Számvitel: Tudomány? Mágia? Mindkettő! – devizás tételek év végi értékelése


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A vállalkozások – és könyvelőik – már dolgoznak a 2015. évi beszámolón, ráadásul a számviteli törvény változásaira is figyelniük kell. Ezért most még inkább fontos, hogy ne sodorjon minket magával a lendület – a „régi rutin”-, és ne válasszunk a törvény lehetséges alternatívái közül az adott cég számára előnytelen megoldást. Az alábbiakban a lehetséges veszélyforrásokra szeretném felhívni a vállalkozók figyelmét. Kezdjük a sort a zárási feladatok népszerűségi listája (valószínűleg) utolsó helyezettjével, a devizás tételek kötelező átértékelésével!


Az érintett vagyonelemek:

  • részesedések, értékpapírok és ezek értékvesztései,

  • pénzeszközök,

  • időbeli elhatárolások,

  • kötelezettségek.

Sok hiba forrása lehet az átértékelés egyébként is, de akadnak olyan tételek is, amelyeknél előfordulhat, hogy felesleges munkát végeztünk az átértékelésükkel eltöltött időben!

Nézzünk erre néhány példát is!

A Klakk és Frakk Kft Magyarországon alakult és bejegyzett társaság, jegyzett tőkéje 4 millió forint. Az alapítók – egy magyar és egy francia üzletember – 2015, május 14-én befizetnek a társaság elszámolási betétszámlájára, illetve devizaszámlájára 2 millió forintot, illetve 7 ezer eurót. A társasági szerződés kelte napján a társaság választott pénzintézetének középárfolyama 285,72 forint/ euró volt. 2015. május 14-i árfolyam: 286 forint/euró.

A Zűr és Zavar Kft Magyarországon bejegyzett vállalkozás, jegyzett tőkéje 14 millió forint. A társaság egyik tulajdonosa osztrák állampolgár – Bécsben él -, a Kft pénzügyi problémái miatt 20 ezer euró pótbefizetést teljesít. Az összeg 2015. július 10-én érkezett a társaság devizaszámlájára. A számlavezető pénzintézet (választott pénzintézet) aznapi deviza középárfolyama 312 forint volt.

Az Ég és Föld Kft ugyancsak Magyarországon bejegyzett vállalkozás, jegyzett tőkéje 3 ezer euró. A társaság fizetési nehézségekkel küzd, ezért tulajdonosai 5-5 ezer euró pótbefizetést teljesítenek a cég devizaszámlájára történő átutalással. A szóban forgó összegeket 2015. augusztus 5-én, augusztus 6-án írják jóvá a Kft devizaszámláján. A választott pénzintézet deviza középárfolyama az említett napokon: 309, illetve 310 forint volt.

A december 31-ei árfolyam mindhárom Kft esetében 316 forint volt.

Mi a teendője a példaként hozott cégeknek – különös figyelemmel a beszámoló 2015. december 31-ei fordulónapjára?

Egy picit „súgok”: aki már túlesett a mérlegképes tanfolyam számviteli vizsgáján, az tudja, hogy a feladatok mindig tartalmaznak olyan adatot is, ami akár még érdekes is lehet, de ott, a feladat megoldásához semmi szükség rá.

Abban az esetben, ha a létesítő okiratban a társaság forintban határozta meg a törzstőkéjét – mint a példánkban szereplő Klakk és Frakk Kft.-, akkor sincs annak akadálya, hogy a tulajdonosok ezt a törzstőkét (esetleg az emelésére szánt összeget) devizában fizessék. Viszont ilyenkor van még egy nagyon fontos feladatuk: meg kell határozniuk, hogy a befizetési kötelezettségüket milyen értékű devizával teljesítik. „Dörzsölt” cégtulajdonosok az alapítói okiratban, taggyűlési határozatban arra is kitérnek, hogy a fentiek miatt esetlegesen keletkező árfolyam-különbözetet miként kell rendeznie a cégnek. Természetesen ezt nem szavazással vagy pénzfeldobással kell eldönteniük, a számviteli törvény ad támpontokat (egészen pontosan utasítást) a kérdésben. Az Szt. 36.§.(1) bekezdése alapján a pozitív előjelű különbözetet a tőketartalék növekedéseként kell elszámolni. Kevésbé szerencsés esetben – ha a különbözet negatív-, a tulajdonosoknak a fennmaradó rész rendezéséről kell intézkedniük.

Amennyiben a tulajdonosok az alapító okiratban, a taggyűlési határozatban (az Szt. 36.§. (3) bekezdése szerint ezek a tőketartalékkal szembeni elszámolás dokumentumai) nem egyeznek meg az árfolyam-különbözet rendezésében, akkor a pozitív előjelű különbözetet a pénzügyi műveletek bevételeként (az eredménnyel szemben) kell elszámolni.

A számviteli törvény szerint a devizaszámlára kerülő devizát a bekerülés napjára vonatkozó választott árfolyamon kell könyvelni, így árfolyam-különbözet keletkezik a törzstőke határozat szerint megállapított árfolyama és a deviza bekerülési árfolyamától függően.

Három Navigátor adózási, számviteli témában,

15% kedvezménnyel

A csomag tartalmazza az Art. Navigátort, az Áfa Navigátort, és a Számviteli Navigátort, amelyek a csomagkedvezménytől függetlenül külön is rendelhetőek!

