Kisokos a fiktív számlákról
Ismertetjük a törvényi definíciót, elmondjuk az adóellenőrzések legfontosabb tapasztalatait és szólunk a fiktív számlák korrekciós lehetőségeiről is.
Kapcsolódó termékek: Számviteli kiadványok, Adó Jogtár demo
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
A számviteli törvény nem tartalmaz részletes előírásokat a mezőgazdaság ágazati sajátosságaival kapcsolatban, így különösen fontos a sajátos gazdasági események elszámolásának módja a mezőgazdasági tevékenységek során.
A költségelszámolás sajátosságai a mezőgazdaságban
A mezőgazdasági vállalkozásoknál a költséghelyeket a következők szerint ajánlott kijelölni:
A fenntartó üzemi, a segédüzemi és főágazati általános költségek a költségelszámolás során felosztásra kerülnek. A költséghelyi költségek felosztása – a számviteli politikában vagy az önköltségszámítás rendjére vonatkozó belső szabályzatban rögzített – költségjellemző alapján történik, mely lehet valamilyen naturális mutatószám vagy értékadat. Ezek a költségek az elszámolásuk során közvetett költségként jelennek meg, de a költségfelosztás során közvetlen költséggé válnak, s így a számviteli törvény szerinti közvetlen önköltség részét képezik.
A fenntartó üzemek olyan területileg vagy szervezetileg elhatárolható egységek, ahol felelős vezető irányításával elsődlegesen eszközfenntartási munkákat végeznek, emellett gyakran előfordul, hogy ezen üzemek termék-előállítással is foglalkoznak.
A segédüzemek olyan szervezetileg elhatárolható egységek, amelyek az elsődleges tevékenység elősegítésére folytatnak különféle szolgáltató tevékenységet. Előfordulhat, hogy a segédüzemek egymás számára nyújtanak szolgáltatást, ezt nevezzük társüzemi szolgáltatásnak. Ha ilyen előfordul, akkor vagy meg kell határozni a segédüzemi költségek felosztásának sorrendjét, vagy a felosztásnál a társüzemi szolgáltatásokat figyelmen kívül hagyjuk. Lényeges kérdés az is, hogy a segédüzemi költségek felosztására csak azt követően kerülhet sor, ha a fenntartó üzem költségeit már felosztottuk, és a fenntartó üzemek költségei számlák már zárásra kerültek.
A költséghelyi elszámolás keretében könyveljük a főágazati általános költségeket is. Ezek azok a költségek, amelyek a főágazat érdekében (például növénytermelés, állattenyésztés) merültek fel, de költségviselőkre nem számolhatók el.
A központi irányítási, igazgatási és általános költségeket a tevékenységektől el kell különíteni. Ezen költségek az időszak ráfordításaként jelennek meg az eredménykimutatásban.
A mezőgazdasági tevékenység sajátosságai alapján a költségelszámolásnak az a módszere, mely szerint a mezőgazdasági vállalkozó csak költségnemek szerint számolja el a költségeket, gyakorlati megvalósítás szempontjából nehezen alkalmazható. Éppen ezért a gyakorlatban is leginkább az a módszer tekinthető általánosnak, mely szerint a költségeket elsődlegesen költséghely és költségviselő szerint számolják el.
A mezei leltár elszámolása
A tárgyévben a növénytermelés befejezetlen termeléseként előállított eszközértéket mezei leltárnak nevezzük. Ezen eszközök költségei jellemzően a földterületen (azaz a mezőn) merülnek fel, és állományukat leltározással állapítjuk meg (innen az elnevezés is). Idesoroljuk például az őszi szántást, a tavasziak alá végzett talaj-előkészítő munkákat, a szervestrágyázást vagy a talajjavítást. A mezei leltár azokat a következő év – esetleg évek – növénytermesztése érdekében végzett költségeket, ráfordításokat összegzi, amelyek hozamai csak később, a következő évben, esetleg további években jelennek meg.
Költségelszámolás az állattenyésztésben
Az állattenyésztés költségei elszámolása során a következő sajátosságok emelhetők ki:
a vásárolt növendék, hízó- és egyéb állatok beszerzési árát költségként – az anyagköltségek között – számoljuk el, így a beszerzés költségét az élőtömeg önköltség megállapítása során is figyelembe kell venni,
Az állattenyésztési ágazatok hozama lehet főtermék, ikertermék és melléktermék. Az állattenyésztés biológiai sajátossága miatt egy termelési folyamatban többféle termék is létrejöhet. A termelés célját képező termék a főtermék, mellette ikertermékek is keletkezhetnek.
A növénytermelés és állattenyésztés speciális számviteli kérdéseit Dr. Sztanó Imre mutatja be a Számviteli Tanácsadó 2014/12. és 2015/01. számaiban megjelent cikksorozatában.
Ismertetjük a törvényi definíciót, elmondjuk az adóellenőrzések legfontosabb tapasztalatait és szólunk a fiktív számlák korrekciós lehetőségeiről is.
A fő pénzügyi kimutatások körén az IFRS 18 sem változtat, bontásban és besorolásban is alkalmaz azonban gyökeresen új megoldásokat, ami alapvető struktúrát érintő változást hoz.
Nagy téma a számlázás és kérdésköre, különös tekintettel, hogy a számla a költségelszámolás és így a könyvelés alapja, áfa tekintetében pedig az adólevonási jog gyakorlásának tárgyi feltétele is. Számlázás kapcsán azonban számos kérdéskör, probléma, érdekesség felmerülhet.
Köszönjük, hogy feliratkozott hírlevelünkre!
Kérem, pipálja be a captchát elküldés előtt
Ha egy másik hírlevélre is fel szeretne iratkozni, vagy nem sikerült a feliratkozás, akkor kérjük frissítse meg a böngészőjében ezt az oldalt (F5)!
Kérem, válasszon egyet hírleveleink közül!