BDO: új transzferár-kötelezettségek


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Első alkalommal idén december 31-éig kell foglalkozni az országonkénti jelentéssel – figyelmeztet a BDO.


A nyereségnek az értékteremtés helyén történő adóztatása érdekében a közelmúltban jelentős változások történtek a vállalatcsoporton belüli elszámolóárak alkalmazásának, az úgynevezett transzferárazásnak a szabályozásában is – írja az Adó Online-hoz eljuttatott közleményében a BDO.

A transzferár-dokumentációs kötelezettség idén három pilléressé vált: az úgynevezett fődokumentum (master file) és a helyi dokumentumok (local files) mellett országonkénti jelentést (country-by-Countryreport; CbCR) is készíteni kell, amennyiben a cégcsoport konszolidált éves árbevétele eléri a 750 millió eurót. A CbCR-hez kapcsolódó adatszolgáltatási kötelezettség első határideje 2017. december 31-e, a késedelmes, hibás vagy hiányos teljesítést akár 20 millió forintos mulasztási bírsággal is szankcionálhatja az adóhatóság.

Az adóharmonizáció hiánya miatt az elmúlt években egyes multinacionális vállalatcsoportok agresszív nyereségátcsoportosítást hajtottak végre azokba a tagvállalataikba, amelyek számukra kedvezőbb adózási környezetben működtek. Ezta folyamatot elsősorban a transzferárakkal való kisebb-nagyobb visszaélésekkel tudták igazán hatékonyan megvalósítani.

A transzferár egy olyan elszámolóár, amelyen egy vállalkozás árukat vagy immateriális javakat ad át, illetve szolgáltatást nyújt kapcsolt – vagyis vállalatcsoporton belüli – vállalkozásoknak. Alapvető jelentőséget az ad neki, hogy ha nem reálisan határozzák meg, vagyis lényegesen eltér a szokásos piaci ártól, amit független felek alkalmaznának egymás között, visszaélésekre is alapot adhat, hiszen lényegesen befolyásolhatja az érintett vállalkozás nyereségességét.

A világ 19 legnagyobb gazdaságát és az Európai Uniót tömörítő G20 szervezet minden eddiginél hatékonyabb fellépésével, az úgynevezett BEPS-akcióterv megvalósításával megvalósult a transzferárak ellenőrzése és átláthatóbbá tétele. Ennek következményeként idén Magyarországon is jelentősen változtak a transzferár-nyilvántartás készítésének kötelezettségét előíró jogszabályok.

„A transzferár-nyilvántartás három pillérűvé vált (fődokumentum, helyi dokumentumok, illetve országonkénti jelentés), a nyilvántartásokban új tartalmi elemeket (immateriális javak, értéklánc-elemzés, ügyvezetés felépítése, stb.) is fel kell tüntetni a jövőben – magyarázza Orbók Ilona, a BDO Magyarország adópartnere. –Az összehasonlító adatok keresésének reprodukálhatónak kell lennie, és az összehasonlító elemzésben bármely módszer alkalmazása során az ártartománynak csak a szélső 25 százaléktól megszabadított középső, 50 százalékos része vehető figyelembe (az úgynevezett interkvartilis tartomány).”

Az érintett cégcsoportoknak ezentúl országonkénti jelentést (CbCR) is készíteniük kell. Ehhez kapcsolódik a 2016-os és 2017-es üzleti évükre vonatkozó bejelentési kötelezettség, amelyet (naptári évvel megegyező üzleti év esetén) december 31-ig kell teljesíteniük. Ha a magyar társaság az anyavállalat, vagy anyavállalatnak kijelölt szervezet, akkor a 2016. január 1-től kezdődő üzleti évre vonatkozó CbCR-t is az idei év végéig kell benyújtania.A késve, hibásan vagy hiányosan teljesítő társaságok akár 20 milliós mulasztási bírsággal is számolhatnak.


Kapcsolódó cikkek

2024. április 25.

Kisokos a közvetített szolgáltatásokról

Közvetített szolgáltatás fogalmával több adónemet illetően is találkozunk. A fogalmak különbözőek, így számos kérdés felvetődhet az értelmezésükkel, használatukkal kapcsolatosan. Ha a köznyelvi meghatározásból indulunk ki, akkor közvetítés szó alatt a kapcsolat megteremtését kell érteni, a két fél összekapcsolása értendő alatta. Ismertetjük a részleteket és egy érdekes jogesetet.

2024. április 24.

Ezek voltak a legnépszerűbb helyek és személyek az online médiában 2023-ban

Politikusok, sportolók, hazai és külföldi hírességek szerepelnek a leggyakrabban említett nevek között, amelyek megjelentek az online médiatérben 2023-ban. A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) 93 népszerű médiafelület – televíziós csatornák, újságok, rádiók honlapjai, valamint hírportálok, közösségimédia-felületek, fórumok és blogok – elemzésével azt vizsgálta, kik álltak a hírek és a közbeszéd fókuszában, valamint azt is, hogy hazánk és a nagyvilág helyszínei közül melyek szerepeltek a legtöbbet.