Számvitel: mit kezdjünk a kuponos értékesítéssel? (x)


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Hogyan kezeli a számvitel és az adózás az innovatív, határokon átnyúló e-kereskedelmi megoldásokat? Miként lehet a beszerzési rendszer kockázatait felmérni? Hogyan változott a könyvvizsgálók felelőssége? Valamennyi kérdésre választ talál a Számviteli tanácsadó legfrissebb, 2015/9-es számában, amelyet itt rendelhet meg.


Az e-kereskedelmi webshop megoldások számviteli és adózási kezelése nagyon közel áll a klasszikus kiskereskedelmi ügyletekéhez. Az úgynevezett kuponos értékesítés azonban, amely nemcsak Magyarországon, de a világ számos országában is a reneszánszát éli – gondoljunk itt az Airbnb-re vagy az UBER-re – olyan innovatív e-kereskedelmi megoldás, amelyet számtalan specialitás jellemez adózási és számviteli szempontból is. A Számviteli tanácsadó legfrissebb számában ezeket részletezi „A kuponos értékesítés számviteli és adózási kérdései” című írás.

A könyvvizsgálati munka legfontosabb szakasza a tervezés, amelyhez elengedhetetlen a vállalkozás és kockázatainak a megismerése, amelyből következtetni lehet a kiemelt területekre, megfogalmazhatók a könyvvizsgálói állítások, összeállítható a munkaprogram, azonosíthatók a szükséges módszerek és meghatározható a minta. A lap „Beszerzési rendszer és a kockázatok azonosítása” című cikkében bemutatja a beszerzési rendszer megismerésének, a kapcsolódó folyamatok felmérésének könyvvizsgálói feladatait, a kontrollpontok vizsgálatát, a walk-through teszt szükségességét és a kontrollok tesztelését is.

„A könyvvizsgálók felelőssége” című írás a legutóbbi jogszabályváltozásokat részletezve mutatja be, miként alakul a szakmát művelők polgári jogi, büntetőjogi és szakmai szabályok szerinti felelőssége – akár párhuzamosan is.

A lap ezen túl ismerteti az IFRS bevezetésének ütemezését a kormány júniusi határozata és a mögötte folyó szakmai előkészítő munka alapján.

A Számviteli tanácsadó legfrissebb, 2015/9-es számát itt rendelheti meg.


Kapcsolódó cikkek

2024. december 5.

Adóváltozások 2025-ben: Mire érdemes figyelni az új évben a könyvvizsgálói szemmel

Új év, új adótörvények – ahogy az ünnepi szezon közeledtével már megszokhattuk, ez az időszak korai „karácsonyi ajándékként” friss adószabályokat is hoz. Cikkünkben áttekintjük a 2025-ös adócsomag legfontosabb változásait, hogy Ön is időben kicsomagolhassa ezeket a „meglepetéseket”. Segítünk felkészülni, hogy az új évben magabiztosan és jól tájékozottan vághasson bele a teendőkbe!

2024. november 26.

2025-től csak elektronikus számlák készülhetnek a földgáz- és a villamosenergia-fogyasztásról: új kihívások előtt a nem lakossági fogyasztók

A 2007. évi CXXVII. törvény az általános forgalmi adóról 175. § (3) b) bekezdése kimondja, hogy az elektronikus számla alkalmazásának feltétele a számlabefogadó beleegyezése, kivéve, ha jogszabály ettől eltérően rendelkezik. Hamarosan bevezetésre kerülnek az első ilyen jogszabályok, így 2025. január 1-jével jelentős változást hoz a nem lakossági fogyasztók számára, hogy a földgáz- és villamosenergia-fogyasztásról már csak elektronikus számlákat állíthatnak ki számukra a szolgáltatók. Az új rendszer az elektronikus archiválás kötelezettségét is maga után vonja, amire az érintetteknek fel kell készülniük.

2024. november 13.

Kisokos a könyvvizsgálatról

Európai kontextusban is ismertetjük, értelmezzük a könyvvizsgálatot szabályozó előírásokat és a könyvvizsgálat folyamatát.