Megrendelés >>

Nézzük, mit is jelent mindez a Klakk és Frakk Kft 2 millió forint jegyzett tőke =7000 euró esetében!

Főkönyvi számla

Összeg (Ft)

Megjegyzés

Tartozik

Követel

386. Deviza-betétszámla

355. Tagokkal szembeni követelések (jegyzett, de még be nem fizetett tőke)

2.002.000,-

7.000 euró x 286,-Ft/euró=

355. Tagokkal szembeni követelések (jegyzett, de még be nem fizetett tőke)

411. Jegyzett tőke

2.000.000,-

A társasági szerződésben meghatározott devizanem: Ft.

355. Tagokkal szembeni követelések (jegyzett, de még be nem fizetett tőke)

412. Tőketartalék

2.000,-

Az árfolyam-különbözetről határozatban rendelkezett a taggyűlés.

355. Tagokkal szembeni követelések (jegyzett, de még be nem fizetett tőke)

976. Átváltási, értékeléskori árfolyam-nyereség

2.000,-

Az árfolyam-különbözetről határozatban NEM rendelkezett a taggyűlés.

A számviteli törvény szerint a lekötött tartalékban kell elszámolni a veszteség fedezetére kapott pótbefizetés összegét annak visszafizetéséig (Szt. 38.§. (4) bekezdése). Akár kapja a cég, akár éppen visszafizeti a pótbefizetés összegét, szabály, hogy a pénzmozgással egyidejűleg kell az ügyletet könyvelni.

Amennyiben a pótbefizetés összegét forintban határozzák meg, de a pénzügyi teljesítés devizában történik (mint a Zűr és Zavar Kft esetében), akkor is célszerű a taggyűlésnek megállapodnia a vonatkozó határozatban arról, hogy a befizetés – az érintett tagtól várt pótbefizetés- összegét a vállalkozás számviteli politikájában rögzített, választott árfolyamon határozták meg, és ennek alapján mind a pótbefizetés forintösszegét, mind devizaértékét számszerűsíteni.

Az is lehetséges „forgatókönyv”, hogy a pótbefizetést devizában határozták meg – mondjuk azért, mert a cég jegyzett tőkéjét is ekként jegyzeték be, mint példánkban az Ég és Föld Kft esetében -, és a befizetés is devizában történik.

Mindkét esetben, a devizában teljesített pótbefizetésnek a pénzügyi teljesítés napján, a számviteli politikában rögzített, választott árfolyamon (azaz példáinkban 312, 309 és 310 forintos árfolyamon) számított forintértéket kell a lekötött tartalék növekedéseként elszámolni. Az így meghatározott forintösszeg a visszafizetéséig nem változik.

Nagyon fontos, hogy az év végi átértékelés kötelezettsége nem vonatkozik a saját tőkére, az immateriális javakra, tárgyi eszközökre és készletekre – ezek mérlegértékét ugyanis mindig a beszámoló pénznemében kell meghatározni.

Hasonlóképpen fontos, hogy részesedést (üzletrészt, részvényt, vagyoni betétet) akkor kezelhetünk devizás eszközként, ha a tulajdonolt társaság jegyzett tőkéje devizában meghatározott. Úgy is fogalmazhatnánk, hogy a részesedés minősítésekor nincs jelentősége annak, hogy a vételárát milyen pénznemben állapították meg.

Az értékpapírok minősítését pedig az határozza meg, hogy annak névértéke miben – forintban vagy devizában – meghatározott. Azaz itt is igaz az a megállapításunk, hogy nincs jelentősége annak, hogy a vételárat milyen pénznemben állapították meg.

Mindezekből következően az értékpapír kibocsátásból eredő kötelezettségeket is fentiek szerint kell minősítenünk.

Kiskönyvtár az áfáról sorozat két új kötete + Vacsora-kódex

– Számlakiállítás és elektronikus számlázás a gyakorlatban

– Különös adózási módok az áfa rendszerében és a

– Vacsora-kódex

Rendelje meg most >>

Mindezeket elemezve, azonnal adódik a kérdés, mely eszközök tartoznak egyáltalán az év végén kötelezően értékelendő devizás tételek körébe?

A számviteli törvény e kérdésre adott válaszát cikkem folytatásában keressük meg. Szó lesz még a devizás követelések értékvesztéséről, és terítékre kerül az árfolyam-veszteség elhatárolásának problémája is.

A szerző közgazdász, okleveles adószkértő.


Kapcsolódó cikkek

2024. április 25.

Számlázz.hu: itt a vállalkozások közti fizetési kérelem

Új korszak kezdődött a magyar bankszektorban: a fizetési kérelem általános bevezetése áprilistól lehetővé teszi a fogyasztók és a szolgáltatók részére is, hogy olcsón és egyszerűen intézhessék elektronikus fizetési tranzakcióikat – olvasható a Szamlazz.hu Adó Online-hoz eljuttatott közleményében.

2024. április 18.

Kapcsolt vállalkozások közötti ingyenes juttatások a társasági adóban

Az ellenérték nélkül adott támogatások, juttatások, térítés nélkül átadott (pénz)eszközök vonatkozásában a Tao-törvény különbséget tesz atekintetben, hogy az ingyenes átadás adománynak minősül-e, és ha nem, a támogató oldaláról vállalkozási tevékenység érdekében felmerült költségnek tekinthető-e. Elmerülünk a részletekben.