Mit jelent az öregségi résznyugdíj?
Öregségi résznyugdíjra az a személy jogosult, aki betöltötte az öregségi nyugdíjkorhatárt, és legalább húsz helyett legalább tizenöt év szolgálati idővel rendelkezik.
Kapcsolódó termékek: TB-nyugdíj témájú kiadványok, Adó Jogtár demo
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
A 65. év alatti nyugdíjban és más meghatározott ellátásban részesülők éves utazási utalvány alapján jogosultak meghatározott mértékű utazási kedvezményre. Vigyázzunk az utalványra, mert azt nagyon nehéz pótolni!
Év elején többször is kapnak levelet a nyugdíjban, nyugdíjszerű ellátásban részesülők a Magyar Államkincstár Nyugdíjfolyósító Igazgatóságától. Először januárban megtörténik annak a tájékoztató levélnek megküldése, amely tartalmazza az előző évben folyósított ellátás összesített összegét. A tájékoztató levél tartalmazza továbbá az ellátás 2021. évi emelésének mértékét és összegét, a folyósított ellátás típusát, és emelt összegét.
Ezt a levelet követi a kedvezményes utazásra jogosító utazási utalvány megküldése.
A közforgalmú személyszállításban a 65. év feletti személyek életkoruk alapján teljes utazási kedvezménnyel vehetnek részt, azaz díjmentesen, személyi okmányuk bemutatásával.
A 65. év alatti nyugdíjban és más meghatározott ellátásban részesülők éves utazási utalvány alapján jogosultak meghatározott mértékű utazási kedvezményre.
Az „Ellátottak utazási utalványa” alapján a közforgalmú személyszállítási utazási kedvezményekről szóló 85/2007. (IV.25.) Korm. rendelet szerint évi 16 alkalommal 50 %-os mértékű, 2 alkalommal 90 %-os mértékű kedvezménnyel váltható menetjegy vasúton, HÉV-en, elővárosi és helyközi autóbuszon, kompon és réven történő utazáshoz. Két 50 %-os kedvezmény összevonásával a 90 %-os magasabb kedvezmény is igénybe vehető.
Az utalvány évente március hónapban, legkésőbb március 31-ig kerül postai úton, átvételi elismervényes küldeményként megküldésre a jogosultak részére a Magyar Államkincstár Nyugdíjfolyósító Igazgatóságától.
Az utalvány elnevezése azért nem „nyugdíjas utazási utalvány”, hanem ellátottak utazási utalványa, mert a nyugellátásban részesülők mellett több más, nem nyugellátásnak minősülő ellátásban részesülő személy is jogosult rá.
Az utalványra jogosult, aki
A gyám és gyámolt, a gondnok és gondnokolt, illetve a házastárs/élettárs és nyugdíjkorhatárt betöltött házastársa/élettársa az utalványt megosztva is használhatja.
A kedvezményes utazási igazolványra, amely egy éven át használható fel, célszerű vigyázni, fontos azt gondosan kezelni. Az utalvány pótlása, cseréje ugyanis, csak meghatározott esetben lehetséges.
Pótlásra kizárólag csak akkor kerülhet sor, ha a jogosult az utalvány eltulajdonításának tényét rendőrségi jegyzőkönyvvel, bejelentéssel vagy feljelentéssel igazolja, illetve ha az utalvány elháríthatatlan ok miatt megsemmisült árvíz, földrengés, vagy egyéb természeti katasztrófa során.
Az egyéb okból megrongálódott utalvány pedig csak akkor cseréltethető ki, ha az utalvány visszajuttatásra kerül a Magyar Államkincstár Nyugdíjfolyósító Igazgatóságához.
A 2020-ban kapott kedvezményes utazási utalvány még meglévő szelvényei (ablakai) 2021. március 31-ig használhatók fel.
Öregségi résznyugdíjra az a személy jogosult, aki betöltötte az öregségi nyugdíjkorhatárt, és legalább húsz helyett legalább tizenöt év szolgálati idővel rendelkezik.
Áttekintjük, milyen kapcsolatban áll a diákmunka és a nyugdíj, mikor szerez szolgálati időt a dolgozó diák, és mikor nem.
Július első napjaiban fogják a könyvelők és az adózók először alkalmazni a göngyölítéses módszert. Sorozatunkban bemutatjuk a szabályozás elméleti hátterét, és konkrét példákkal is segítünk. Most a szochó-fizetés szabályait részletezzük.
Köszönjük, hogy feliratkozott hírlevelünkre!
Kérem, pipálja be a captchát elküldés előtt
Ha egy másik hírlevélre is fel szeretne iratkozni, vagy nem sikerült a feliratkozás, akkor kérjük frissítse meg a böngészőjében ezt az oldalt (F5)!
Kérem, válasszon egyet hírleveleink közül!