Mérlegképes regisztráció: továbbra is elfogadják a diplomát


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A mérlegképes regisztráció szabályainak újabb módosításával mégis megmarad a diploma beszámíthatósága.


A számviteli törvény szerint a vállalkozó a könyvviteli szolgáltatás körébe tartozó feladatok irányításával, vezetésével, a beszámoló elkészítésével természetes személyt vagy társaságot alkalmazhat, bízhat meg. Könyvviteli szolgáltatást az a személy végezhet, aki engedéllyel rendelkezik, és szerepel a mérlegképes könyvelők nyilvántartásában.

Ha a vállalkozó könyvelő céget bíz meg a könyvviteli feladatok ellátására, akkor a könyvelő cég megbízott tagjának, alkalmazottjának kell megfelelnie az általános követelményeknek.

A vállalkozónak nem kötelező engedéllyel rendelkező személyt vagy céget megbízni a könyvviteli feladatokra, ha az éves nettó árbevétel az üzleti évet megelőző két üzleti év átlagában a 10 millió forintot nem haladja meg.

A mérlegképes regisztrációt eddig három oklevél alapján lehetett kérelmezni:

  • okleveles könyvvizsgálói szakképesítés,
  • mérlegképes könyvelői szakképesítés
  • vagy az engedélyezés szempontjából mérlegképes könyvelői szakképesítéssel egyenértékű szakképesítés alapján.

A könyvviteli szolgáltatást végzők nyilvántartásba vételéről szóló 93/2002. (V. 5.) Korm. rendelet részletesen felsorolja az engedélyezés szempontjából mérlegképes könyvelői képesítéssel egyenértékű szakképesítéseket, egyetemi és főiskolai diplomákat. A 307/2009. (XII. 28.) Korm. rendelet szerint 2013. január 1-jétől megszűnt volna a diplomák beszámíthatósága a regisztráció során.

A tegnap megjelent legújabb módosítás, a 357/2012. (XII. 13.) Korm. rendelet alapján azonban mégsem fognak hatályba lépni a 307/2009. (XII. 28.) Korm. rendelet erre vonatkozó rendelkezései, azaz az egyetemi, főiskolai diplomák, szakképesítések regisztráció során való beszámíthatósága megmarad.


Kapcsolódó cikkek

2024. június 18.

A pénztárérték-változáshoz kapcsolódó adóalap-korrekciók a kisvállalati adóban (I. rész)

Bár a kisvállalati adóban 2017. január 1-je óta már nem a pénzforgalmi szemlélet érvényesül az adóalap meghatározása során, mégis létezik olyan korrekciós tétel, amely a pénzmozgáshoz, a pénztár nyitó és záró értékéhez kapcsolódik, és „páros” formában szerepel a jogszabályban (tehát van adóalap-növelő-, és csökkentő verziója is, a pénztárérték változásának előjelétől függően).

2024. június 14.

KPMG: a mesterséges intelligencia korszakába lép az audit

Valódi forradalmat indít a pénzügyi jelentéstétel és a könyvvizsgálat területén a mesterséges intelligencia: a vállalatok csaknem háromnegyede valamilyen szinten már most is alkalmazza ezt pénzügyi beszámolói elkészítéséhez, és ez az arány három éven belül 99 százalékra emelkedik majd – közölte a KPMG legújabb kutatása alapján pénteken.