Így konszolidáljunk az IFRS szerint


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A konszolidált beszámolóban a társult vállalatok és a közös vállalkozások pénzügyi teljesítményét az esetek többségében a tőkemódszer segítségével jelenítjük meg. A gyakorlati alkalmazás során számos olyan kérdés merül fel, melyre nagyon nehéz konkrét választ adni.


A társult vállalkozások és közös vállalkozások esetében a birtokolt részesedés mértékével a befektető csak befolyásolni tudja a társaság működését, de nem képes annak irányítására. Ezért a befektetést élvező társaság tőkéjében történt változásokat is csak arányosan veszi figyelembe, ellentétben a leányvállalati kapcsolat során alkalmazott teljes tőkekonszolidációval.

Az IAS 28 standard szerint a tőkemódszer olyan számviteli módszer, mely során a befektetés értéke a mérlegben úgy kerül kimutatásra, hogy a kezdeti bekerülési költség összegét módosítjuk a megvásárolt társaság nettó eszközértékében a vásárlást követően történt változásokkal. Ennek során a változást a befektető részesedésével arányos mértékben vesszük figyelembe. Emellett a befektető társaság eredménykimutatásában bevételként mutatjuk ki a megvásárolt társaság adózás előtti eredményét, szintén a tulajdonolt részesedéssel arányos mértékben.

RODIN adózási-számviteli szakmai rendezvények

A standard jelenleg nem tartalmaz előírást arra vonatkozóan, hogy hogyan kell kezelni a tőkemódszer során azoknak az eseményeknek a hatását, amelyek a befektetést élvező társaság tőkéjében kerülnek elszámolásra, de sem az időszaki eredményt, sem az egyéb átfogó jövedelmet nem érintik. Ilyen esemény például a részvényalapú kifizetésekhez kapcsolódó tartalékok változása. A Standardalkotó Testület már tárgyalta ezt a hiányosságot, és az IAS 28 módosítása várható ehhez kapcsolódóan. Addig is, előzetes álláspontja szerint a befektető tőkéjében kell rendezni az ilyen típusú tranzakciók hatását.

A gyakorlatban előforduló probléma, hogy a mérlegkészítés időpontjáig a befektető társaságnak csak előzetes információi állnak rendelkezésre a tranzakcióhoz kapcsolódóan, így a szükséges számítást nem tudja véglegesíteni. Erre az esetre az IAS 28 nem tartalmaz konkrét előírást. Alkalmazható azonban az az általános szabály, hogy a társult vállalatban vagy a közös vállalkozásban való befektetés vásárlására hasonló alapelvek vonatkoznak, mint a felvásárlásokra. Az IFRS 3 standard szerint pedig a valósérték-informá­ciók véglegesítésére egy év áll a felvásárló rendelkezé­sére, valamint lehetőség van az előzetes információk felhasználására az ezen időszak során készített pénzügyi beszámolók során.

Mérlegképes Kreditkártya

Szerezze meg Ön is kötelező kreditpontjait Kiadónk minőségi képzésein! További részletekért kattintson ide!

Rodin mérlegképes kreditpontos rendezvények – további részletek itt.

A Complex Kiadó kreditpontot érő kiadványai

A konszolidáció során a befektető és a befektetést élvező társaság számviteli politikáját egységesíteni kell annak érdekében, hogy a tőkemódszerrel figyelembe vett tőke- és eredményértékek azonos megjelenítési és értékelési elveket tükrözzenek Ennek során a társult vállalat vagy közös vállalkozás számviteli politikáját közelítjük a befektető társaságéhoz, és az ebből fakadó esetleges módosításokat a befektetést élvező társaság eredményében végezzük el.
 
Ellentétben az anya- és leányvállalatok között végrehajtott teljes körű konszolidáció módszerével, melynek során a kölcsönös követelések-kötelezettségek, illetve hozamok-ráfordítások eliminálásra kerülnek, a társult vállalatok és a közös vállalkozások esetében ezek a kölcsönös mérleg- és eredményhatások nem kerülnek kiszűrésre. A befektető társaság és a társult vállalat közti ügyleten keletkezett közbenső eredményt kell kiszűrni a birtokolt részesedés arányában.
 
A tőkemódszer alkalmazása során az osztalék minden esetben módosító tételként jelentkezik az egyedi beszámolók és a konszolidált beszámoló között. Az egyedi beszámolóban ugyanis a társult vállalattól kapott osztalék az eredményben kerül elszámolásra. A tőkemódszer során azonban a kapott osztalék nem hozamként kerül elszámolásra, hanem eredménysemlegesen; a társult vállalatban való részesedés könyv szerinti értékét csökkenti. 

Az IAS 28 standard előírja, hogy a tőkemódszer alkalmazását követően a befektetőnek meg kell vizsgálnia, hogy szükséges-e értékvesztés elszámolása a társult vállalathoz vagy közös vállalkozáshoz kapcsolódó befektetése értékéhez kapcsolódóan.

A tőkemódszer alkalmazási köre kibővül, mert a 2014. január 1-jével hatályba lépő IFRS 11 standard eltörli az arányos konszolidálás választási lehetőségét, és a közös vállalkozásokat ezt követően már csak a tőkemódszerrel lehet megjeleníteni a konszolidált beszámolóban.

A társult vállalatok és közös vállalkozások IFRS szerinti konszolidációját Vörösné Soós Andrienn szemlélteti gyakorlati példákkal a Számviteli Tanácsadó 2013/04 és a 2013/05. számaiban megjelent cikkekben.


Kapcsolódó cikkek

2024. április 25.

Számlázz.hu: itt a vállalkozások közti fizetési kérelem

Új korszak kezdődött a magyar bankszektorban: a fizetési kérelem általános bevezetése áprilistól lehetővé teszi a fogyasztók és a szolgáltatók részére is, hogy olcsón és egyszerűen intézhessék elektronikus fizetési tranzakcióikat – olvasható a Szamlazz.hu Adó Online-hoz eljuttatott közleményében.

2024. április 18.

Kapcsolt vállalkozások közötti ingyenes juttatások a társasági adóban

Az ellenérték nélkül adott támogatások, juttatások, térítés nélkül átadott (pénz)eszközök vonatkozásában a Tao-törvény különbséget tesz atekintetben, hogy az ingyenes átadás adománynak minősül-e, és ha nem, a támogató oldaláról vállalkozási tevékenység érdekében felmerült költségnek tekinthető-e. Elmerülünk a részletekben.