A könyvvizsgáló is tervez


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A könyvvizsgálati munka hatékonyságát alapvetően a tervezés részletessége, minősége határozza meg, ezért is olyan fontos kellő időt fordítani a tervezési dokumentáció összeállítására.


A könyvvizsgálati feladatok ellátására vonatkozó szerződés megkötése után a könyvvizsgáló első feladatai között a munkafolyamat megtervezésének kell szerepelnie.

A minőségellenőrzés során a tervezést, mint könyvvizsgálati dokumentációt kiemelten ellenőrzik, hiszen ez alapozza meg az egész auditálás munkamenetét. Kérdésként sokszor felmerül: hányszor is kell egy könyvvizsgálat alkalmával tervezni? Ezzel kapcsolatban azt érdemes kiemelni, hogy a tervezést a könyvvizsgáló hajtja végre, tehát a könyvvizsgáló feladata és tiszte eldönteni, megítélni, hogy mikor készíti el a tervezési munkapapírokat, módosítja-e ezeket, és ha igen, akkor mikor.

A könyvvizsgálat megtervezése magában foglalja egy, a megbízásra vonatkozó átfogó könyvvizsgálati stratégia kialakítását és a könyvvizsgálati terv kidolgozását. Ezeknek a dokumentumoknak megfelelően kell támogatniuk a pénzügyi kimutatások könyvvizsgálatának munkafázisait.

A tervezés jellege és terjedelme a könyvvizsgáló megítélésétől függ, de mindenképpen közreható tényező a gazdálkodó egység mérete, tevékenysége és összetettsége, valamint a korábbi tapasztalatokból és a körülmények változásaiból eredő információk mennyisége.

Az átfogó könyvvizsgálati stratégia meghatározza a könyvvizsgálat hatókörét, ütemezését és irányítását, valamint iránymutatást nyújt a könyvvizsgálati terv kidolgozásához. A könyvvizsgálati terv annyiban részletesebb az átfogó könyvvizsgálati stratégiánál, hogy tartalmazza a megbízásért felelős munkacsoport tagjai által végrehajtandó könyvvizsgálati eljárások jellegét, ütemezését és terjedelmét.

A Magyar Nemzeti Könyvvizsgálati Standardok közül több standard is tartalmaz előírásokat a tervezésre vonatkozóan, de a legátfogóbb szabályozásokat a 300. témaszámú, „A pénzügyi kimutatások könyvvizsgálatának tervezése” elnevezésű standard jelenti.

A könyvvizsgálati tervezés folyamatáról Dr. Kántor Béla ír a Számviteli Tanácsadó 2013/01. számában megjelent cikkében.


Kapcsolódó cikkek

2024. június 14.

KPMG: a mesterséges intelligencia korszakába lép az audit

Valódi forradalmat indít a pénzügyi jelentéstétel és a könyvvizsgálat területén a mesterséges intelligencia: a vállalatok csaknem háromnegyede valamilyen szinten már most is alkalmazza ezt pénzügyi beszámolói elkészítéséhez, és ez az arány három éven belül 99 százalékra emelkedik majd – közölte a KPMG legújabb kutatása alapján pénteken.

2024. május 8.

Kisokos a selejtezésről

A selejtezésre vonatkozó részletes szabályok önálló selejtezési szabályzatban, illetve a leltározási és leltárkészítési szabályzat részeként is kialakíthatók a vállalkozás méretétől, összetettségétől, az eszközállomány nagyságától függően.