Rugalmas munkaidő-szervezési módszerek a régióban és Nyugat-Európában


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az általános munkarend mellett az Mt. számos munkarendet, munkaidő-beosztási metódust ismer és szabályoz. Ezen túl a gyakorlat is életre hívott köztes megoldásokat, atipikus munkaidő-beosztási modelleket. A munkaidő-keret, mint egyenlőtlen munkaidő-beosztási mód nagyfokú rugalmasságot ad a munkáltató számára és a bérköltségek felől is kedvező megoldás. A kollektív szerződésben kiköthető tizenkét havi kereten belül pedig a szezonalitásból fakadó nehézségek is kezelhetők. Milyen munkaidő-szervezési módszereket ismernek és alkalmaznak a környező országokban? Vajon szigorúbb a szabályozás Nyugat-Európában, mint hazánkban? Jelen írásunkban ezeknek a kérdéseknek eredünk a nyomába.


A magyar szabályozás

A cikksorozatunk korábbi részeiben többször hangsúlyoztuk, hogy az Mt. alapján a különféle munkaidő-beosztási módszerek esetén az általános napi nyolc órás munkaidő és annak hétfőtől péntekig való beosztása tekinthető kiindulási alapnak. Ez ugyanis az a munkaidő mérték, amelyet az atipikus munkaidő-beosztás szerint dolgozó munkavállalónak is teljesítenie kell, illetve amely feletti munkaórákat rendkívüli munkaidőnek kell tekinteni, túlóraként kell elszámolni.

Az Mt. szabályai alapján rugalmas munkaidő-szervezési módszerként egyrészt a kötetlen munkarend, másfelől a munkaidő-keret és az elszámolási időszak említhető.

A kötetlen munkarend bevezetése olyan munkakörök esetében lehetséges, amelyekbe tartozó feladatok ellátását – azok jellegénél fogva – a munkavállaló önállóan megszervezheti. Ilyenek tipikusan a vezetői munkakörök, vagy sok esetben például az értékesítők, üzletkötők, amikor a munkafeladatokat – azok jellegénél fogva – nagyobb részt a munkavállaló ütemezheti (Mt. 96. § (2) bek.).

Fontos megjegyezni, hogy a kötetlen munkarend nem azt jelenti, hogy a munkavállalónak semmiféle kötöttséghez – például a kollégák, üzleti partnerek munkaidő-beosztása, megbeszélések időpontja stb. – ne kellene igazodnia. Másfelől lényeges, hogy a kötetlen munkarendben dolgozó munkavállaló is átlagosan napi nyolc óra munkavégzésre köteles, függetlenül attól, hogy esetükben nem kell jelenletéti ívet vezetni, illetve alapvetően túlóra díjazására, ellentételezésére nem tarthatnak igényt.

A fent említett munkarendtől eltérően a munkaidő-keret és az elszámolási időszak esetén a munkaidő szervezését, beosztását a munkáltató végzi, illetve magáról a munkaidő beosztási mód bevezetéséről is többnyire egyoldalúan dönt.

A munkaidő-keret tartama alapvetően négy hónap, vagy tizenhat hét lehet, amelyet a munkáltató bármely munkarendben foglalkoztatott munkavállaló esetén elrendelhet. Egyes munkarendek esetén (megszakítás nélküli, többműszakos, idényjellegű, készenléti jellegű munkakör esetén) a keret tartama hat havi, illetve huszonhat heti mértékben is megállapítható. Az Mt. lehetőséget teremt továbbá arra is, hogy a felek kollektív szerződésben a munkaidő-keret tartamát tizenkét havi, illetve ötvenkét heti mértékre emeljék fel, amennyiben ezt technikai vagy munkaszervezési okok indokolják (Mt. 94.§).

A munkaidő-keret lényege, hogy a munkáltató a munkaidőt a munka mennyiségéhez igazodóan egyenlőtlenül is beoszthatja. Ennek csupán az képezi korlátját, hogy a teljes munkaidőben foglalkoztatott munkavállaló számára legalább napi négy és maximum tizenkét óra/munkanap munkavégzés rendelhető el, valamint a keret átlagában a heti negyvennyolc órás munkaidő mértéknek meg kell valósulnia.

