Kisokos a fiktív számlákról
Ismertetjük a törvényi definíciót, elmondjuk az adóellenőrzések legfontosabb tapasztalatait és szólunk a fiktív számlák korrekciós lehetőségeiről is.
Kapcsolódó termékek: Számviteli kiadványok, Adó Jogtár demo
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
Kisvállalati adóra áttérés kapcsán keletkező számviteli kötelezettségekről adott közleményt a NAV.
A kisadózó vállalkozások tételes adójáról és a kisvállalati adóról szóló 2012. évi CXLVII. törvény (a továbbiakban: Katv.) 15. §-ának előírása szerint a Katv. előírásait a számviteli törvény rendelkezéseire tekintettel, azokkal összhangban kell értelmezni, továbbá ez a § azt is kimondja, hogy a kiva-adóalany a számvitelről szóló 2000. évi C. törvény (a továbbiakban: számviteli törvény) hatálya alá tartozik – olvasható a NAV honlapján. Így a kiva-adóalanyokra a számviteli törvény előírásai is vonatkoznak.
A számviteli törvény 11. § (1) bekezdésének előírása szerint az üzleti év az az időtartam, amelyről beszámolót kell készíteni. A számviteli törvény 153-154. §-ának előírásai alapján az üzleti évről készült beszámolót pedig minden esetben a tulajdonos általi elfogadást követően – a mérlegfordulónapot követő ötödik hónap utolsó napjáig – letétbe kell helyezni, közzé kell tenni. A Katv. 19. § (1) bekezdésének előírása szerint a kisvállalati adóalanyiság keletkezése napjával önálló üzleti év kezdődik. Ezen előírásból pedig az következik, hogy a lezárult üzleti évről beszámolót kell készíteni, melyet letétbe is kell helyezni, közzé is kell tenni. Amennyiben a vállalkozónál kötelező a könyvvizsgálat, akkor ezt a beszámolót könyvvizsgálóval is ellenőriztetni kell – figyelmeztet közleményében a NAV.
Ismertetjük a törvényi definíciót, elmondjuk az adóellenőrzések legfontosabb tapasztalatait és szólunk a fiktív számlák korrekciós lehetőségeiről is.
A fő pénzügyi kimutatások körén az IFRS 18 sem változtat, bontásban és besorolásban is alkalmaz azonban gyökeresen új megoldásokat, ami alapvető struktúrát érintő változást hoz.
Nagy téma a számlázás és kérdésköre, különös tekintettel, hogy a számla a költségelszámolás és így a könyvelés alapja, áfa tekintetében pedig az adólevonási jog gyakorlásának tárgyi feltétele is. Számlázás kapcsán azonban számos kérdéskör, probléma, érdekesség felmerülhet.
Köszönjük, hogy feliratkozott hírlevelünkre!
Kérem, pipálja be a captchát elküldés előtt
Ha egy másik hírlevélre is fel szeretne iratkozni, vagy nem sikerült a feliratkozás, akkor kérjük frissítse meg a böngészőjében ezt az oldalt (F5)!
Kérem, válasszon egyet hírleveleink közül!