Miért kell a havi pénzügyi riport?


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Miért fontos egy vállalat életében és pontosan mit is tartalmaz a havi pénzügyi riport? Az RSM Blog írása.


Tulajdonosi szempontból a legfontosabb tényező egy társaság gazdálkodásában a profit növelése, amit kétféle tényező befolyásol, az egyik a bevétel növelése, a másik a költségek, kiadások csökkentése. Ezen szemléleten túl, a gazdasági növekedés, a piacgazdaság kiépülése és a mindezekkel összefüggő gazdaságpolitikai célkitűzések mind megkövetelik a menedzsment részéről az ésszerű takarékoskodást, a hatékonyság javítását.

A költséggazdálkodás nem más, mint a rendelkezésre álló termelési tényezők takarékos felhasználásra irányuló tevékenysége. A korszerű költséggazdálkodás nem jelent minden áron való költségcsökkentést, hiszen a legfontosabb, hogy az adott ráfordításokkal minél nagyobb vállalkozási teljesítmény legyen elérhető. A szűk látásmód, miszerint megalapozatlanul takarékoskodunk elavult szemlélet, manapság nem lehet jellemzője a korszerű költséggazdálkodásnak.

Adónap 2016 – 2015.12.03. 

Ismerje meg részletesen a jövő évi adóváltozásokat képzésünkön és szerezzen 8 kreditpontot.

Az adózás rendjéről szóló törvény változásai – Dr. Kovács Ferenc    
Személyi jövedelemadó változásai – Dr. Andrási Jánosné         
Járulékok változásai – Széll Zoltánné                  
Általános forgalmi adó változásai – Sike Olga           
Társasági adó változásai – Dr. Németh Nóra

További információ és jelentkezés >>

Egy vállalkozás működése során mind a tulajdonosok, befektetők, mind a management figyelemmel kíséri a társaság költségeinek tervezését, a bizonylatolását, utalványozását, a költségek elszámolását, azok elemzését és ellenőrzését. A számviteli szolgáltatók segítséget tudnak nyújtani az évközi jelentés formátumok kialakításában, hiszen nem csak év végén szükséges, hogy szembesüljön a vállalkozás az eredményével. Manapság a felelősen gazdálkodó társaságok vezetői nagy hangsúlyt fektetnek a havi, negyedéves riportokra. A számviteli szolgáltató naprakészen rögzíti a gazdasági eseményeket, így nem okoz nehézséget egy havi riport összeállítása, amely tartalmazza a tulajdonosok által elvárt eredménykimutatást, mérleget, cash-flow kimutatást és akár ezeknek az előző időszakkal való összehasonlítását, diagramokkal, pénzügyi mutatókkal alátámasztva.

Ezekből a riportokból havonta láthatja a menedzsment a növekedés, csökkenés okát is, egy alaposan megtervezett részletes jelentésből egyszerűen kiszűrhető egy-egy indokolatlan, nagy ráfordítás. Rendszerint ezeket a riportokat magyarázatokkal is célszerű alátámasztani, ilyenkor a befektető, tulajdonos választ kap arra a kérdésre többek között, hogy mitől nőtt meg olyan nagyon bizonyos költség. A könyvelés fontos pillére ezeknek a magyarázatoknak, hiszen a könyvelő látja a bizonylatokat, a főkönyvi kivonatot, amelyből meg tudja adni a választ ezen kérdésre. Amennyiben a havi jelentések elemzése indokolja, év közben még lehet változtatni a vállalkozás által kialakított üzleti stratégiákon.

A számviteli előírások lehetőséget adnak költséghelyek kialakítására. A költséghelyes elszámolás célja az önköltségszámítás pontosabbá tétele azáltal, hogy az egyes termékekre, szolgáltatásokra, projektekre csak azokat a költségeket terheljük, amelyeket valóban az adott a termékekhez, szolgáltatásokhoz, projektekhez kapcsolódóan merültek fel. Az ilyen nyilvántartáson alapuló riport tényszámokat szolgáltat a költséghelyes gazdálkodás eredményességének elbíráláshoz, az egyes tevékenységi felelősök elszámoltatásához, ezáltal megteremti az elszámolási alapot a rezsigazdálkodás megfelelő színvonalú megvalósításához, normalizálásához.

A számvitel nagy kézikönyve 2015

Részletezi az év közbeni és év végi számviteli teendőket; tippeket ad a jogszabályok kreatív alkalmazásához, egy-egy feladat alternatív megoldásához; számos ábrát, példát, összefoglaló táblázatot tartalmaz

A könyv áráért most megkapja az 57 számviteli eset megoldása c. kiadványt

Megrendelés >>

Felelős gazdálkodás mellett a folytonosság biztosítása érdekében elengedhetetlen fontosságú a tervezési fázis. Természetesen az első lezárt gazdasági év után egyszerűbb a tervezés, hiszen a cégnek vannak előzmény adatai, tapasztalatai. A tervezési folyamat során ritkán kérnek a tulajdonosok könyvelői segítséget, pedig a pontos tényadatok birtokában és a várható számviteli, adózási szabályok módosításainak ismeretében a számviteli szolgáltató igénybevételével pontosabban lehet ezt a feladatot elvégezni. Természetesen a tervezés alapja az elmúlt év eredménye, bevétele és költsége, és ezekhez viszonyítva tud a társaság tervezni, hogy mely tevékenységek költségeiből akar esetleg lefaragni, melyek tevékenységek költségvetését szükséges növelni, átdolgozni. Elengedhetetlen, hogy a tervezési fázis után a tényleges adatok összehasonlításra kerüljenek az előzetes terv adatokkal, hiszen az esetleges eltérések vizsgálata után lehet csak megalapozott intézkedéseket hozni a jövőbeni gazdálkodással kapcsolatban.

A bejegyzés szerzője Héhn Miklós, az RSM DTM Hungary számviteli üzletág vezetője. Az RSM Blog az Adó Online szakmai partnere. 


Kapcsolódó cikkek

2024. október 9.

A részesedés kivezetéséhez kapcsolódó adóalap-csökkentés a társasági adóban

Ha a részesedést értékesítik és a tulajdonos társaságnál árfolyamnyereség keletkezik, az társaságiadó-alapot képez és meg kell fizetni utána az adót, kivéve, ha bejelentett részesedés értékesítésére kerül sor, amelyet a tulajdonos a kivezetést megelőzően legalább egy évig folyamatosan az eszközei között nyilvántartott. Ebben az esetben a keletkezett árfolyamnyereséggel csökkenthető az adózás előtti eredmény.