A keret további előnye, hogy a napi nyolc órán felüli munkaórák a keret végéig kiegyenlíthetők, túlóra csak a keret összóraszámán felüli munkaórák, illetve az előzetes munkaidő-beosztás négy napon belüli módosítása esetén keletkezik.

A munkaidő-kerethez hasonló rugalmas munkaidő szervezési módszer az elszámolási időszak, amelynek az a lényege, hogy a munkavállaló – a napi munkaidő és az általános munkarend alapulvételével megállapított – heti munkaidőt a munkáltató által meghatározott hosszabb, az érintett héttel kezdődő időtartam alatt teljesíti (Mt. 98.§).

Rugalmas munkaidő szervezési módszerek a régiónkban

A vizsgált régiós tagállamokban is ismertek rugalmas munkaidő szervezési módszerek. Csehországban létezik például az ún. rugalmas munkarend, amely valamelyest eltér a magyar kötetlen munkarendtől, azonban a lényegét tekintve ez a fajta munkaidő szervezési módszer a magyar gyakorlatban is megtalálható.

A rugalmas munkarend lényege, hogy létezik egyrészt a munkáltató által kijelölt törzsidő, amikor a munkavállalónak a munkahelyén kell tartózkodnia és rendelkezésre kell állnia. A munkaidő e feletti részét tulajdonképpen a munkavállaló maga oszthatja be, azzal, hogy a munkáltató által meghatározott időszakon belül – ez legfeljebb huszonhat hét lehet – a heti negyven órás munkaidőnek teljesülnie kell.

A törzsidő meghatározásának korlátja, hogy a napi tizenkét órát nem lehet túllépni, illetve két műszak között a napi tizenegy órás pihenőidőnek teljesülnie kell.

A cseh szabályozás ismer továbbá a magyar munkaidő-kerethez hasonló jogintézményt is. Ez az ún. munkaidő számla, amelyet a munkáltató belső szabályzata, illetve kollektív szerződés vezethet be. Ez esetben a munkáltató a szabályzatban huszonhat hetes időszakot jelölhet ki, kollektív szerződésben pedig – hasonlóan a magyar szabályozáshoz – ez a mérték ötvenkét hétre emelhető.

A fent említett munkaidő-beosztási módszer előnye, hogy a munkaidőt a munkáltató egyenlőtlenül, az aktuális munkamennyiséghez igazodóan oszthatja be, ezáltal költséghatékonyabb, mint a normál munkaidő beosztás, tekintettel arra, hogy túlórának csak a meghatározott időszakra eső alapmunkaidőn felüli munkaórák minősülnek.

A fenti rugalmas munkaidő-szervezési módszer térnyerését akadályozó tényező ugyanakkor, hogy hiányzik a témakört átfogóan szabályozó jogszabály, illetve a jogintézménynek nincs számottevő bírói gyakorlata sem, amely a jogalkalmazók számára kapaszkodót jelenthetne. További nehézséget jelent a munkaidő számla tekintetében jelentkező jelentős adminisztrációs teher, amely a munkáltatókra hárul, és amely a jogintézményt nem teszi népszerűvé.

A román szabályozás a rugalmas munkarendek bevezetését a munkavállaló beleegyezésétől teszi függővé, illetve kollektív szerződéses megállapodást követel meg hozzá.

A román szabályozás egyéni munkarendként ismer a cseh rugalmas munkarendhez nagyon hasonló munkaszervezési módszert. A lényeg itt is az, hogy létezik egy munkáltató által kijelölt törzsidő, amely alatt a munkavállaló köteles a munkahelyén tartózkodni és rendelkezésre állni. A fennmaradó munkaidőt a munkavállaló maga oszthatja be. Lényeges, hogy a munkarend ilyen módon való kialakítására csak a munkavállaló kérésére, illetve beleegyezése alapján kerülhet sor, ahogyan a munkaidő egyenlőtlen beosztása is alapvetően a felek megállapodása, vagy kollektív szerződés rendelkezése alapján lehetséges. Fontos továbbá, hogy ezt az egyedi munkaszerződésekben mindig rögzíteni kell.

Romániában a kollektív szerződés négy, illetve hat havi, objektív technikai, illetve munkaszervezési okokból legfeljebb tizenkét havi időszakot határozhat meg, amelyen belül a törvényes munkaidő a munkáltató által egyenlőtlenül beosztható.

