Mit tudhatunk a könyvelői továbbképzésről? (x)


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A könyvelői továbbképzés új rendszerének tapasztalatait mutatja be többek között friss számában a Számviteli tanácsadó. A szaklap 2018/3-as számát itt rendelheti meg.


A könyvviteli szolgáltatást végzők nyilvántartásba vétele tizenöt éves múltra tekint vissza, az első engedélyek kiadására 2002 utolsó negyedévében került sor. Az elmúlt másfél évtized alatt történtek ugyan változások a nyilvántartásba vétel szabályaiban, azonban az alapelvek nem változtak. Kezdetektől fogva elvárás, hogy a nyilvántartásba vettek naprakészen tartsák ismereteiket. A kezdetben kötelező tematikán alapuló továbbképzést 2013-tól felváltotta a kreditpont alapú továbbképzés, amely során a könyvelőknek évente tizenhat kreditpontot kell gyűjteniük. A Számviteli tanácsadó friss számában megjelent A könyvelői továbbképzés másfél évtizede című cikk bemutatja a két rendszer közötti különbségeket, és az új rendszer első öt évének tapasztalatait.

A bankszektor összes szereplőjére egyformán kiszabott mennyiségi előírásoktól a szabályozás eltolódott a differenciált előírások felé, miközben átalakult a felügyeleti rendszer: a tételes szabályok betartásának ellenőrzése helyett a hitelintézetek kockázatkezelésének, kockázati tudatosságának és a kockázatokkal szemben védelmet biztosító tőke létezésének vizsgálata került előtérbe. A szabályozás fejlődése révén egyre nagyobb hangsúlyt kap a hitelintézetek átlátható működése; a folyamat friss trendjeiről is olvashat A bankszabályozás és a Bázeli Bankfelügyelet szabályai című írásban.

A fizetési meghagyásos eljárás hatékonyságát bizonyítja, hogy az eljárások csupán néhány százaléka alakul perré, az esetek döntő többsége néhány héten belül sikeresen lezárul. 2018. január 1-jétől hárommillió forint alatti lejárt pénzkövetelések elsődlegesen fizetési meghagyásos eljárás keretében érvényesíthetők. A Fizetési meghagyásos eljárás: a pénzbehajtás hatékony módja című cikkből kiderülnek a részletek.

A Számviteli tanácsadó 2018/3-as számában a fentieken túl olvashat még a kiva friss változásairól; a fejlesztésre, beruházásra kapott támogatás visszafizetésének könyveléséről; a nem számlázott szállítások könyveléséről és az ügyfélértékelés módszerének a kompetenciagazdálkodásba való beépítésének lehetőségéről. A szaklap legfrissebb számát itt rendelheti meg.


Kapcsolódó cikkek

2024. december 5.

Adóváltozások 2025-ben: Mire érdemes figyelni az új évben a könyvvizsgálói szemmel

Új év, új adótörvények – ahogy az ünnepi szezon közeledtével már megszokhattuk, ez az időszak korai „karácsonyi ajándékként” friss adószabályokat is hoz. Cikkünkben áttekintjük a 2025-ös adócsomag legfontosabb változásait, hogy Ön is időben kicsomagolhassa ezeket a „meglepetéseket”. Segítünk felkészülni, hogy az új évben magabiztosan és jól tájékozottan vághasson bele a teendőkbe!

2024. november 26.

2025-től csak elektronikus számlák készülhetnek a földgáz- és a villamosenergia-fogyasztásról: új kihívások előtt a nem lakossági fogyasztók

A 2007. évi CXXVII. törvény az általános forgalmi adóról 175. § (3) b) bekezdése kimondja, hogy az elektronikus számla alkalmazásának feltétele a számlabefogadó beleegyezése, kivéve, ha jogszabály ettől eltérően rendelkezik. Hamarosan bevezetésre kerülnek az első ilyen jogszabályok, így 2025. január 1-jével jelentős változást hoz a nem lakossági fogyasztók számára, hogy a földgáz- és villamosenergia-fogyasztásról már csak elektronikus számlákat állíthatnak ki számukra a szolgáltatók. Az új rendszer az elektronikus archiválás kötelezettségét is maga után vonja, amire az érintetteknek fel kell készülniük.

2024. november 13.

Kisokos a könyvvizsgálatról

Európai kontextusban is ismertetjük, értelmezzük a könyvvizsgálatot szabályozó előírásokat és a könyvvizsgálat folyamatát.