Mit tudnak a vezetői számviteli rendszerek? (x)
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
A vezetői számviteli rendszerek hazai alkalmazásáról ad átfogó képet legfrissebb számában a Számviteli tanácsadó. A szaklap a könyvvizsgálói törvény minapi változásait is részletesen ismerteti és elemzi. A Számviteli tanácsadó 2016/9-es számát itt rendelheti meg.
A vállalkozások hatékony működéséhez, a megalapozott menedzsmentdöntésekhez naprakész, megbízható információkra van szükség. A döntéshozatal eredményessége és hatékonysága nagyban függ attól, hogy a társaság milyen információs rendszerrel rendelkezik, és hogyan menedzselik a költségeket. Egyre több vállalat ismeri fel a költséggazdálkodás fontosságát, és tesz lépéseket vezetői számviteli információs rendszer, valamint költségmenedzsment kialakítására. A Számviteli tanácsadó legfrissebb számában ismerteti és elemzi a hazai vállalkozások gyakorlatban használt vezetői számviteli rendszereit. A Költségszámítási koncepciók, döntéstámogatás a hazai vállalkozások gyakorlatában című írásból kiderül az is, hogy egyes döntéshozatali szituációkban miként képesek a vezetők felhasználni a vezetői számviteli rendszerből származó információkat.
A könyvvizsgálói tevékenység jogszabályi kereteit jelentős mértékben átalakította a könyvvizsgálói törvény nemrégiben kihirdetett, jogharmonizációs célú módosítása. A szaklap Könyvvizsgálati szabályok reformja című cikke a változással érintett, legfontosabb témaköröket járja körül. Ismerteti, értelmezi a könyvvizsgálói jelentés, a függetlenség, a szakmai szkepticizmus módosuló szabályait, a közfelügyeleti hatóság szerepkörének bővülését, a minőségellenőrzés megújulását, a könyvvizsgáló által nyújtható szakmai szolgáltatásokat, az audit bizottság új feladatait, valamint a kötelező rotáció szabályait. Bemutatja, hogy a könyvvizsgálók kötelező rotációjára vonatkozóan eredetileg benyújtott javaslathoz képest a véglegesként elfogadott, új szabályok miként változtatják meg a közérdeklődésre számot tartó gazdálkodók könyvvizsgálati megbízásainak maximális időtartamát.
Az agresszív adótervezés káros gyakorlatának visszaszorítására vállalkozik több nemzetközi szervezet, közöttük az OECD mellett az Európai Unió is, amely a közelmúltban több, a társasági adózást jelentősen befolyásoló kezdeményezést indított. A nemzetközi vállalatóriások adóoptimalizálása régóta fontos kérdés a fejlett és fejlődő országok adóhatóságai számára, amelyeknek azonban a közelmúltig korlátozott eszközeik voltak az adózási szempontok alapján felállított nemzetközi struktúrák feltárására. A közelmúltban azonban az OECD állt a nemzetközi kezdeményezés élére, amelynek egyik legfontosabb célja az adóhatóságok számára olyan eszközök biztosítása, amelyek a transzparencia növelésével lehetővé teszik a kizárólag adózási célokat szolgáló struktúrák azonosítását és a ténylegesen indokolt adófizetési kötelezettség meghatározását. Ezt a témát részletezi a Számviteli tanácsadó Európa és OECD versus Multik – A társasági adózás közeljövője az Európai Unióban és globálisan című írása.
A szaklap legfrissebb számában a fentieken túl olvashat még a lezárt üzleti évben megkötött adásvételi szerződés utólagos felbontásáról, az IFRS világszerte történő alkalmazásáról és a hazai kórházi kontrolling gyakorlatáról.
A Számviteli tanácsadó 2016/9-es számát itt rendelheti meg.