Mégsem lesz egységes biztosítási adó
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
A kötelező biztosítás után továbbra is baleseti adót kellene fizetni, áll a költségvetési bizottság módosító javaslatában, amit a biztosítási adóról szóló törvényjavaslathoz nyújtottak be.
A törvényjavaslat értelmében a baleseti adó beolvadt volna a biztosítási adóba. A baleseti adó megszüntetése és az új adó belépése ugyanakkor komoly piaci bizonytalanságot okozna, jelentős adminisztrációs teherrel járna, az elszámolást illetően jogviták alakulnának ki az ügyfelek és a biztosítottak között – áll a módosító javaslat indokolásában.
A baleseti adó viszont jól funkcionál, a biztosítók informatikai rendszereiket már kiépítették, az adóval összefüggésben viszonylag kevés adózói panasz keletkezett.
A költségvetési bizottság szerint összességében a baleseti adó megszüntetése több hátránnyal járna, mint amennyi előny az adó megszüntetése kapcsán várható.
A módosító javaslat értelmében a kötelező gépjármű felelősségbiztosítási (kgfb) díjbevétele után nem kellene 30 százalékos biztosítási adót fizetni, viszont megmaradna az ugyancsak 30 százalékos baleseti adó.
Emellett nem lennének adókötelesek a viszontbiztosítások, mivel a viszontbiztosítási szolgáltatást igénybevevő direktbiztosító a biztosítási adót már egyszer megfizeti.
Szintén nem lenne adóköteles a mezőgazdasági biztosításból származó díjbevétel. A biztosításhoz ugyanis az állam támogatást nyújt, és alapvető cél a mezőgazdasági biztosítások minél szélesebb körű elterjedése és fenntartása.