Túlóraként a román szabályozás is a keret összóraszámán felül teljesített munkaórákat kezeli.

A német modell

A német szabályozás is ismer a magyar munkaidő-kerethez hasonló jogintézményt, amelyet– hasonlóan a kelet-európai szomszédjainkhoz – munkaidő számlának neveznek. Lényeges, hogy ez a rugalmas munkaidő szervezési mód nem vezethető be kizárólag a munkáltató egyoldalú döntése alapján, ahhoz munkaszerződéses megállapodás, vagy tarifaszerződés ilyen tartalmú rendelkezése szükséges.

A felek a megállapodásukban legfeljebb tizenkét hónapos időszakot állapíthatnak meg, amely tekintetében ugyancsak az általános teljes napi, illetve heti munkaidő a kiindulási alap, amely a megállapodás szerinti időtartamban egyenlőtlenül beosztható, azonban az időszak végére a többleteknek és a mínusz óráknak ki kell egyenlítődnie. A kijelölt időszak összóraszámán felül teljesített órák ez esetben is túlóraként kezelendők.

A rugalmas munkaidő szervezési modellek között megemlíthető továbbá – a sorozatunk korábbi részében már tárgyalt – ún. Blockmodell, amely tulajdonképpen a nyugdíj előtt álló munkavállalók számára teszi lehetővé a hátralévő munkaidő felére csökkentését és annak egyenlőtlen beosztás szerinti teljesítését, ezzel gyakorlatilag átmenetet teremtve az aktív időszak és a nyugdíjas évek között.

Következtetés

Megállapítható, hogy a vizsgált európai uniós tagállamokban nagyon hasonló rugalmas munkaidő-szervezési módszerek léteznek, mint Magyarországon, az Mt. szabályai szerint, illetve az annak mentén kialakult napi gyakorlatban. Különbség elsősorban abban mutatkozik, hogy a munkaidő egyenlőtlen beosztására és hosszabb időszakon belüli kiegyenlíthetőségére a munkáltató egyoldalú döntése vagy csak a felek megállapodása alapján nyílik mód.

A kijelölhető keretidőszak tartama is hasonlóan alakul az egyes tagállamokban. A maximális mérték a tizenkét hónap, illetve ötvenkét hét, amely a felek megállapodása, illetve kollektív szerződés rendelkezése alapján működtethető, és amely valóban nagyfokú rugalmasságot teremt a munkáltató számára a munkaidő beosztása, valós munkamennyiséghez igazítása terén.

A vizsgált tagállami szabályozások közötti különbségként említhető, hogy míg Magyarországon is működik a gyakorlatban a törzsidő és a munkavállaló által szabadon beosztható munkaidő modellje, azt az Mt. kifejezetten nem nevesíti, így tapasztalható egyfajta bizonytalanság azzal kapcsolatban, hogy a napi nyolc órás munkaidő átlagos teljesülése milyen időszak tekintetében vizsgálandó. Tekintettel arra, hogy ezekben az esetekben kötetlen munkarendről nem beszélhetünk, illetve munkaidő-keret megállapításáról sincsen szó, a gyakorlatban problémát okozhat – például egy munkaviszony megszüntetés esetén – a többletóráknak, illetve a mínusz óráknak a kezelése, elszámolása. Ez esetben a munkáltatók számára a munkaidő-keretre vonatkozó, illetve a megszüntetési jogcímek alapján kategorizáló elszámolási szabályok jelenthetnek kapaszkodót.

A cseh, román és német jogról az anyagot szolgáltatta:

Michaela Semelova LL.M. ügyvéd (Csehország)

Magos Szilárd Szabolcs LL.M. ügyvéd (Románia)

Stephan Kuletzki ügyvéd, munkaügyi szakjogász (Németország)

A magyar szabályozás

A cikksorozatunk korábbi részeiben többször hangsúlyoztuk, hogy az Mt. alapján a különféle munkaidő-beosztási módszerek esetén az általános napi nyolc órás munkaidő és annak hétfőtől péntekig való beosztása tekinthető kiindulási alapnak. Ez ugyanis az a munkaidő mérték, amelyet az atipikus munkaidő-beosztás szerint dolgozó munkavállalónak is teljesítenie kell, illetve amely feletti munkaórákat rendkívüli munkaidőnek kell tekinteni, túlóraként kell elszámolni.

