Veszélyesek a közösségi oldalak a dolgozóknak


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Panaszkodott a vasárnapi túlmunkára a Facebookon, rendkívüli felmondás lett a vége.


A korábban LuK Savaria Kft-nél dolgozó Nábrádi Attila kiírta Facebookra, hogy hétvégén a semmiből egy csomó munka szakadt a nyakába – írja a 444.hu a Nyugat.hu közlése nyomán.

Néhány nappal később a dolgozót azonnali hatályú felmondás fogadta a munkahelyén,az indoklás szerint „Ahogy az 2016. szeptember 30-án tudomásomra jutott,a Facebook közösségi oldalán az Ön nevével közlemény jelent meg, melyben a munkáltatóját értintően a munkáltató jó hírnevét sértő kijelentéseket tesz a hétvégéi munkavégzési kötelezettség kapcsán”

Az indoklásban a munkáltató kitér arra, hogy a posztban a munkavállaló nem nevezi meg a munkáltatót, de „munkatársai hasonló hangnemben hozzászóltak, és a levelezésből megállapítható, hogy az abban részt vevők konkrét munkáltatóra utaltak”. Az indoklás szerint a Facebook-hozzászólás negatív értékítéletet tartalmaz, hisz például a munkavállaló megkérdőjelezi, hogy jó irányba megy-e a szekér, ráadásul a munkáltatóra utalva még azt is megjegyzi, hogy jó lenne, ha embernek néznék, nem gépnek.

 

A cég munkaügyi vitáiról korábban is lehetett hallani. A vállalatnál idén nyáron biztos munkát és tisztességes munkafeltételeket követeltek egy szakszervezeti demonstráción. Molnár Ákos, a Vasas Szakszervezeti Szövetség nyugat-dunántúli régióvezetője  szerint a bértárgyalásokat követően azonban két szakszervezeti tisztségviselőnek, aki a demonstráción részt vett, illetve a sajtóban is nyilatkozott, nem hosszabbították meg a határozott idejű munkaszerződését – írta korábban az mno. A cég személyzeti vezetője munkaerőhiányra és Ausztria elszívó hatására panaszkodott egy konferencián. A  LuK Savaria Kft. új csarnoka egyébként egymilliárd forintos támogatást kapott az Új Széchenyi Tervből

Annyi biztosan elmondható, hogy a Facebook potenciális veszélyeket jelent a munkavállalókra nézve. Mint a munkajog.hu korábbi cikkében írta: az Mt. 8.§(1) bekezdése kimondja, hogy a munkavállaló a munkaviszony fennállása alatt – kivéve, ha erre jogszabály feljogosítja – nem tanúsíthat olyan magatartást, amellyel munkáltatója jogos gazdasági érdekeit veszélyeztetné. Az Mt. szabályozása nem állt meg ezen a szinten, ugyanis következő bekezdése a dolgozó munkaidőn kívüli magatartását és véleménynyilvánítási szabadságát is lekorlátozza, méghozzá az előzőnél szélesebb körben. Ugyanis a törvény alapján a munkavállaló munkaidején kívül sem tanúsíthat olyan magatartást, amely – különösen a munkavállaló munkakörének jellege, a munkáltató szervezetében elfoglalt helye alapján – közvetlenül és ténylegesen alkalmas munkáltatója jó hírnevének, jogos gazdasági érdekének vagy a munkaviszony céljának veszélyeztetésére. 

Az Mt. azonban nem csak azt határozza meg, hogy milyen magatartástól köteles tartózkodni munkaidejében és azon kívül a munkavállaló, hanem leszögezi azt is, hogy milyen módon korlátozható a dolgozó magatartása a munkáltató által. A 9.§ (2) bekezdése szerint a munkavállaló személyiségi joga akkor korlátozható, ha a korlátozás a munkaviszony rendeltetésével közvetlenül összefüggő okból feltétlenül szükséges és a cél elérésével arányos. Azonban a személyiségi jog korlátozásának módjáról, feltételeiről és várható tartamáról a munkavállalót előzetesen tájékoztatni kell. 

Fontos rendelkezése még az Mt.-nek az a bekezdése is, amely megerősíti a véleménynyilvánítás korlátozó rendelkezéseit. Eszerint a munkavállaló véleménynyilvánításhoz való jogát a munkáltató jó hírnevét, jogos gazdasági és szervezeti érdekeit súlyosan sértő vagy veszélyeztető módon nem gyakorolhatja.


Kapcsolódó cikkek

2024. július 3.

Profession.hu: beindult az alkalmi munkák szezonja

Beindult az alkalmi munkák szezonja, május második felétől látványosan nőttek az ilyen típusú megbízásokra toborzó álláshirdetések, amelyekben leggyakrabban egyebek mellett felszolgálót, pincért, sofőrt és futárt keresnek – közölte a Profession.hu kedden.

2024. július 3.

Képzési lehetőségekkel lehet megtartani a kifáradt munkavállalókat

A munkavállalók majdnem fele (45%) úgy érzi, hogy az elmúlt évben jelentősen megnőtt a munkaterhelése, kétharmaduk (62%) pedig bizonytalannak érzi helyzetét a munkahelyi változások felgyorsulása miatt. Mindez a készségeik hosszú távú fejlesztésére ösztönzi őket, és 28% akár váltana is munkahelyet egy éven belül – derül ki a PwC Global Workforce Hopes & Fears felméréséből.