A hét kérdése: gyet vagy gyes?


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Egy 4 éves, egy 5 éves, valamint egy 2007-ben született gyermek után gyermeknevelési támogatásban részesülő anyának 2013. október 4-én ismét gyermeke született, akit a többi gyermekével együtt saját háztartásában nevel. Az anya biztosítási jogviszonyban nem áll, ezért táppénzre, tgys-re, gyed-re nem jogosult. Be kell-e jelentenie a lakóhely szerinti Magyar Államkincstárnak az újszülött gyermeke utáni gyes-igényt? Az ellátás összege ugyanis ugyanannyi lesz, akár gyermeknevelési támogatást (gyet), akár gyermekggondozási segélyt (gyes) folyósítanak neki a továbbiakban.


A Cst. tv. 23. §-a szerint GYET-re az a szülő, nevelőszülő, gyám jogosult, aki saját háztartásában 3 vagy több kiskorú gyermeket nevel. A támogatás a legfiatalabb gyermek 3. életévének betöltésétől a 8. életévének betöltéséig jár. Mivel az anya háztartásában neveli az újszülött gyermeket, ezért az anya részére nem GYET-et, hanem GYES-t kell megállapítani.

Az új ellátás megállapításához a cstr. 1. §-a (6a) bekezdése szerint, amennyiben a családtámogatási ellátás megállapítása iránti kérelem benyújtója részére már folyósítanak valamilyen családtámogatási ellátást (mint jelen esetben)

  • a) csak a kérelmező, illetve a gyermek azonosításához szükséges adatot kell az újabb kérelemben feltüntetni abban az esetben, ha a korábban benyújtott kérelemnek a Magyar Államkincstárnál rendelkezésre álló adataiban időközben változás nem történt, és
  • b) az újabb kérelem benyújtásakor nem kell bemutatni vagy csatolni a kérelem elbírálásához egyébként szükséges azon iratot, amelyet a korábbi kérelem benyújtásakor bemutattak vagy csatoltak, feltéve hogy az általa igazolt adatai időközben nem változott.

Fentieket figyelembe véve a GYES iránti kérelmet a 223/1998. (XII.30.) Kormányrendelet 2. melléklet kitöltésével kell benyújtani.

A kérdést Kosztkó András szakértőnk válaszolta meg.


Kapcsolódó cikkek

2024. június 26.

Jön a Komplex Jogviszony-Nyilvántartás

Egyszerűsítheti a jogviszonyok mindennapi ügyintézését az adóhatóság vezetésével működő konzorcium uniós támogatással létrejövő fejlesztése, a Komplex Jogviszony-Nyilvántartás (KJNY) – közölte a NAV.

2024. június 24.

Mit jelent a nyugdíjelőleg?

Sokaknak nyugdíj-igényük benyújtása után először nyugdíjelőleget állapítanak meg. Az ezzel kapcsolatos rendelkezéseket a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. törvény (a továbbiakban: Tny.) tartalmazza.

2024. június 20.

Hogyan kérhetünk igazolást a szolgálati időről?

Gyakran előfordul, hogy a nyugdíjkorhatár betöltésétől még hosszú évekre lévő személy készülődni kezd a nyugdíjba vonuláshoz, ahogy mondani szokták: összeszámíttatja az éveit. Különösen gyakran teszik ezt azok a hölgyek, akik a nők kedvezményes nyugellátását, a „nők 40”-et tervezik igénybe venni, és egészen pontosan szeretnék tudni, hogy ez mikortól lehetséges számukra.