Az Mt. szabályai alapján rugalmas munkaidő-szervezési módszerként egyrészt a kötetlen munkarend, másfelől a munkaidő-keret és az elszámolási időszak említhető.

A kötetlen munkarend bevezetése olyan munkakörök esetében lehetséges, amelyekbe tartozó feladatok ellátását – azok jellegénél fogva – a munkavállaló önállóan megszervezheti. Ilyenek tipikusan a vezetői munkakörök, vagy sok esetben például az értékesítők, üzletkötők, amikor a munkafeladatokat – azok jellegénél fogva – nagyobb részt a munkavállaló ütemezheti (Mt. 96. § (2) bek.).

Fontos megjegyezni, hogy a kötetlen munkarend nem azt jelenti, hogy a munkavállalónak semmiféle kötöttséghez – például a kollégák, üzleti partnerek munkaidő-beosztása, megbeszélések időpontja stb. – ne kellene igazodnia. Másfelől lényeges, hogy a kötetlen munkarendben dolgozó munkavállaló is átlagosan napi nyolc óra munkavégzésre köteles, függetlenül attól, hogy esetükben nem kell jelenletéti ívet vezetni, illetve alapvetően túlóra díjazására, ellentételezésére nem tarthatnak igényt.

A fent említett munkarendtől eltérően a munkaidő-keret és az elszámolási időszak esetén a munkaidő szervezését, beosztását a munkáltató végzi, illetve magáról a munkaidő beosztási mód bevezetéséről is többnyire egyoldalúan dönt.

A munkaidő-keret tartama alapvetően négy hónap, vagy tizenhat hét lehet, amelyet a munkáltató bármely munkarendben foglalkoztatott munkavállaló esetén elrendelhet. Egyes munkarendek esetén (megszakítás nélküli, többműszakos, idényjellegű, készenléti jellegű munkakör esetén) a keret tartama hat havi, illetve huszonhat heti mértékben is megállapítható. Az Mt. lehetőséget teremt továbbá arra is, hogy a felek kollektív szerződésben a munkaidő-keret tartamát tizenkét havi, illetve ötvenkét heti mértékre emeljék fel, amennyiben ezt technikai vagy munkaszervezési okok indokolják (Mt. 94.§).

A munkaidő-keret lényege, hogy a munkáltató a munkaidőt a munka mennyiségéhez igazodóan egyenlőtlenül is beoszthatja. Ennek csupán az képezi korlátját, hogy a teljes munkaidőben foglalkoztatott munkavállaló számára legalább napi négy és maximum tizenkét óra/munkanap munkavégzés rendelhető el, valamint a keret átlagában a heti negyvennyolc órás munkaidő mértéknek meg kell valósulnia.

A keret további előnye, hogy a napi nyolc órán felüli munkaórák a keret végéig kiegyenlíthetők, túlóra csak a keret összóraszámán felüli munkaórák, illetve az előzetes munkaidő-beosztás négy napon belüli módosítása esetén keletkezik.

A munkaidő-kerethez hasonló rugalmas munkaidő szervezési módszer az elszámolási időszak, amelynek az a lényege, hogy a munkavállaló – a napi munkaidő és az általános munkarend alapulvételével megállapított – heti munkaidőt a munkáltató által meghatározott hosszabb, az érintett héttel kezdődő időtartam alatt teljesíti (Mt. 98.§).

Munkajogi kiskönyvtár csomag 2015

A csomag tartalma:

– Atipikus munkajogviszonyok

– Munkajogi kárfelelősség a gyakorlatban

– Külföldiek magyarországi foglalkoztatása

Rendelje meg csomagban 20% kedvezménnyel >>

Rugalmas munkaidő szervezési módszerek a régiónkban

A vizsgált régiós tagállamokban is ismertek rugalmas munkaidő szervezési módszerek. Csehországban létezik például az ún. rugalmas munkarend, amely valamelyest eltér a magyar kötetlen munkarendtől, azonban a lényegét tekintve ez a fajta munkaidő szervezési módszer a magyar gyakorlatban is megtalálható.

