lépésről lépésre halad”, a lépések ütemét aligha gyorsítja, hogy Zombor Gábor egészségügyi államtitkár augusztus 31-i hatályú lemondása óta még mindig nincs új egészségügyi államtitkár.

A  szeptember 18-i tárgyalást a közlemény szerint dr. Beneda Attila egészségpolitikáért felelős helyettes államtitkár vezette.


Kapcsolódó cikkek

2024. július 3.

Profession.hu: beindult az alkalmi munkák szezonja

Beindult az alkalmi munkák szezonja, május második felétől látványosan nőttek az ilyen típusú megbízásokra toborzó álláshirdetések, amelyekben leggyakrabban egyebek mellett felszolgálót, pincért, sofőrt és futárt keresnek – közölte a Profession.hu kedden.

2024. július 3.

Képzési lehetőségekkel lehet megtartani a kifáradt munkavállalókat

A munkavállalók majdnem fele (45%) úgy érzi, hogy az elmúlt évben jelentősen megnőtt a munkaterhelése, kétharmaduk (62%) pedig bizonytalannak érzi helyzetét a munkahelyi változások felgyorsulása miatt. Mindez a készségeik hosszú távú fejlesztésére ösztönzi őket, és 28% akár váltana is munkahelyet egy éven belül – derül ki a PwC Global Workforce Hopes & Fears felméréséből.