KATA, KIVA: már be lehet jelentkezni


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

December 1-től lehet bejelentkezni a kisadózó vállalkozások tételes adója (KATA) és a kisvállalati adó (KIVA) hatálya alá. Összefoglaló a bejelentkezés módjáról, az ehhez szükséges formanyomtatványokról, az adónemek fontos tudnivalóiról és kalkulátor-segítség az adónemek közötti választáshoz.


A kisadózó a bejelentést követő hónap elsejétől adózhat a rá vonatkozó szabályok szerint, a bejelentésben szerepeltetni kell a kiadózónál dolgozó más kisadózókat is – az adónemről szóló törvény erre vonatkozó passzusa december 1-én lépett hatályba.

Szintén december 1-től élnek a bejelentkezésre vonatkozó rendelkezések, miszerint nemcsak a főállású kisadózó adatait kell bejelnteni, hanem mindazokét, akik szintén kisadózóként nála dolgoznak. Egyúttal közölni kell azt is, hogy a foglalkoztatottak főállásúak, vagy sem.

A NAV Általános Tájékoztató Rendszerében (06-40/42-42-42) a kisadózó vállalkozások tételes adójával (KATA) kapcsolatban külön menüpontban (az 1-es pont 0 alpontjában); a kisvállalati adót (KIVA) érintően pedig a társasági adóval közös pontban (az 1-es pont 4-es alpontjában) kérhetnek tájékoztatást.

A NAV számítási példákkal is segíti az egyéni vállalkozókat, hogy el tudják dönteni, a kata, az eva vagy az átalányadózás a kedvezőbb adózási mód számukra 2013-ban. A számítási példák innen tölthetők le.

Az állami adóhatóság azt is közölte, hogy miként kell bejelentkezniük a kisadózást választóknak. Az evásoknak gyorsabban kell dönteniük. A bejelentkezéshez az alábbi nyomtatványokat kell használni:

  • T101 – az egyéni vállalkozói nyilvántartásban nem szereplő, de az Szja tv. szerint egyéni vállalkozónak minősülő adózók (pl. ügyvéd)
  • T101E – már működő, egyéni vállalkozók nyilvántartásában szereplő egyéni vállalkozók
  • T201T – már működő kkt., bt., egyéni cég

A kisvállalati adó hatálya alá is be lehet jelentkezni december 1-től, a pontos tudnivalókról itt olvashat. A bejelentkezésre szolgáló T203KV NAV-nyomtatvány innen tölthető le.

A katáról részletes leírást itt, elemzést itt, az új adónemekről szóló törvényt pedig itt találja. A kiváról bővebben itt olvashat.

Szakmai partnerünk, az RSM DTM Hungary Zrt. által készített kalkulátor segít a döntésben, hogy vállalkozása 2013-ban milyen adónem szerint adózzon: KATA, KIVA, EVA, TAO – Összehasonlító kalkulátor

A munkahelyvédelmi akcióterv részleteit több mint 80 oldalon, magyarázatokkal és számítási példákkal külön mellékletben ismerteti az Adó szaklap 2012/14-15. száma. Az Adó szaklap 14-15. száma a Complex Kiadó webshopjában is megvásárolható.

A fontos adótörvények és 2013. január 1-jétől hatályos normaszövegét és részletes magyarázatait tartalmazza az Adó-kódex Adótörvények I. és Adótörvények II. duplaszáma. A kiadványok tartalmazzák a kiva és a kata év végi módosításait és annak magyarázatait is. A duplaszámok a Complex Kiadó webshopjában is megvásárolhatók.

Ha még így is elveszik a részletekben, segítünk: Adóklubok 2013 – mindig naprakészen!


Kapcsolódó cikkek

2024. november 22.

Érdemes béremelés helyett lakhatási támogatást kérni

Január elsejével lép hatályba a költségvetésben is rögzített célkitűzésekkel összhangban a lakhatás helyzetének javítása érdekében egy legfeljebb 150 ezer forintos kedvezményes adózású lakhatási támogatási rendszer. A money.hu szakértője szerint jövőre érdemes lehet béremelés helyett ezt a juttatást választani, amennyiben az adott munkáltató lehetővé teszi.

2024. november 22.

Íme a minimálbér-emelés számokban

A 2025-ös minimálbér-emelés nyomán az ennyit keresők nettó fizetése havi 15 960 forinttal, míg a garantált bérminimumot kapóké 15 162 forinttal nő. A minimálbérre rakódó teljes közteher havi 11 160 forinttal nő; míg a garantált bérminimumra rakódó közterhek havi 10 602 forinttal forinttal emelkednek – olvasható a Niveus lapunknak küldött elemzésében.

2024. november 22.

Az utalványok uniós áfaszabályozása (1. rész)

Az Európai Unió Bizottsága a közelmúltban jelentést készített az Európai Parlamentnek és a Tanácsnak az Irányelv 410b cikke alapján az utalványok fogalommeghatározása, forgalmazási láncai és a be nem váltott utalványok áfaszabályozásáról. E jelentés alapján megvizsgáljuk az utalványok témakörét az áfa rendszerében.