A rugalmas munkarend lényege, hogy létezik egyrészt a munkáltató által kijelölt törzsidő, amikor a munkavállalónak a munkahelyén kell tartózkodnia és rendelkezésre kell állnia. A munkaidő e feletti részét tulajdonképpen a munkavállaló maga oszthatja be, azzal, hogy a munkáltató által meghatározott időszakon belül – ez legfeljebb huszonhat hét lehet – a heti negyven órás munkaidőnek teljesülnie kell.

A törzsidő meghatározásának korlátja, hogy a napi tizenkét órát nem lehet túllépni, illetve két műszak között a napi tizenegy órás pihenőidőnek teljesülnie kell.

A cseh szabályozás ismer továbbá a magyar munkaidő-kerethez hasonló jogintézményt is. Ez az ún. munkaidő számla, amelyet a munkáltató belső szabályzata, illetve kollektív szerződés vezethet be. Ez esetben a munkáltató a szabályzatban huszonhat hetes időszakot jelölhet ki, kollektív szerződésben pedig – hasonlóan a magyar szabályozáshoz – ez a mérték ötvenkét hétre emelhető.

A fent említett munkaidő-beosztási módszer előnye, hogy a munkaidőt a munkáltató egyenlőtlenül, az aktuális munkamennyiséghez igazodóan oszthatja be, ezáltal költséghatékonyabb, mint a normál munkaidő beosztás, tekintettel arra, hogy túlórának csak a meghatározott időszakra eső alapmunkaidőn felüli munkaórák minősülnek.

A fenti rugalmas munkaidő-szervezési módszer térnyerését akadályozó tényező ugyanakkor, hogy hiányzik a témakört átfogóan szabályozó jogszabály, illetve a jogintézménynek nincs számottevő bírói gyakorlata sem, amely a jogalkalmazók számára kapaszkodót jelenthetne. További nehézséget jelent a munkaidő számla tekintetében jelentkező jelentős adminisztrációs teher, amely a munkáltatókra hárul, és amely a jogintézményt nem teszi népszerűvé.

A román szabályozás a rugalmas munkarendek bevezetését a munkavállaló beleegyezésétől teszi függővé, illetve kollektív szerződéses megállapodást követel meg hozzá.

A román szabályozás egyéni munkarendként ismer a cseh rugalmas munkarendhez nagyon hasonló munkaszervezési módszert. A lényeg itt is az, hogy létezik egy munkáltató által kijelölt törzsidő, amely alatt a munkavállaló köteles a munkahelyén tartózkodni és rendelkezésre állni. A fennmaradó munkaidőt a munkavállaló maga oszthatja be. Lényeges, hogy a munkarend ilyen módon való kialakítására csak a munkavállaló kérésére, illetve beleegyezése alapján kerülhet sor, ahogyan a munkaidő egyenlőtlen beosztása is alapvetően a felek megállapodása, vagy kollektív szerződés rendelkezése alapján lehetséges. Fontos továbbá, hogy ezt az egyedi munkaszerződésekben mindig rögzíteni kell.

Romániában a kollektív szerződés négy, illetve hat havi, objektív technikai, illetve munkaszervezési okokból legfeljebb tizenkét havi időszakot határozhat meg, amelyen belül a törvényes munkaidő a munkáltató által egyenlőtlenül beosztható.

Túlóraként a román szabályozás is a keret összóraszámán felül teljesített munkaórákat kezeli.

A munka törvénykönyve három nyelven

Már előrendelhető az új Jogtár alatt (uj.jogtar.hu) „A munka törvénykönyve három nyelven” Jogtár-kiegészítés, mely a 2015. március 15-ével hatályos szöveget tartalmazza három nyelven, tükrös szerkezetben, kereshető és váltható nézetben.

További információ és megrendelés >>

A német modell

A német szabályozás is ismer a magyar munkaidő-kerethez hasonló jogintézményt, amelyet– hasonlóan a kelet-európai szomszédjainkhoz – munkaidő számlának neveznek. Lényeges, hogy ez a rugalmas munkaidő szervezési mód nem vezethető be kizárólag a munkáltató egyoldalú döntése alapján, ahhoz munkaszerződéses megállapodás, vagy tarifaszerződés ilyen tartalmú rendelkezése szükséges.

