Az EKAER általános szabályai
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
2015. január 1-jén lépett hatályba az EKAER, amely a termékek közúti fuvarozásának, illetve a fuvarozással összefüggő adókötelezettségek teljesítésének ellenőrzését szolgálja.
Az EKAER 2015. március 1-jéig kizárólag próbaüzemként, szankciók alkalmazása nélkül működött. A március 1-jével hatályba lépő EKAER szabályokat a 2015. március 1-jén és azt követően megkezdett fuvarozások tekintetében kell alkalmazni.
Az EKAER-szám a NAV által működtetett elektronikus rendszer által a termék közúti fuvarozásának bejelentését követően automatikusan képzett azonosító szám, amely egy adott termékegységet azonosít. Az adózó köteles a rendszerbe bejelentkezni és EKAER-számot igényelni, amennyiben útdíjköteles gépjárművel, közúti fuvarozással járó
– az Európai Unió más tagállamából Magyarország területére irányuló termékbeszerzést vagy egyéb célú behozatalt,
– Magyarország területéről az Európai Unió más tagállamába irányuló termékértékesítést vagy egyéb célú kivitelt,
– belföldi forgalomban nem végfelhasználó részére történő első általános forgalmi adó köteles termékértékesítést végez.
Az Art. rendelkezései alapján kockázatosnak minősített termék értékesítése, egyéb célú mozgatása kizárólag EKAER-számmal folytatható, ha a terméket olyan gépjárművel fuvarozzák, amely nem útdíjköteles, azonban egy fuvarozás keretében ugyanazon feladótól ugyanazon címzett részére fuvarozott termékek együttes bruttó tömege az 500 kg-ot vagy azok együttes adó nélküli ellenértéke az 1 millió forintot meghaladja.
Az Art. rendelkezései alapján, amennyiben az adózó kockázatosnak minősített termékkel végez EKAER hatálya alá tartozó tevékenységet, kockázati biztosítékot köteles nyújtani. A biztosíték mértékének folyamatosan el kell érnie – a bejelentés időpontjában – a bejelentést megelőző 45 napban teljesített bejelentések során megállapított és átvételi címre érkezés vagy a fuvarozás megkezdésének bejelentésével már rendelkező EKAER-számokhoz tartozó kockázatos termékek, valamint a már megállapított és még érvényes EKAER-számokhoz tartozó kockázatos termékek együttes adó nélküli értékének 15 százalékát. A biztosíték összege elkülönített letéti számlára történő befizetéssel és pénzügyi intézmény, pénzforgalmi intézmény, befektetési vállalkozás által vállalt, az állami adó- és vámhatóság által nyilvántartásba vett garancia útján teljesíthető.
|
Részletezi az év közbeni és év végi számviteli teendőket; tippeket ad a jogszabályok kreatív alkalmazásához, egy-egy feladat alternatív megoldásához; számos ábrát, példát, összefoglaló táblázatot tartalmaz
A könyv áráért most megkapja az 57 számviteli eset megoldása c. kiadványt
Megrendelés >>
|
Az adózó az állami adó- és vámhatóságtól gyártásszervezésének sajátosságára tekintettel kérheti meghatározott belföldi felrakodási cím és belföldi kirakodási (átvételi) cím közötti, teljes egészében belföldi közúti szakaszon történő közúti fuvarozással járó tevékenység mentesítését. Ennek feltétele, hogy
– az adózó jogosult egyszerűsített adattartalommal bejelentést tenni, és
– a felrakodási cím és a kirakodási (átvételi) cím közötti távolság legfeljebb 20 kilométer, és
– az adott közúti szakaszon a saját részére beszerzett vagy az általa feladott termékek fuvarozásának gyakorisága okán a napi bejelentési kötelezettség aránytalan terhet jelent az adózó számára.
Az útszakasz-mentesítésre vonatkozó határozat a jogerőre emelkedésétől számított 1 évig érvényes.
Az EKAER általános szabályait Dr. Sramkó Szilvia mutatja be a Számviteli Tanácsadó 2015/04. számában megjelent cikkében.