A felek a megállapodásukban legfeljebb tizenkét hónapos időszakot állapíthatnak meg, amely tekintetében ugyancsak az általános teljes napi, illetve heti munkaidő a kiindulási alap, amely a megállapodás szerinti időtartamban egyenlőtlenül beosztható, azonban az időszak végére a többleteknek és a mínusz óráknak ki kell egyenlítődnie. A kijelölt időszak összóraszámán felül teljesített órák ez esetben is túlóraként kezelendők.

A rugalmas munkaidő szervezési modellek között megemlíthető továbbá – a sorozatunk korábbi részében már tárgyalt – ún. Blockmodell, amely tulajdonképpen a nyugdíj előtt álló munkavállalók számára teszi lehetővé a hátralévő munkaidő felére csökkentését és annak egyenlőtlen beosztás szerinti teljesítését, ezzel gyakorlatilag átmenetet teremtve az aktív időszak és a nyugdíjas évek között.

Következtetés

Megállapítható, hogy a vizsgált európai uniós tagállamokban nagyon hasonló rugalmas munkaidő-szervezési módszerek léteznek, mint Magyarországon, az Mt. szabályai szerint, illetve az annak mentén kialakult napi gyakorlatban. Különbség elsősorban abban mutatkozik, hogy a munkaidő egyenlőtlen beosztására és hosszabb időszakon belüli kiegyenlíthetőségére a munkáltató egyoldalú döntése vagy csak a felek megállapodása alapján nyílik mód.

A kijelölhető keretidőszak tartama is hasonlóan alakul az egyes tagállamokban. A maximális mérték a tizenkét hónap, illetve ötvenkét hét, amely a felek megállapodása, illetve kollektív szerződés rendelkezése alapján működtethető, és amely valóban nagyfokú rugalmasságot teremt a munkáltató számára a munkaidő beosztása, valós munkamennyiséghez igazítása terén.

A vizsgált tagállami szabályozások közötti különbségként említhető, hogy míg Magyarországon is működik a gyakorlatban a törzsidő és a munkavállaló által szabadon beosztható munkaidő modellje, azt az Mt. kifejezetten nem nevesíti, így tapasztalható egyfajta bizonytalanság azzal kapcsolatban, hogy a napi nyolc órás munkaidő átlagos teljesülése milyen időszak tekintetében vizsgálandó. Tekintettel arra, hogy ezekben az esetekben kötetlen munkarendről nem beszélhetünk, illetve munkaidő-keret megállapításáról sincsen szó, a gyakorlatban problémát okozhat – például egy munkaviszony megszüntetés esetén – a többletóráknak, illetve a mínusz óráknak a kezelése, elszámolása. Ez esetben a munkáltatók számára a munkaidő-keretre vonatkozó, illetve a megszüntetési jogcímek alapján kategorizáló elszámolási szabályok jelenthetnek kapaszkodót.

A cseh, román és német jogról az anyagot szolgáltatta:

Michaela Semelova LL.M. ügyvéd (Csehország)

Magos Szilárd Szabolcs LL.M. ügyvéd (Románia)

Stephan Kuletzki ügyvéd, munkaügyi szakjogász (Németország)


Kapcsolódó cikkek

2024. július 5.

Álláskeresés nyáron? – Itt az idő a nézelődésre!

Bár nem ebben az időszakban a legszélesebb a kínálat a munkáltatói oldalon és lassul a kiválasztás folyamata is, de jellemzően nem húzzák le a rolót a vállalkozások. Igenis van esély álláskeresőként, bár szükség van egy kicsit több türelemre.

2024. július 3.

Profession.hu: beindult az alkalmi munkák szezonja

Beindult az alkalmi munkák szezonja, május második felétől látványosan nőttek az ilyen típusú megbízásokra toborzó álláshirdetések, amelyekben leggyakrabban egyebek mellett felszolgálót, pincért, sofőrt és futárt keresnek – közölte a Profession.hu kedden.

2024. július 3.

Képzési lehetőségekkel lehet megtartani a kifáradt munkavállalókat

A munkavállalók majdnem fele (45%) úgy érzi, hogy az elmúlt évben jelentősen megnőtt a munkaterhelése, kétharmaduk (62%) pedig bizonytalannak érzi helyzetét a munkahelyi változások felgyorsulása miatt. Mindez a készségeik hosszú távú fejlesztésére ösztönzi őket, és 28% akár váltana is munkahelyet egy éven belül – derül ki a PwC Global Workforce Hopes & Fears felméréséből.